موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 100226
تعداد بازدید: 1922
تاریخ انتشار: - 45 : 9
گزارش توصيفي از جشن الفباي کلاس اولي هاي مدرسه دخترانه جنت
با «آ» مثل آسمان باشي، با «ب» بزرگوار
بيست دانش آموز در يک رديف که روي سر هر کدام تاج رنگارنگي مزين به حروف الفبا قرار گرفته، چشمان ذوق زده مادراني که غرق در شادي اند و کودکانشان را تماشا مي کنند، آذين بندي با پارچه هاي ساتن و بادکنک هاي رنگارنگ، ميزهايي که جايگاه لوح هاي جشن الفباي دبستان دخترانه قرآني جنت شده اند؛ به همراه جمع تمام کودکان مدرسه در محفل شاديانه فارغ التحصيلي کلاس اولي ها به چشم مي خورد.

مراسم با پخش صداي آهنگين و آرام «فاطمه زهرا موحد رستگار» که آياتي از قرآن کريم را تلاوت مي کند، آغاز مي شود. بعد هم «فاطمه فرخي» به جايگاه مي رود و حکمتي از نهج البلاغه اميرالمومنين عليه السلام را قرائت مي کند که مي فرمايد: «اَلْعِلمُ وِراثةِ الکريمة... علم ميراث گرانبهائي است».
 قرائت اين حکمت، تکاپوهاي پيش دبستان و دبستان قرآني جنت وابسته به موسسه اميرالمومنين عليه السلام را يادآور مي شود که علاوه بر تدريس کتب آموزشي طي يکسال تحصيلي با تدوين فوق برنامه هاي مدون، آموزش قرآن و نهج البلاغه را در قالب شعر و داستان و به شيوه هايي بديع و جذاب در راس برنامه کاري خود قرار داده است.

مجري با شور و اشتياقي خاص، بلند و رسا مي خواند:« صداي نم نم باران مي آيد...(بچه ها با يک انگشت به کف دستشان مي زنند) صداي بال فرشته ها مي آيد...(حالا با دو انگشت) فرشته ها به زمين نزديک مي شوند...(سه انگشت) فرشته ها با طَبَق نور و عطر و ياس و نرگس به خانه امام علي عليه السلام مي رسند...(چهار انگشت) سيدالساجدين به دنيا آمد(صداي دست ، سالن را پر مي کند)». مراسم جشن، مصادف با ولادت امام سجاد عليه السلام در ارديبشهت 97 برگزار شده است.
نونهالان کلاس چهارم و پنجم در حالي که شال هاي سبز، سفيد و قرمز رنگي بر سر دارند و با آن ترکيبي از پرچم جمهوري اسلامي ايران را به وجود آورده اند در جمع بيش از 80 دانش آموز ديگر مدرسه حضور مي يابند. عکسي از مقام معظم رهبري و هم چنين پرچم هاي کوچک ايران نيز در دست آن ها ديده مي شود. سرود ملي پخش مي شود و همه به احترام آن از جا برميخيزند.

«فاطمه عليزاده» آموزگار کلاس اول به جايگاه مي رود و شروع به خواندن دکلمه اي مي کند که هر يک از واژگان آن با معاني بلند و متقنش با همان حروفي آغاز مي شود که روزها و هفته ها براي آموزش خواندن و نوشتنشان به فرشتگان کوچک کلاس، ثانيه هاي عمر را سرمايه گذاري کرده است.«...امروز که نيلوفري زيبا در باغ مدرسه شده اي اميدوارم که آموخته باشي با آ مثل آسمان باشي، با ب بزرگوار...».

چراغ هاي سالن امامزاده سلطان عطابخش ع که مکان مقدسش ميزبان جشن با حلاوت جنت شده است خاموش مي شود و مجموعه اي از عکس هاي دانش آموزان در جريان فعاليت هاي آموزشي و جانبي مدرسه طي يکسال تحصيلي پخش مي شود. خاطرات روزهاي گذشته در ذهن تک تک نونهالان جان مي گيرد و شادي و حزن همراه با هم در جانشان ريشه مي دواند.
نوبت به هنرنمايي تمام بچه هاي کلاس در هم خواني سرود الفبا مي رسد. رهبر گروه روبه روي آن ها مي ايستد و بچه ها به او چشم مي دوزند. همه سعي مي کنند سرود طولاني و زيباي الفبا را با صدايي بلند و بي اشتباه اجرا مي کنند. مادران به فرزندان خود چشم دوخته اند و خنده از لبانشان محو نمي شود.

بعد از اجراي نمايشي با محتواي تدريس هفت مرحله اي نشانه هاي فارسي توسط شاگردان کلاس اول و دکلمه اي که «سجاده رامين فر» با حرکات متناسب دست و تسلط کامل به نمايش مي گذارد؛ پايان بخش برنامه ها مسابقاتي است که بين نونهالان و مادرانشان ترتيب داده مي شود.
«زهرا کريمي» مدير دبستان به همراه «زينب عصاريان» مدير شعب مدارس جنت، اجراي مسابقه را به عهده مي گيرند. چند نفر از مادران به جايگاه مي آيند. قرار است با چشماني بسته کودک خود را از بين کودکان ديگر بيابند. حس مادري مانع از خطا مي شود و تمام مادرها برنده مسابقه مي شوند.

«نرگس چله کش» معاون اجرايي مدرسه، «فاطمه طبلچي» معاون پرورشي و «فوزيه بحراني» کمک کارمند مدرسه تلاش بسزايي در هر چه باشکوه برگزار کردن اين جشن دارند. لحظات پايان فرا مي رسد. نام هريک از دانش آموزان براي حضور در جايگاه و دريافت لوح و هديه خويش خوانده مي شود. نونهالاني که حالا ديگر چشمشان به چراغ علم روشن شده است.