موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 100192
تعداد بازدید: 692
تاریخ انتشار: - 30 : 14
گزارش توصيفي؛
تجربه يک روز در کنار فرشتگان کوچک جنت مفتح
در سالن، تابلويي با زمينه سفيد و طرح يک آدم برفي با کلاژ پنبه، رقص دانه هاي برف و پرواز چند پرنده کوچک جلوه کرده است. تصوير زمستاني برد مدرسه، صحنه کوچک شده اي از طبيعت است؛معلم کلاس ستاره ها، جلو برد ايستاده و در حال اجراي تمرينات ورزشي در برنامه صبحگاه است. هواي بيرون از سالن بسيار سرداست. بچه ها با کلاه و شال و لباس هاي گرم در حال بالا و پايين پريدن هستند. رنگين کمان، شاپرک، ستاره ها و کفشدوزک نام کلاس هاي «آمادگي و پيش دبستان جنت» شعبه مفتح است.
«فهيمه رمضاني» معلم کلاس رنگين کمان با پرسش و پاسخ و شعرگونه کلاس را آغاز مي کند.« اول هر کار؟ مشکل گشا؟ به وقت قرآن؟ به وقت غذا؟...» بچه ها هم هر بار پاسخ مي دهند:«بسم الله». بعد هم ادامه مي دهد:« سلام سلام بچه ها، شکوفه هاي زيبا. حال شما چطوره؟ احوالتون چطوره؟» و بچه ها يک صدا مي گويند:« سلام سلام خانم جان/ شکر خدا خوب هستيم...».

حالا انجام چند بازي که ضمن بانشاط کردن کلاس، باعث افزايش تمرکز بچه ها نيز مي شود، اجرا مي گردد. عکس چراغ راهنمايي و رانندگي روي ديوار نصب است. گروهي از بچه ها جلو کلاس مي روند. به محض اينکه انگشت معلم شان از روي چراغ قرمز به رنگ سبز حرکت مي کند؛ يک صدا باهم شروع به خواندن سوره ماعون مي کنند. 
بچه ها کتاب« روخواني شکوفه ها» را باز مي کنند و به بخش خواني سوره انشراح مشغول مي شوند. موفقيت بچه ها هنگام خواندن از روي کتاب، لبخند رضايت و شادي را روي لب معلم مي آورد.

دو صندلي وسط کلاس شاپرک است. سه تا از پسر ها در حال دويدن به دور صندلي ها هستند. بقيه، هم صدا با هم سوره ماعون را مي خوانند. به محض تمام شدن آخرين آيه، روي صندلي ها مي نشينند و کسي که از نشستن جا بماند از دور بعدي کنار مي رود.
در مرحله دوم، بچه ها با شنيدن صداي سوت  شروع  به خواندن شعري مي کنند. اين روشي است که هم آموخته هاي بچه ها مرور مي شود و هم توجه نونهالان افزايش مي يابد. ضمن اينکه انرژي شان هم تخليه مي شود.معلم اين کلاس «صالحه ميرزايي» است.

در طرح ستاره هاي قرآني روي ديوار يک درخت سيب بزرگ چسبانده شده. هر دانش آموز يک سيب دارد. طرف ديگر طرحي براي آموزش شناخت وسايل شخصي بر ديوار است که شانه، مسواک، خمير دندان و شانه روي آن نصب شده است. بازي پر هيجان کلاس بارها تکرار مي شود تا وقتي که زمان صرف صبحانه آغاز مي شود.
تدريس  مربي کلاس ستاره ها آغاز مي شود. او در هر کدام از انگشتان دستش، يک عروسک نشانده. صدايش را عوض مي کند و مي خواند:« مانند دست است هر خانواده...بابا در اين دست انگشت شست است. او که نخستين انگشت دست است...». بچه ها با ذوق به عروسک ها نگاه مي کنند.

بعد هم روي تخته يک خط راست مي کشد. در دو طرف خط اشکالي مي کشد و سعي مي کند که به اين وسيله مفهوم« تشابه و تفاوت» را آموزش دهد. در نهايت، بچه ها کتاب باز مي کنند و شروع به پيدا کردن تفاوت هاي دو تصوير مي کنند.«نجمه سادات محمد زاده» مربي اين کلاس است.
بچه هاي 4 ساله آمادگي جنت در کلاس کفشدوزک در حال يادگيري مفهوم «اندازه و مقدار» هستند. معلم، کنار يکي از فرشته هاي کوچکش نشسته و از او مي خواهد تعداد گل هاي تصوير را بشمارد. او به راحتي تمام گل ها را شمارش ميکند.«فاطمه سادات ناصري» مربي کلاس مي گويد:« بعضي از بچه ها به راحتي تا عدد 50 را هم مي شمارند». او به خوبي با نونهالانش ارتباط برقرار کرده است.

مدير مدرسه «الهه ملا زينعلي»، معاون «عطيه سادات سيدي» و کمک کارمند مدرسه« نرجس توسلي» است.
امروز مثل همه دوشنبه هاي ديگر نماز جماعت برپا مي شود. چادرهاي سفيد دخترها با گل هاي ريز رنگارنگ و عباهاي قهوه اي که مردان کوچک جنت بر دوش دارند، در صف ايستادنشان ، دست هاي کوچکي که در قنوت به دعا بلند مي کنند و شکر گزاري هايي که با جملات ساده و کوتاه ،صحنه هايي غير قابل وصف را رقم مي زند.