موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: كسی كه درخت شخصيت او نرم و بی عيب باشد، شاخ و برگش فراوان است. (حکمت 214 نهج البلاغه)     
کد خبر: 100214
تعداد بازدید: 374
تاریخ انتشار: - 26 : 17
محبوبه طالبيان؛حافظ کل قرآن کريم:
آرامشي که ازحفظ قرآن دارم؛باهيچ چيز عوض نمي کنم.
محبوبه طالبيان حافظ کل قرآن کريم از شهرستان کاشان که توانست با شرکت در طرح 6 ساله حفظ قرآن در موسسه اميرالمومنين(ع) کاشان با مربي گري زهرا سلمان طاهري در سال تحصيلي 96-95 فارغ التحفيظ شود؛ گفت: آرامشي که ازحفظ قرآن دارم؛باهيچ چيز عوض نمي کنم.
طالبيان که متولد سال64 است وبراي حفظ قرآن، در طرح 6 ساله شعبه 1 خواهران موسسه  اميرالمومنين(ع) واقع در خيابان اباذر حضور يافته است؛ گفت: خانواده و همکارانم در محيط کار ، مهم ترين مشوق هاي من براي حفظ قرآن بودند.
 اين حافظ قرآن کريم که داراي مدرک تحصيلي کارشناسي است؛ در بيان عاملي که او را به حفظ علاقه مند ساخت؛ بيان کرد: نشاطي که انس با قرآن به من مي داد؛ باعث شد بعد از تلاوت آيات الهي ،حفظ قرآن را دنبال کنم.
وي در زمينه برکات حفظ قرآن بر زندگي شخصي اش عنوان کرد: از مهم ترين برکات حفظ قرآن آرامش روحي اي بود که نصيبم شد زيرا ياد خدا آرامش بسزايي در روان انسان دارد و دل آدمي در پرتو آن آرام مي گيرد؛ طبق همان آيه اي که خداوند مي فرمايد:« اَلا بِذِکْرِاَللهِ تَطْمَئِنّ الْقلوب» و معناي آن چنين است:« آگاه باش که دل ها با ياد خدا آرام مي گيرد».
طالبيان درباره تغيير در ديدگاهش نسبت به گذشته گفت: تا قبل از حفظ قرآن، نظر شخصي خودم درانجام کارها مهم بود ولي الان سعي مي کنم دستورات خداوند وشيوه زندگي پيامبران و ائمه اطهار عليهم السلام را در زندگي روزمره پياده نمايم.

اين حافظ قران کريم در توضيح شيوه حفظي اش بيان کرد: ابتدا آيات صفحه را مطالعه مي کردم. بعد به قرائت«استاد پرهيزگار» گوش مي دادم؛ سپس ترجمه و مفاهيم صفحه را مطالعه کرده و در نهايت، آيات را تک تک حفظ مي کردم.
وي ضمن اشاره به طولاني بودن زمان حفظ در طرح 6 ساله و بروز امکان خستگي و دلسردي، نقش يک مربي را بسيار مهم دانسته و گفت: در اين راستا هم دل بودن، علاقه مندي براي کمک به رشد قرآن آموزان، مهرباني و تلاش شبانه روزي از جمله ويژگي هاي يک مربي محسوب مي شود که خدا را شکر مربي ما تمام اين ويژگي ها را داشت.
وي ضمن اشاره به توفيق زيارت کربلا همراه با دوستان قرآني به عنوان بزرگترين اتفاق دوره حفظي اش گفت: اگر به گذشته برگردم باز هم همين طرح 6 ساله را انتخاب ميکنم. چون در کنار مشغله ها و کارهايم ميتوانم  حفظ قرآن را هم انجام دهم.
 طالبيان درادامه عنوان کرد: بعد از اتمام حفظ قرآن احساس کردم؛ تمام آرامش دنيا را دارم و حاضر نيستم اين آرامش را با هيچ چيز عوض کنم.
اين حافظ قرآن کريم در پايان ازسوره «مائده» به عنوان سوره اي که برايش دلنشين تر است؛ ياد کرد و در بيان آيه اي که با آن انس بيشتري دارد به آيه 53 سوره زمر اشاره کرد که مي فرمايد:« قُلْ يا عِبادي اَلّذينَ اَسْرَفوا عَلي اَنْفُسِهِمْ لا تَقْنِطوا مِنْ رَحْمَتِ اللهِ اِنَّ اَللهَ يَغْفِرُ الذنوبَ جَميعا...» که معناي آن چنين است:« بگو اي بندگان من که بر نفس خود ستم و تجاوز نموده ايد از رحمت خدا نوميد مشويد. يقينا خدا همه گناهان را مي آمرزد...».