موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 100267
تعداد بازدید: 863
تاریخ انتشار: - 58 : 11
نرگس چله کش؛ پرسنل نمونه موسسه اميرالمومنين ع کاشان:
کار،امانتي است بر عهده من که بايد به بهترين شکل انجام دهم
نرگس چله کش، معاون اجرايي دبستان دخترانه قرآني جنت که در روز 12 ارديبهشت 97 طي مراسمي به مناسبت گرامي داشت مقام معلم به عنوان پرسنل نمونه سال 96 موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان معرفي و تجليل شد؛ گفت: کار به عنوان يک امانت بر عهده من بود که بايد به بهترين شکل انجام مي دادم.


چله کش متولد سال 63 داراي مدرک کارشناسي کامپيوتر است که از سال 94 همکاري خود را با موسسه اميرالمومنين عليه السلام آغاز نموده و پس از ورود به عرصه امور اجرايي دبستان جنت در سومين سال فعاليت خود به عنوان پرسنل نمونه موسسه اميرالمومنين عليه السلام انتخاب شد.
وي که دوره هاي تجويد، حفظ قرآن و تربيت مربي قرآني کودک را نيز گذرانده است؛ درباره نحوه آشنايي خود با موسسه اميرالمومنين عليه السلام گفت: آشنايي اوليه من به حضور در مراسم ها ي مناجاتي که موسسه برگزار مي کند؛ برميگردد اما شرکت در مسابقه «اولين بار که نهج البلاغه خواندم» و تحويل پاسخ نامه به شعبه اباذر، اولين مراجعه و حضور من در موسسه بود.
اين  پرسنل نمونه دربيان انگيزه ي خود از همکاري با موسسه مردم نهاد قرآني اميرالمومنين عليه السلام عنوان کرد: اين مجموعه ، با تربيت ديني افراد جامعه ارتباط مستقيم دارد و همچنين رعايت احترام بين همکاران، تکريم ارباب رجوع در حد بسيار و تعريف اهداف دقيق و روشن در موسسه؛ انگيزه ي مرا براي همکاري با اين مجموعه تقويت مي کند.
چله کش افزود: وجود محيط صميمي، ترويج قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه و اهتمامي که موسسه اميرالمومنين عليه السلام براي فرهنگ سازي در اين زمينه و رشد و تعالي انسان ها دارد؛ از جمله ديگر ويژگي هايي است که باعث ترغيب همکاري من با اين موسسه قرآني مي شود.
وي در بيان تفاوت يک محيط کاري قرآني با ساير محيط ها تصريح کرد: بدنه اصلي موسسه اميرالمومنين (ع ) قرآن آموزان، حافظان قرآن و نهج البلاغه هستند و در واقع دوستي افراد حول يک دغدغه مشترک يعني ترويج قرآن و نهج البلاغه شکل مي گيرد و ادامه مي يابد؛ به همين دليل تحمل سختي ها و مديريت مشکلات در کار ساده تر مي شود.
اين معاون اجرايي با تاکيد بر وجود وجدان کاري و تعهد در حيطه کار؛ ارتباط خوب بين اعضا و تکريم ارباب رجوع را به عنوان ديگر ملاک هاي تمايز محيط کاري قرآني از ساير محيط ها خاطر نشان کرد وگفت: در اين موسسه، مديران خوش رفتار و خدا ترس هستند؛براي کارکنان و خانواده هاي آنان ارزش قائل اند و هم چنين جريان ارزشهاي قرآني، اخلاقي و انساني در محيط کارپر رنگ تر است.
چله کش وقت شناسي، مسئوليت پذيري و رعايت نظم و انضباط  کاري را به عنوان ويژگي هاي يک کارمند متعهد دانست و ادامه داد: توکل کردن به خدا، امانت داري، داشتن روحيه همکاري، حسن خلق و تکريم ارباب رجوع از جمله ديگر مواردي است که بايد همواره مدنظر يک کارمند قرار گيرد.
وي با اشاره به اين که پيشرفت در کار و رسيدن به مراحل بالاتر، برنامه بلندمدتي بوده است که در آغاز به کار براي خود طرح کرده، گفت: قطعا و مسلما گروهي که در آن ايفاي نقش نمودم نيز در رسيدن من به جايگاه کارمند نمونه بسيار موثر بوده است.


چله کش در پاسخ به اينکه براي رسيدن به جايگاه پرسنل نمونه چه تلاش هاي انجام داده است؛ عنوان کرد: تا نمونه شدن راه و فاصله بسيار است و من فقط سعي کردم کارها و مسئوليت هايم را به نحو احسن انجام دهم و هم چنين رضايت خدا را در کار در نظر بگيرم.
اين پرسنل نمونه ادامه داد: حسن خلق عاملي بود که بسيار به آن توجه مي کردم و هم چنين سعي مي کردم ؛ نظم و انضباط کاري را رعايت کنم؛ چون بي نظمي، کارها را سخت مي کند و چيزي است که واقعا از آن بيزارم و خدمت به ارباب رجوع و پاسخ گويي در حوزه کاري به علاوه پيگيري و پشتکار در کارها، موضوعات ديگري بود که به آن توجه داشتم.
وي افزود: به انجام وظيفه ام از روي اشتياق و علاقه مي پرداختم  وهيچ گاه از روي منت يا از روي بي احترامي نبود. چنان که اميرمومنان عليه السلام خطاب به مالک اشتر فرمود:«بپرهيز که با نيکي خود، بر مردمان منت گذاري يا آنچه را کرده اي بزرگ شماري...» و پيوسته تلاشم اين بود که کارمند مسئوليت پذيري باشم  چنان که امام علي عليه السلام مي فرمايد:«آنچه مي گويم در عهده خويش مي دانم و خود آن را پايبندم».
چله کش در پاسخ به اين که اگر به گذشته برگردد آيا باز هم اين شغل را انتخاب مي کند؛ گفت: من هم اين مسئوليت را خيلي دوست دارم هم محيط کارم ام را، اما متاسفانه دير وارد عرصه کار شدم و دوست دارم مسئوليت هاي بزرگتر را هم تجربه کنم.
اين پرسنل نمونه در بيان بهترين و سخت ترين شرايط کاري خود تصريح کرد: چون سختي ها و خوبي ها در کنار هم معنا پيدا مي کنند؛ برايم انتخاب يک بخش از کار مشکل است ولي از آنجايي که کار من دو قسمت دارد؛ يک قسمت که مربوط به فعاليت هاي اداري و کامپيوتري است و بخش ديگر آن، کار با دانش آموزان است؛ از بهترين بخش هاي کاري ام زماني است که با دانش آموزان هستم. آنها که قلبي پاک و ضميري پاک تر دارند و به فراگيري و حفظ قرآن و حکمت هاي نهج البلاغه مشغول هستند.
وي درباره شيرين ترين خاطره سال هاي کاري خود گفت: بودن با بچه ها، خودش خاطره شيرين است. اينکه هر صبح، روز کاري خود را با آن ها آغاز مي کني و از چشمانشان مي خواني که هر کدام دلشان پر است و مي خواهند از اتفاقات ديروز بگويند و براي زودتر صحبت کردن لحظه شماري مي کنند.


چله کش ادامه داد: خاطره ديگرم مربوط به بعد از وقتي است که به عنوان کارمند نمونه معرفي شدم. همکاران به بهانه ي کاري، مرا به بيرون از دبستان فرستادند و بعد از برگشت، در جمع دانش آموزان غافلگيرم کردند. سالن تزيين شده بود. همه دست مي زدند و يک صدا مي خواندند«نمونه مدرسه/ دوسِت داريم، دوسِت داريم!» آنجا بود که پس از شکر خدا،  از همه تشکر و قدرداني کردم. در واقع، بودن در کنار بچه هاي معصوم که قشري بي گناه با قلب هايي مهربان اند؛ افتخاري است که خدا نصيب من کرده است.
اين پرسنل نمونه در پاسخ به اينکه آيا در کنار شغل فعلي به اجراي برنامه اي براي جريان يافتن قرآن، نهج البلاغه يا صحيفه سجاديه در زندگي روزمره مي پردازيد؛ گفت: به صورت شخصي کتاب مطالعه  مي کنم و خودم را ملزم مي دانم که روزانه حداقل نيم صفحه و اگر وقت اجازه بدهد يک صفحه از نهج البلاغه را بخوانم.
وي درباره موسسه اميرالمومنين عليه السلام گفت: موسسه اي مردم نهاد در راستاي ترويج قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه و تربيت حافظان و نو آموزان و دانش آموزاني قرآني است، هم چنين براي پنجمين سال پي در پي به عنوان موسسه برتر کشور معرفي شده و اين يک افتخار است که کارمند اين مجموعه هستم.
چله کش در پايان از خانواده و همکاران به عنوان مهم ترين مشوق هاي خويش ياد کرده و افزود: از اين فرصت استفاده مي کنم و از تمام کساني که در اين راه به من کمک کردند تشکر مي کنم.

گفت و گو با نرگس چله کش از نگاهي ديگر:

ميزکار: عشق
مدير: دوست
کارمند نمونه: افتخار
قوانين اداري: نظم
جلسات پرسنل: کارنامه و پرسنل نمونه ماه
فيش حقوقي: برکت
شنبه: شروع، حرکت و تلاش
آينده: روشن
موسسه اميرالمومنين ع: 5 سال برتري پياپي