موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 100193
تعداد بازدید: 744
تاریخ انتشار: - 20 : 13
گزارش توصيفي؛
فرشته هاي آسماني جنت درآران وبيدگل
يک حياط بزرگ... 10 پله به سمت پايين، يک درب، يک سالن طويل با عرض يک متر وکف پوشي از موکت هاي خاکي رنگ، سالن اجتماعات، دفتر مدرسه، کلاس فرشته هاي آسماني، نماز خانه، آبدارخانه و خانه نقاشي، همه قسمت هاي مختلف ساختمان پيش دبستان و دبستان دخترانه جنت شعبه آران و بيدگل موسسه اميرالمومنين(ع) را تشکيل مي دهد.
برد توي سالن با عکس امام(ره) و کاردستي هواپيمايي که ستاره و گل مي ريزد، به همراه چند عکس رنگي و گزارشي از دبستان تزيين شده است. کمي آن طرف تر، روي ديوار چند جمله کوتاه و زيبا از نهج البلاغه و داستان هايي کوتاه و آموزنده به چشم مي خورد.
صداي بچه ها از کلاس فرشته هاي آسماني توي گوش سالن مي پيچد. همهمه شان در پاسخ به سوال معلمشان « فهيمه فلاحتي» است که از بچه ها سوال مي کند.

يک ريسه نزديک به سقف از ديواري به ديوار ديگر کشيده شده است. روي آن 12 لوحه تصويري از سوره هاي کوتاه قرآن با گيره وصل شده؛ سيزدهمين لوحه در دست معلم است که محتواي آموزشي آن «سوره کافرون» است.
دانش آموزان دايره وار در کلاس نشسته اند. معلم هم که بينشان است؛ اولين سوالاتش را راجع به تصاوير لوحه مي پرسد. بچه ها به صورت فعال در مباحثه مشارکت مي کنند؛ بحثشان راجع به پرستش بت و نفي آن توسط پيامبر(ص) است.
چند نفر از بچه ها سه آيه ابتدايي تدريس شده سوره را مي خوانند. حالا نوبت آموزش آيه چهارم است. فلاحتي به بچه ها مي گويد: «به صورتم نگاه کنيد». همه به او چشم مي دوزند. آرام آيه را لب مي زند. بچه ها سعي مي کنند لب خواني کنند و کلمه اي را که حدس زده اند بلند تکرار کنند.

در مرحله بعد آيه را به چند بخش تقسيم مي کند. بخش اول را در گوش نفر اول زمزمه مي کند. نفر دوم با همين روش آنچه را که شنيده به نفر سوم منتقل مي کند و به همين ترتيب تا نفر آخر، زمزمه آيه ادامه مي يابد؛ بعد هم همگي آيه را بلند مي خوانند.
نوبت بازي آشپزي مي شود. يک دست بچه ها کارد مي شود و دست ديگر سيني اي که پر از سبزي است. همزمان با خواندن هر يک از آيات به تعداد بخش ها، سبزي توي سيني با کارد خرد مي شود! و بخش خواني آيه صورت مي گيرد و به اين ترتيب با درگير کردن انواع حواس، آموزش آيه چهارم انجام مي شود.

بعد از آموزش، بچه ها به سراغ صرف صبحانه مي روند. زنگ تفريح که مي خورد؛ چند تايي از بچه ها داخل سالن مي مانند، يکي دو نفر در کلاس مشغول تميز کردن سفره مي شوند و چند نفري بيشتر به حياط نمي روند.
غلاميان  معاون مدرسه  بچه ها رادرحياط زير نظر دارد؛ وي مي گويد:« همه والدين از مدرسه راضي هستند و معتقدند کاري که در پيش دبستان ما انجام مي شود؛ در خيلي از مدارس ديگر اجرا نمي گردد.»
«زينب رضايي» وارد دفتر مي شود. مديري مهرباني که به خوبي از عهده مديريت دبستان برآمده است. رضايي مديريت شعبه خواهران آران و بيدگل موسسه اميرالمومنين عليه السلام را هم بر دوش دارد.

ساعت بعد، کتاب کار نوآموز روبه روي بچه ها باز است. تصاويري از داستان امام رضا عليه السلام به طور نامرتب در صفحه چيدمان شده؛ بچه ها ترتيب تصاوير را در ذهن مرور مي کنند و با رنگ انگشتي زير هر تصوير به تعداد شماره عکس، انگشت مي زنند.

قرص آفتاب نارنجي صبح، خيلي زود به وسط آسمان مي رسد. لامپ کلاس فرشته هاي آسماني خاموش است. آخرين دانش آموز، همان طور که چرخ هاي کيفش  را روي زمين مي کشد؛ راهرو مدرسه را با سر و صداي زيادي طي مي کند... نقطه پايان روز آموزشي امروز مدرسه هم به اميد شروع سر خط فردايي ديگر، روي کاغذ در انتظار مي نشيند.