موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 100156
تعداد بازدید: 1201
تاریخ انتشار: - 18 : 18
حجه الاسلام حسن زاده خبرداد:
برگزاري خطبه خواني فدکيه براي دهمين سال متوالي درکاشان
براي دهمين سال پياپي در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ، مراسم خطبه خواني فدکيه توسط موسسه اميرالمومنين (ع ) کاشان در روز سه شنبه 1 اسفند ماه 96،همراه با يادبود شهيد ابراهيم هادي وتشييع نمادين پيکر مطهر حضرت زهرا(س) در سالن ورزشي تختي اين شهرستان برگزار شد.

در اين مراسم که با نواي حجه الاسلام مجتبي حسن زاده مديرعامل موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان همراه بود؛ خيل عظيمي از مرد و زن، از کودک و نوجوان و جوان به سوگواري حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها پرداختند.
عزاداران فاطمي با حزن و اندوه و گريه هاي ماتم واشک هاي روان ، درمصيبت بانويي ضجه مي زدند که بهترين زنان عالم، فاطمه زهرا  سلام الله عليها است که پيامبرگرامي اسلام صلي الله عليه وآله وسلم درباره شخصيت ايشان مي فرمايند:«فاطمه پاره تن من است، هر که او را خوشحال کند مرا خوشحال کرده و هر که او را اندوهناک کند؛ مرا اندوهناک ساخته است؛ فاطمه از همه مردم پيش من عزيز تر است.»
اين مراسم که با تلاوت قاري نوجوان طرح ملي تلاوت قرآن آغاز شد ؛ در ادامه  با سخنراني حجه الاسلام و المسلمين عابدي  وروايتگري درخصوص شهيد ابراهيم هادي همراه بود و پس از آن عزاداران فاطمي،  به قرائت خطبه فدکيه پرداختند. 
خطبه فدکيه، يکي از خطب مشهور است که در آن، شرايط حساس و خطير ولايت از سوي حضرت زهرا سلام الله عليها ايراد شده است که حضرت در محاجّه اي با خليفه اول و پس از آن خطاب به مهاجرين، انصار و مردم مسجد، به دفاع از حريم ولايت، با استدلال آيات الهي و منطق رسا پرداختند.
همچنين در اين خطبه، فلسفه احکام و دستورات عملي که يک مسلمان بدان موظف است ؛ تبيين شده است.
يادآوري مي شود موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان علاوه بر فعاليت در حوزه هاي آموزش عمومي و تخصصي قرآن کريم، نهج البلاغه وصحيفه سجاديه، فعاليت هاي فرهنگي اجتماعي را نيز در دستور کار خود قرار داده است که از جمله مهمترين آن ها مراسم مديحه سرايي، مرثيه سرايي و سخنراني تبليغي است.
همچنين اين مؤسسه، ترويج شعائر الهي و معارف اهل بيت عليهم السلام را از اهم وظايف خود مي داند که عملکرد اين مؤسسه در برگزاري هفتگي دعاي کميل حضرت امير المومنين عليه السلام، دعاي عرفه امام حسين عليه السلام، زيارت ناحيه مقدسه امام زمان (عج)، خطبه خواني فدکيه حضرت زهرا سلام الله عليها، عزاداري شب هاي ماه محرم و..ازاين جمله است.