موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 100188
تعداد بازدید: 691
تاریخ انتشار: - 30 : 15
گزارش مردمي ؛
حال و هواي آزمون سراسري قرآن وعترت درکاشان
روي پرده بزرگ کنار درب، توزيع مکاني شماره داوطلبين در چهار حوزه امتحاني دبيرستان امام خميني(ره) ، دانشگاه فرهنگيان، مدرسه آسيه ومدرسه طالبيان مشخص شده بود. افراد براي شرکت در آزمون سراسري حفظ و مفاهيم قرآن وعترت وارد محوطه مي شدند.

ساعت 8 و 30 دقيقه تا 9 و 45 دقيقه نوبت اول آزمون براي رشته هاي حفظ قرآن و سوره هاي منتخب ملک و واقعه برگزار مي شد. روي صندلي هاي شماره داري که کل کلاس ها و فضاي سالن را پر مي کرد؛ داوطلبان مداد به دست، منتظر اعلام زمان آغاز پاسخ گويي به سوالات بودند... يک ربع بعد چند نفر براي تحويل دادن پاسخ نامه ها از جا بلند شدند.
سطح سوالات 
زن جواني کنار درخت هاي داخل محوطه ايستاده بود. او گفت:« در رشته حفظ جز يک و 30 آزمون دادم. سوالات خيلي آسان بود. قبلا هم در چنين آزمون هايي شرکت کرده بودم. به نظرم همکاري اداره اوقاف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باعث شده بود مشارکت بيشتر باشد».
او ادامه داد:« امروز که اين تعداد بالاي حافظ را در کاشان ديدم؛ خيلي برايم جالب و اميدوار کننده بود. »
سيد مهدي مسعودي علوي دانش آموز کلاس هفتم درباره سطح سوالات گفت:« بار ششم است که در آزمون هاي قرآني شرکت ميکنم. به نظرمن سوالات سخت بود. البته شايد هم خودم کم کاري کردم».

کم کم حياط پر از افرادي مي شد که يا عزم رفتن داشتند يا براي شروع آزمون بعدي روي نيمکت ها و پله ها منتظر نشسته بودند. بعضي هم تازه براي شرکت در نوبت دوم آزمون به جمع مي پيوستند.
مشارکت نهاد ها در برگزاري آزمون کار قشنگي است
اقدس شيخ استرکي که متول سال 1349 بود با چهره اي خندان و شاداب گفت:«مربي قرآنمان براي شرکت در رشته حفظ جز 30 تشويقمان کرد. بعد در کلاس هايي که در اين زمينه برگزار شد؛ شرکت کرديم. حالا از منطقه راوند براي حضور در آزمون آمديم». او ادامه داد:« خيلي کار قشنگي است که نهاد هاي مختلف براي ترتيب دادن اين آزمون با هم مشارکت کردند».

رفت و آمد مسئولين بين دبيرستان امام خميني ره و دانشگاه فرهنگيان که جنب يکديگر در ميدان 15 خرداد کاشان واقع شده اند و نگاه کاوشگرانه بعضي از داوطلبين که در حال تطابق شماره درج شده روي کارت با اعداد روي پرده براي پيدا کردن جاي صندلي خود در نوبت دوم آزمون بودند، جلب توجه مي کرد.
براي پيدا کردن صندلي دچار مشکل شدم
خانم تقريبا بيست ساله اي از پله ها پايين مي آمد. او گفت:« در رشته حفظ جز 30 شرکت کردم. سوالات و مکان آزمون خوب بود. اما توزيع شماره کارت ها در حوزه ها طوري بود که براي پيدا کردن صندلي ام دچار مشکل شدم».  
نوبت دوم آزمون در رشته هاي مفاهيم قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه وتدبر درقرآن کريم از ساعت 10 و 45 دقيقه تا 11 و 45 دقيقه برگزار مي شد.

محتواي کتاب مفاهيم حفظ، همان دروسي بود که در دبيرستان گذرانده بودم
دختري وارد حياط شد. با چهره اي پر اضطراب به ساعتش نگاه مي کرد. او که خود را زينب بادپرور از اهالي روستاي ابوزيد آباد معرفي کرد، گفت:« در رشته مفاهيم قرآن آزمون دارم. مقطع تحصيلي ام ديپلم است. بيشتر مطالب کتاب، محتواي دروسي بود که در دبيرستان گذرانده بودم. اين اولين بار است که در آزمون هاي قرآني شرکت ميکنم».
حجم کتاب مفاهيم نهج البلاغه سنگين بود

پسر نوجواني روي نيمکت روبه روي حوض نشسته بود. کتابي با جلد سبز در دست داشت که عنوانش«راه روشن» بود. کتاب، مربوط به رشته مفاهيم نهج البلاغه بود. او گفت:« اواخر بهمن ماه از طريق موسسه اميرالمومنين عليه السلام در آزمون ثبت نام کردم. قبلا با اين موسسه از طريق شرکت در کلاس هاي مداحي و تجويد آشنا شده بودم. پس از ثبت نام، کتاب به دستم رسيد. حجم اش سنگين است اما سعي کردم که مطالبش را حفظ کنم».
آمار بالاي نام نويسي در موسسه اميرالمومنين عليه السلام
آقاي قنبري کارشناس قرآني اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي کاشان که مسئوليت برگزاري شانزدهمين آزمون حفظ و مفاهيم قرآن کريم وعترت رادارد  در کنار چند نفر ديگر در حياط دانشگاه فرهنگيان ايستاده بود. او در پاسخ به کيفيت آزمون با توجه به همکاري نهادهاي مختلف گفت:« تعامل خوبي بين اداره اوقاف و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام شد. در اين زمينه برنامه ريزي هاي خوب و منسجمي صورت گرفت و ستاد مرکزي فعال تر عمل کرد».
او در بحث ثبت نام عنوان کرد:« ابتدا اطلاع رساني ها براي بقاع متبرکه، موسسات قرآني تحت پوشش اوقاف و ارشاد و داوطلبين آزاد صورت گرفت. هم چنين با کانون اصلاح و تربيت و اداره زندان هاي کل کشور در زمينه ثبت نام، تفاهم نامه هايي تدوين شد و تعداد قابل ملاحظه اي از زنداني ها توانستند در آزمون شرکت کنند».

آقاي قنبري ادامه داد:« تعداد کل شرکت کنندگان در کاشان 3 هزار و 183 نفر بود. در آزمون کتبي فقط داوطلبين 12 سال به بالا مجاز به شرکت بودند اما در آزمون شفاهي ثبت نام از زير12 سال هم به عمل مي آمد که سه سال و 68 سال کمترين و بيشترين سن ثبت نام کنندگان در آزمون به شمار مي رفت». 
او درباره موسسه اميرالمومنين عليه السلام گفت:« اين موسسه توانست با آمار بالاي نام نويسي از افراد، عنوان موسسه پيشگام در کشور را به خود اختصاص دهد».
زمان نوبت دوم آزمون هم به پايان رسيد. حالا همه چشم انتظار نتايجي بودند که قراربود يک روز پس از آزمون يعني روز يازدهم اسفند 96 اعلام شود.