موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 100263
تعداد بازدید: 955
تاریخ انتشار: - 58 : 11
افسانه ضرغام؛ معلم نمونه موسسه اميرالمومنين ع کاشان:
رابطه ي من با شاگردان، رابطه ي مادر و فرزندي است
افسانه ضرغام، معلم پيش دبستان قرآني جنت که همزمان با گراميداشت مقام معلم در روز 12 ارديبهشت 97 به عنوان معلم نمونه سال 96 مدارس قرآني جنت موسسه اميرالمومنين ع کاشان معرفي و تجليل شد؛ گفت: رابطه ي من باشاگردان، رابطه ي مادر و فرزندي است


ضرغام متولد سال 69 داراي مدرک کارشناسي حسابداري است که از سال 94 همکاري خود را با موسسه اميرالمومنين عليه السلام آغاز نموده و پس از ورود به عرصه مربيگري در دومين سال فعاليت خود به عنوان معلم نمونه مدارس جنت موسسه اميرالمومنين عليه السلام انتخاب شد.
وي در شرح برنامه هاي خود که براي آماده سازي دانش آموزان در شروع هر روز کاري انجام مي دهد، گفت: با شور و نشاط وارد کلاس مي شدم و از احساس بچه ها در آغاز روز مي پرسيدم و به همين شکل با آن ها ارتباط برقرار مي کردم و بعد همه با هم؛  ورزش و جست و خيز مي کرديم.
وي افزود:
 بچه ها عاشق عروسک انگشتي هستند و گروه مي شدند و هر گروه، عروسک ها را يکي يکي برداشته، تقليد صدا مي کردند و با هم احوالپرسي انجام مي دادند.
اين معلم نمونه ادامه داد: بعد هم بازي ها شروع مي شد. مثلا با خواندن شعر و اعلام فرمان« يک، دو، سه...جابه جا» بچه هايي که روي صندلي هاي خود با رنگهاي خاص نشسته بودند با صندلي هاي ديگر جابه جا مي شدند و با فرمان « يک، دو، سه...سر جا» به جاي خودشان باز مي گشتند. همين بازيها، هيجانات و شورهاست که بچه ها را علاقمند به يادگيري مي کند.
ضرغام در بيان تفاوت يک مدرسه قرآني با ساير مدارس گفت: کارمندان و معلمين در مدارس قرآني تلاش بيشتري مي کنند تا بچه ها را با قرآن و مفاهيم آن آشنا کنند و شاگرداني را پرورش دهند تا براي جامعه و خانواده خود مفيدتر باشند ومن انگيزه خودم هم از همکاري با اين موسسه، اول به خاطر حضرت علي عليه السلام و دوم قرآني بودن اين مدرسه بود.
وي درباره نحوه آشنايي با موسسه اميرالمومنين ع عنوان کرد: يک روز در خيابان راه مي رفتم که پوستر تبليغي دوره تربيت معلم قرآني کودک که متعلق به موسسه بود؛ توجهم را جلب کرد؛ معلم شدن يکي از روياها و آرزوهايم بود و فکر مي کردم که شرکت در اين دوره ؛ نه تنها مرا به آرزويم مي رساند بلکه روزي در آموزش هاي من براي فرزندم تاثير خواهد داشت لذا به به شعبه اباذر اين موسسه رفتم و در اين دوره شرکت کردم.
اين معلم نمونه  در بيان ويژگي هايي يک معلم متعهد پس از قبول نقش خود ضمن اشاره به خلاقيت، صبر و داشتن حوصله و آرامش، تصريح کرد: علم و عمل يک معلم بايد بر اساس اسلام و قرآن باشد، عاشق بچه ها، خوش رو و مهربان و در جهت شکوفايي استعداد بچه ها گام بردارد و سعي کند مفاهيم آموزشي را از طريق بازي به بچه ها انتقال دهد.


وي درباره برنامه خود در زمان آغاز به کار گفت: قبل از تدريس به خودم قول دادم که به موفقيت هايي دست يابم. از طريق تحقيق در زمينه کاري ام با تلاش مضاعفي با نام زيباي حضرت علي ع شروع کردم و برنامه اي براي خود ترسيم نمودم که بر اساس آن در آينده اي نزديک به موفقيت برسم و يک جا نمانم.
ضرغام ادامه داد: سعي کردم اول، مشکلات بچه ها را شناسايي کنم و در حد توانم اين مشکلات را با کمک خانواده ها حل کنم، بعد هم با آنها رابطه مادر و فرزندي برقرار کنم، کلاسي شاد با بازي هاي مختلف داشته باشم و قبل از شروع به تدريس هميشه تلاش مي کردم تا آمادگي هاي لازم را کسب کنم.
اين معلم نمونه که دوره هاي تربيت فرزند، تربيت مربي قرآني کودک، حفظ مفاهيم قرآن کريم و قصه گويي را گذرانده است؛ گفت: به نظرم رضايت خانواده ها از يک مدرسه قرآني در گرو اين است که بچه هايشان تربيت قرآني پيدا کنند و اين نوع تربيت در زندگي آنان موثر واقع شود.
وي در پاسخ به اين سوال که اگر به گذشته برگرديد آيا شغل معلمي را انتخاب مي کنيد؛ عنوان کرد: من عاشق معلمي هستم و اگر به گذشته برگردم و هزار بار ديگر هم برگردم باز هم همين شغل را انتخاب مي کنم.
ضرغام گفت: بهترين بخش کاري من زماني بود که با بچه ها در حين آموزش بازي مي کردم و خودم در بازي کردن پيش قدم بودم، بچه ها هم از اين لحظات لذت مي بردند و خوشحال مي شدند. اما سخت ترين بخش آن زماني بود که در پايان سال 96 و قبل از شروع سال جديد خيلي از بچه هاي کلاس گريه مي کردند و فکر مي کردند که ديگر دوستان، مدرسه، کلاس و خانم معلمشان را نمي بينند و خودم هم به همراه آنها گريه مي کردم.
اين معلم نمونه  در بازگويي شيرين ترين خاطره خود در طول سال تحصيلي ادامه داد: در سالروز امامت امام زمان (عج) شعر «اي گل گلها سلام...» را به بچه ها آموزش دادم. آنها خيلي خوشحال بودند و من هر روز سعي مي کردم در برنامه صبحگاه، کلاس يا موقع خواندن دعاي فرج، شعر را بخوانم. بچه ها هم با ذوق خاصي داوطلب خواندن اين شعر مي شدند و اين شيرين ترين خاطره ام بود؛ انشاالله خود آقا هم راضي و خوشحال باشند.
وي دربيان احساس خود در زماني که به عنوان معلم نمونه انتخاب شد؛ گفت: هنگامي که مجري، شعري در وصف امام حسين ع را قبل از اعلام نام معلم نمونه خواند، اشک هايم جاري شد و دلم به کربلا رفت و طلب زيارت آقا را کردم. بعد از خواندن نامم، با حالت گريه و بغض جايزه را گرفتم. 


ضرغام درباره موسسه اميرالمومنين ع تصريح کرد: اين موسسه در مدارس خود فقط به تربيت قرآني کودک نمي انديشد. در کنار کودک، والدين را هم در کارها و برنامه هاي قرآني و کلاس هاي فرهنگي شرکت مي دهد که باعث مي شود يک خانواده قرآني با ديدگاه و بينش قرآني تربيت شود. به نظرم در دنيايي که متاسفانه قرآن در خانه ها و خانواده ها کم رنگ شده اين عملکرد موسسه بسيار موثر است.
اين معلم نمونه مادر، پدر و همسر خود را مهم ترين مشوق هاي خود دانست و به عنوان سخن پاياني گفت: نيمکت هاي چوبي بيشتر از درختان جنگل ميوه مي دهند اگر ريشه در تلاش معلم داشته باشند.

گفت و گو با افسانه ضرغام از نگاهي ديگر:

روخواني شکوفه ها: «سلام سلام آي بچه ها، کوچکترا، بزرگترا/ بياين بياين آي بچه ها، بريم سراغ کتاب روخواني شکوفه ها..»
مدير مدرسه: مهربان و دلسوز و الگويم در رسيدن به موفقيت
معلم نمونه: تحقق آرزوي من
لوحه قرآن: سکوت و انتظار بچه ها براي شنيدن داستان لوحه جديد
تزيينات کلاس: تکاپو و تلاش معلم براي هرچه بهتر شدن فضاي کلاس
بازي: مهم ترين و لذت بخش ترين اصل در يادگيري بچه ها
شنبه: شنبه به رنگ پاييز/ هميشه زردرنگه...
سال تحصيلي 97-96: خاطرانگيزترين و موفق ترين سال با 23 دختر و پسر گل
آينده: انشالله روشن تر و موفق تر
موسسه اميرالمومنين ع: يا علي گفتيم و عشق آغاز شد...