موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 100172
تعداد بازدید: 1318
تاریخ انتشار: - 30 : 13
گزارش مردمي ازمراسم خطبه خواني فدکيه موسسه اميرالمومنين ع کاشان
روايت خطبه فدکيه؛ نه شب بود و نه گريه ها آهسته
«اي مسلمانان! آيا سزاوار است که ارث پدرم را از من بگيرند؟ اي پسر ابي قحافه، آيا در کتاب خداست که تو از پدرت ارث ببري و من محروم باشم؟...آيا قرآن نمي گويد:« سليمان از داوود ارث برد»؟ اي گروه انصار...صداي دعوت من به شما مي رسد ولي جواب نمي دهيد؛ در حالي که شما منتخباني بوديد که براي ما اهل بيت برگزيده شديد...».
اين جملات، ترجمه ي فرازهايي از نداي فاطمه است که در ايراد خطابه فدکيه بعد ازرحلت پدر و غصب ولايت در جمع مسلمانان به زبان آورد و حالا در تجلي ديگر، دوستان حضرت را با ميزباني موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان در روز شهادتش گرد هم آورد.
خطبه خواني با مراسم سالگرد «شهيد ابراهيم هادي» همراه بود. تمثالي از ابراهيم جلو در ورودي ايستاده  و به مهمانان مجلس مادرش خوش آمد مي گفت. کمي آن طرف تر از او روي يک ميز، کتاب هايش به شيوه اي زيبا روي هم چيده شده بود و توسط چند خانم به فروش مي رسيد.

عنوان کتاب،«سلام بر ابراهيم» بود. روي جلدش هم چاپ صد و بيست و پنجم خودنمايي مي کرد. وسط صفحه اولش مُهر «وقف در گردش» به چشم مي خورد. به هر کس که وارد مجلس مي شد؛ يک کتاب کوچک خطبه فدکيه و يک عهد نامه مي دادند. روي عهد نامه هم عکس ابراهيم لبخند مي زد.
چند قدم بالاتر يک ايستگاه صلواتي برپا کرده بودند که صوتي از مقام معظم رهبري از آن شنيده مي شد:«من کتابي خواندم مربوط به شهيد ابراهيم هادي. خيلي کتاب جالب و جذابي است. تا مدتي بعد از اين که کتاب را خواندم، دلم نمي آمد آن را از روي ميز بردارم و در کتابخانه بگذارم...».

ساعت 14 بود و جمعيت سالن ورزشي تختي زياد و زيادتر مي شد. بعد از دعاي سلامتي امام زمان عجل الله و قرائت زيارت عاشورا، «حجت الاسلام دکتر احمد عابدي» سخنراني اش را با بيان آيه اي از قرآن کريم و داستان مربوط به شان نزول آن آغاز کرد.
داخل سالن هم چند پرده مربوط به ابراهيم و سخنان دلنشينش نصب بود. هميشه مي گفت: «کاري که براي خداست، گفتن ندارد. همه اجرها در گم نامي است» که البته به سخنش هم جامه عمل پوشاند. علمدار کانال کميل بود و بعد شهادتش، تنها چيزي که از خود به جا گذاشت علم نوکري حضرت زهرا سلام الله عليها بود و پيکرش جايي در شن هاي داغ فکه، بايگاني سال هاي دفاع مقدس گشت.
سپس طلبه جواني براي معرفي ابراهيم، به روايتگري پرداخت...جمعيت سالن اکثرا جوان هستند و تعداد مردان و زنان سالخورده انگشت شمار بود. زن جواني به همراه کودکش در وسط جمعيت نشسته بود. خود را «خانم عابديني» معرفي کرد و گفت:« سومين بار است که در اين مراسم شرکت مي کنم. قبلا فقط با مظلوميت حضرت زهرا سلام الله عليها آشنايي داشتم اما پس از خواندن خطبه فدکيه، علم و شجاعت ايشان مرا مجذوب خود کرد. من پشتيباني از همسر و ولايت فقيه را از ايشان آموختم».

حجت الاسلام حسن زاده روي منبر رفت و خطبه خواني را آغاز کرد. در فرازهاي مختلف، تن صدايش را تغيير مي داد. بعضي از جملات را با صلابت و فرياد مي خواند و بعضي را آرام و شمرده. قرائت جملات نخستين، نگاه ها را به نوشته هاي کتاب معطوف کرد. «روايت شده هنگامي که {اولي} و { دومي}تصميم گرفتند فدک را از حضرت زهرا عليها السلام بگيرند و اين خبر به ايشان رسيد، لباس به تن کرده و جلباب بر سر کرد...».

 گوشه اي روي سکوهاي سالن، خانم 35 ساله اي به نام«سخنور» نشسته بود. او گفت: «مهم ترين نکته اي که از روش و منش حضرت زهرا(س) از متن خطبه در زندگي ام پياده کرده ام مسئله حجاب است».
 (حضرت، سخنانش را پس از حمد و ثناي الهي با شهادت بر توحيد، خلقت و ابداع، هدف از آفرينش، فلسفه ثواب و عقاب، شهادت به رسالت، وضع مردم قبل از بعثت و رحلت رسول خدا شروع کرد. سپس در حالي که روي سخنشان با حاضران بود به بيان فضائل قرآن و آثار معارف و احکام پرداخت.
 «...خداوند ايمان را سبب تطهير شما از شرک قرار داد و نماز را وسيله پاکي از کبر و غرور، زکات را موجب تزکيه نفس و نمو روزي، روزه را عامل تثبيت اخلاص و...».) حجه الاسلام حسن زاده به اين قسمت که رسيد به جوانان توصيه کرد آن را دقيق مطالعه کنند تا فلسفه دستورات اسلام را بفهمند.
پس از آن حضرت فاطمه (س) دعوت به تقوا کرده و به معرفي خويشتن پرداخت. 
حجه الاسلام حسن زاده در اين جا رهايي ملت ايران از فتنه هاو عزيز و عزت مند شدن آن را وجود منابعي چون خطبه فدکيه دانست. 

صداي اعتراض پاره تن پيامبر (ص) به غصب خلافت مولايمان با بيان مراحل آن يعني ظهور نفاق پس از رحلت پدر، سرکشي شيطان، نقض عهد قبل از دفن پيامبر(ص)، سرپيچي از فرامين قرآن و در نهايت لبيک به شيطان آغاز شد. دادخواهي درباره فدک با استفاده از دلائل قرآني و در نهايت سخن با انصار و اتمام حجت با ايشان سخنان پاياني حضرت بود.
حجت الاسلام حسن زاده گفت: جوان ها بدانيد خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها اکثر احتجاجاتش از قرآن است و هيچ شبهه اي در آن وجود ندارد.
خانم جلالي از مخاطبان برنامه نيز به اين نکته اشاره کرد و گفت: «متن خطبه نشان مي دهد که حضرت زهرا(س) در تمام سخنان خود از قرآن بهره مي گرفتند و من نيز سعي کرده ام؛ انس با قرآن را وارد زندگي ام کنم». 
لحظاتي بعد 4 مرد در حالي که عبايي سفيد بر دوش و چفيه اي بر سر داشتند با صورتي پوشيده و تابوتي بر دوش وارد مجلس شدند. تابوتي که غرق در گل بود و رويش پارچه سبزي کشيده شده بود. تشييع نمادين پيکر مادر، حال کوچک و بزرگ را منقلب کرد. نه شب بود و نه گريه ها آهسته. در روشناي روز همه بغض شده بودند و مي شکستند...