موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 100206
تعداد بازدید: 837
تاریخ انتشار: - 0 : 15
گزارش توصيفي؛
ايران گردي درنوروز 97 با حافظان قرآن ونهج البلاغه کاشان
نسيم ملايم بهاري قبل از آمدن فروردين97، درفضاي مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه خواهران موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان وزيدن گرفته است...هم نشيني ظروف پايه دار فيروزه اي با پارچه ساتن گل بهي رنگي که روي چند ميز با ارتفاع هاي مختلف در طبقه پايين مدرسه پهن شده، ترکيب خوشايندي پديد آورده است. قرآن، سير، سبزه، سيب، سنجد، سکه، سمنو، سماق، آينه و شمعدان و...اجزاي سفره هفت سين اند که هفت سلام قرآني، آن رامزين کرده است.

موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان درسال96 ميزبان 9 بانو جهت حفظ کل قرآن و دو بانوي ديگرجهت حفظ کل نهج البلاغه  درمدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه  خواهران شده است که از شهرهاي مختلف ايران در اين مکان گرد هم آمده اند. شهرهايي که هر کدام، تجربه فصل بهارش با نقطه ديگر متفاوت است. در حس و حال همه دانش آموزان لحظه شماري براي فرا رسيدن تعطيلات عيد نوروز و تازه شدن ديدار خانواده نمايان است.همه بارسفر بسته وآماده بازگشت به خانه هايشان جهت گذران تعطيلات نوروز هستند.
فاطمه سادات محمودي با ذوق خاصي درباره شهرشان مي گويد:«مرقد بابا طاهر، آرامگاه بوعلي سينا، کتيبه هاي گنج نامه متعلق به زمان آريايي ها و مادها، غار علي صدر و امامزاده هايي نظير امامزاده عبدالله عليه السلام از جمله جاذبه هاي تاريخي و زيارتي مربوط به همدان است».

او ادامه مي دهد:«همدان يکي از قطبهاي گردشگري ايران است؛ بنابراين در ايام نوروز خيلي شلوغ مي شود. قبل از عيد، روزهايي به خانه تکاني و خريد اختصاص داده مي شود. آجيل هاي همدان از نوع شيرين يعني ترکيبي از کشمش، مويز و برگه زردآلو و... است. براي پذيرايي از مهمانانمان از انگشت پيچ و باسلوق به عنوان شيريني استفاده مي کنيم...».
 وقتي دارد درباره ديارشان حرف ميزند، انگار نگاهش چون شهابي از کنار نهال هاي کوچک پشت پنجره تا خود همدان، دنباله مي کشد. نهال هايي که در نيمه اسفند به دست خود متربيان در باغچه کوچک مدرسه نشانده شده است. 
حديث محمدي از استان کرمانشاه و روستاي نقاره کوه شهرستان سرپل ذهاب بعد از معرفي «طاق گرا» و «حرم احمدبن اسحاق عليه السلام» که يکي از ياوران حضرت مهدي عجل الله است، به عنوان ابنيه تاريخي شهرشان مي گويد:« البته بعد از زلزله اخير امسال، طاق گرا ترک برداشت و حرم هم خراب شد که مجدداً در حال بازسازي است».
او درباره اوضاع و احوال شهرشان در نزديکي ايام عيد عنوان کرد: « الآن اوضاع بهتره. اما ما انتظار داشتيم قبل از بارندگي، رسيدگي ها انجام شود. کانکس بود اما تحويل داده نمي شد. برخي خانواده ها که بچه کوچک داشتند خيلي اذيت شدند. به تازگي 30 خانوار از روستايمان از 150 خانوار صاحب کانکس شده اند و بقيه هنوز هم در چادر زندگي مي کنند». 
او ادامه داد:«هر ساله قبل از سال تحويل ، چند روز براي خريد به شهر مي رويم و مهمان مادربزرگمان مي شويم. در آنجا به صورت غير مستقيم در دورهمي هايمان سعي مي کنيم؛ کدورت هايي که در طول سال پيش آمده اند را با طلب حلاليت از يکديگر برطرف کنيم...در آنجا هر نفر دو دست لباس، خريد مي کند. يک دست لباس رسمي و يک دست لباس محلي کردي».
محمدي درباره لحظه تحويل سال گفت:«دور سفره مي نشينيم. هر نفر در يک دستش، قرآن و در دست ديگرش پول نگه مي دارد. عقيده مان بر اين است که با اين کار تا آخرسال هم عامل قرآن مي مانيم و هم محتاج ديگران نمي شويم. البته وجود سبزه به اندازه تعداد نفرات هم يکي از رسوم است ».
آنقدر وصف هايش دقيق و ملموس است که وقت بيان تک تک جملاتش مي تواني خودت را دقيقا در موقعيت او تصور کني.
زينب مومني از شهر کارچان استان اراک با اشاره به «بازار» به عنوان بناي تاريخي شهرشان گفت:« چون اراک بيشتر يک شهر صنعتي است، ما خودمان هم براي گشت و گذار به اطراف سفر مي کنيم. مثلا امامزاده داوود عليه السلام که در 15 کيلومتري اراک واقع شده و ما هرسال براي سال تحويل به آن جا مي رويم».
سميرا عيسي وند از شهرستان اليگودرز استان لرستان با تعريف از«آبشار آب سفيد» به عنوان مکان ديدني توريست پذير شهرشان گفت:« براي کساني که براي مسافرت به شهر ما مي آيند؛ عسل سوغاتي است که مي توانند تهيه کنند... ولي همه رسومات شهر ما از خانه تکاني گرفته تا خريد، ديد و بازديد، سفره هفت سين و عيدي دادن و عيدي گرفتن مثل شهرهاي ديگر است... ».

آمنه مومني از شهر مقدس مشهد درباره لحظه سال تحويل گفت:« در منزل، سفره مي چينيم. اما مقيّديم بر اين که حتما در آن لحظه در حرم امام رضا عليه السلام باشيم. حتي شده که يک ساعت قبل از تحويل سال از مسافرت به منزل رسيديم و فوراً خودمان را به حرم رسانديم».
اوهمچنين گفت :«يکي از رسومات مشهدي ها اين است که چند روز قبل از عيد به منزل اقوامي که در طول سال، يکي از اعضاي خانواده يشان را از دست داده اند، سري مي زنند که اين بيشتر براي ابراز همدلي و همدردي با آن ها در آستانه سال نو است».

مومني از طرقبه، شانديز، آرامگاه فردوسي، زندان هارونيه، خانه ملک، باغ ناظري، کوه سنگي، امامزاده يحيي عليه السلام  و چاليدره به عنوان مکان هاي تاريخي و ديدني  وزيارتي شهرشان نام برد.
رضوانه حيدري از شهر کرد با لحني آرام و شمرده درباره شهرشان گفت:« شهر ما سه طايفه دارد. ترک، لر و اصل شهرکرد. ما در قسمت ترک نشين زندگي مي کنيم که رسمي متفاوت با ديگران در عيد نداريم. چشمه ديمه، امامزاده حليمه خاتون و حکيمه خاتون عليهم السلام ، آبشار شيخ علي خان، پيرغار در فارسون، کوهرنگ، دشت لاله، گرداب بِن و گرداب سياسرد در اردل بخشي از جاذبه هاي گردشگردي شهرکرد است».
او ادامه داد:« چون بيشتر در آن منطقه دامداري انجام مي شود؛ ماست، شير، کره و روغن حيواني به عنوان سوغات شناخته مي شود».

کوثر صادقي از شهرکرد نيز اضافه کرد:« وقتي به خريد عيد مي رويم ؛ در بازار هم لباس هاي محلي که مخصوص عشاير بختياري است به چشم مي خورد و هم لباس هاي عادي. لباس هاي محلي براي بومي هاي شهرمان هم خيلي گران در مي آيد. بنابراين بيشتر براي ديدن طرح لباس ها و خريد پارچه مي آيند تا لباسشان را خودشان بدوزند».
او افزود:« مردها لباس عبا مانندي دارند که با پشم گوسفند و بز تهيه شده و خيلي گرم است. مثلا در روزهاي سرد، اکثريت را مي بيني که از اين لباس استفاده مي کنند».
صادقي درباره عيدي دادن و عيدي گرفتن در ايام عيد گفت:« بيشتر پول نقد، عيدي مي دهند؛ اما پيش آمده که در اين کار تنوع هم به خرج دهند و کادو هم بدهند».
مريم ابراهيم وند متولد شهر اصفهان گفت:« اصالتا از استان خوزستان هستم. اما در اصفهان به دنيا آمدم و بزرگ شدم... خريد عيدمان، همان لباس رسمي است. هر کدام از ما يک دست لباس محلي خوزستان که يک پيراهن بلند و يک دامن پرچين زيبا با روسري بزرگ حريري که زيرش يک لچک با دوخت رديفهايي از الماس است براي خودمان داريم».

او ادامه داد:« در خوزستان برخلاف اصفهان بيشتر از هر چيز به ديد و بازديد و دورهمي اهميت مي دهند و چيزهايي مثل نوع چيدمان سفره هفت سين و...اولويت ندارد».
تينا مساحي پور هم گفت:« در شهر دولت آباد زندگي مي کنيم. سوغات شهرمان با شيريني پذيرايي از مهمانانمان در عيد يکي است. يعني همان گز و پولکي. سعي مي کنيم هر سال سفره هفت سينمان را طوري بچينيم که با سال قبل متفاوت باشد. اما در لحظه تحويل سال دور سفره نيستيم و به جمکران مي رويم».

مساحي پور درباره نوع ديدگاهش به ايام عيد چنين عنوان کرد:« به نظرم وقتي عيد خوشايند است که بداني در سالي که سپري کردي توانسته اي چيزي کسب کني. بايد قدر زمان را بداني. اين خيلي حس خوبي است که به لطف خدا توانسته ام در طول سال هم حفظ قرآنم را تمام کنم و هم حفظ نهج البلاغه را داشته باشم».
زهرا عروج لو هم از قزوين گفت:« در منطقه ما قبل از چهارشنبه سوري خانه تکاني ها تمام شده است. خريد آجيل و لباسمان مثل جاهاي ديگر است.» 
او ادامه داد:« حتما فرمايش حضرت آقا مبتني بر اينکه شهداي همه شهرها عزيزند اما شهداي قزوين ممتازترند را شنيده ايد. شهداي بزرگي مثل شهيد رجايي، ابوترابي {سيد آزادگان}، شهيد عباس بابايي و صدها شهيد ديگر متعلق به شهر قزوين اند. ما سعي مي کنيم هفت سين با بزرگداشت ياد شهدا همراه باشد».

عروج لو از حمام قجر، چهار انبيا و چهل ستون به عنوان مکان هاي تاريخي شهرشان نام برد و گفت:« چون قزوين پايتخت خوشنويسي ايران است؛ در چهل ستون ، استادان خطاطي متبحري تدريس انجام مي دهند. تاريخ اين مکان هم بسيار جالب است که نشان مي دهد طرح چهل ستون اصفهان از روي طرح اين بنا ساخته شده است». او« نان چايي» {نوعي شيريني} را به عنوان سوغات شهرشان معرفي کرد.
نجمه سادات حسيني از رفسنجان گفت:« خانه تکاني شهر ما از يکي دو هفته به عيد شروع مي شود. سفره هفت سين را شبيه آنچه که مرسوم است، تدارک مي بينيم. بيشتر براي لحظه تحويل سال به امامزاده مي رويم. در شهر ما اماکني مثل خانه خشتي گِلي حاج آقا علي که بزرگترين خانه خشتي جهان است و هم چنين روستاي تاريخي ميمه که تمامش در کوه ساخته شده، وجود دارد. پسته، قوَّتو و پَتّه که نوعي کار هنري به شمار مي آيد از سوغات رفسنجان است».
صحبت ها تمام مي شود.پيک نوروزي سال 97 ويژه حافظان قرآن و نهج البلاغه مدرسه شبانه روزي خواهران به آنها داده شده و هر يک ساک هاي سفر را آماده و با بسته اي از سوغاتي هاي کاشان از لابه لاي دود اسپند، از زير قرآن راهي منازل خود در سرتاسر ايران مي شوند.

اينبار ماهي هاي قرمز توي حوض چرخ مي زنند و حرف مي زنند. نهال ها در خاک ريشه مي دوانند و حيات مي گيرند. نور گرم آفتاب به شيشه ميزند. داخل مي آيد و لحظه به لحظه فضاي بيشتري را تحت سيطره در مي آورد. انگار همه چيز جان گرفته و رستاخيز بهار،  همه پژمردگي ها را از بين برده است...