موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 100272
تعداد بازدید: 366
تاریخ انتشار: - 45 : 10
گزارش توصيفي از آيين حفظ خواني قرآن کريم درسال 97؛
هواي خوب شب هاي رمضان ؛ در پارک ملت کاشان
قطرات رحمت بر دامان زمين مي بارند. حلاوت رمضان، تلخي کام از ابناء بشر زدوده است و بار ديگر انس با کلام نور، مايه روشني دلها شده است. هواي خوب شب هاي خردادماه، خانواده هاي زيادي را براي حضور در پارک ملت کاشان ترغيب کرده. صداي تواشيح زيبايي در فضا مي پيچد. پسر جواني در حال پهن کردن پارچه اي سبز رنگ، روي سنگ فرش هاي موکت شده پارک است. دو نفر هم به چيدن رحل هاي قرآن در دو طرف پارچه مشغولند.

زير تلويزيون شهري داخل پارک، سکويي طراحي شده است که عبارت «آيين حفظ خواني قرآن کريم» روي پرده جلو آن به خوبي از هر گوشه پارک نمايان است. دو طرف جايگاه هم دو پرده مزين به سخنان مقام معظم رهبري و حضرت امام خميني(ره) به چشم مي خورد. براي چهارمين سال است که موسسه اميرالمومنين عليه السلام در يک طرح ابتکاري به برگزاري مراسم آيين حفظ خواني در فضاي باز شهري مي پردازد.
حجت الاسلام حسن زاده؛ مدير عامل موسسه به همراه چهار نفر از حافظان قرآن کريم در جايگاه حاضر مي شوند. پسر کوچکي نيز بالاي سکو مي رود و آياتي از سوره نبا را تلاوت مي کند. «محمد صالح هاشمي» يازده ساله که پيشرفت ترتيل و صوت و لحنش را مرهون زحمات مربيان موسسه مي داند.
صداي آقاي حسن زاده در پارک مي پيچد. «اللهم بالحق اَنْزَلْتَه و بالحق نَزَل...خدا را شاکريم که بار ديگر به ما توان داد که پاي رحل هاي قرآن از درياي جوشان معارف الهي بهره ببريم...». قرائت آياتي از سوره کهف شروع مي شود.
بسياري از خانواده ها گوشه گوشه پارک و روي چمن ها براي خود بساط پهن کرده اند و در دورهمي خانوادگي شان دل به شنيدن قرآن سپرده اند. «خانم ناظمي» يکي از اعضاي اين خانواده هاست که براي استفاده از اين فضاي قرآني از مسافتي دور عزم حضور کرده است و مي گويد:« اميدورام پس از برنامه حفظ خواني بتوانم در برنامه هاي ديگر موسسه اميرالمومنين عليه السلام هم چون طرح حفظ قرآن شرکت کنم».  

سمت ديگري از پارک، غرفه هاي برپا شده براي کودکان؛ تعداد زيادي از دخترها و پسرهاي کوچک را دور ميز و صندلي ها جمع کرده است. در اين ميان دختر کوچک «خانم مرادي» نيز همان طور که به تلاوت قرآن، جان دل سپرده به رنگ آميزي کاغذ نقاشي مربوط به غرفه مشغول است و مادرش از جو خوب فرهنگي حاکم بر پارک ابراز رضايت مي نمايد.
جنگ شاد قرآني، ويژه برنامه اي براي کودکان در قسمتي از پارک است که مسئول آن طلبه جواني به نام «آقاي بايعي» است. وي درباره نحوه اجراي جنگ شاد قرآني اين چنين توضيح مي دهد:« برنامه ما بيشتر مخصوص پسر بچه هاست که سعي مي کنيم از طريق اجراي مسابقه ها و داستانگويي هاي شاد و جذاب آن را به يادماندني کنيم. محتواي برنامه نيز با استفاده از تجربيات اساتيد متخصص در اين زمينه  و همچنين از طريق تجربيات خودم در اين چند سال و با شرکت در کلاسهايي که مربوط به کودکان است؛ تعيين شده است».
بايعي درباره آيين حفظ خواني مي گويد:« برنامه اي به جاست که در مکاني مناسب برگزار مي گردد و توده مردم در آن شرکت مي کنند. چنين برنامه اي اگر در مسجد برگزار شود؛ فقط مشتري خاص خود را دارد اما وقتي در پارک برگزار مي شود؛ مقدمه اي مي شود براي آشنايي خيلي ها که با مسجد و هيئت انسي ندارند».

بار ديگر صداي حجت الاسلام حسن زاده در پارک طنين مي اندازد که به تفسير حکمت 15 نهج البلاغه پرداخته است...« هر بلا زده اي را نمي توان سرزنش کرد. چه بسا که به فتنه افتاده باشد...گاهي بلائي که سر انسان مي آيد کفاره گناهان اوست، گاهي سرچشمه اش آزمايش است...».
چگونگي چينش نکته بينانه برنامه هاي هر شب آيين حفظ خواني و مسير پيشبرد اهدافش با يادآوري سخن شهيد مطهري مبني بر اين که «اصلا اسلام و قرآن، دين علم و فرهنگ است» و در ادامه فرمايش مقام معظم رهبري که تصريح مي نمايد:«هر کس نهج البلاغه را نمي خواند خبري از قرآن ندارد» بر همگان محرز مي شود.
شب ميلاد امام حسن مجتبي عليه السلام است. برگزاري مراسم نورافشاني، ناگهان خيلي ها را به نزديکي جايگاه مي کشاند. مداح نوجواني در وصف دومين امام شيعيان مديحه سرايي مي کند. «خانم شعباني» روي يکي از نيمکت ها نشسته است. او مي گويد:« اهل همين منطقه هستم. شب دوم است که در اين برنامه شرکت مي کنم. البته سال قبل هم در مراسم حضور داشتم. برنامه فرهنگي خيلي خوبي است که پر از نقطه قوت است».
بچه هاي کوچک در چمن هاي پارک مشغول توپ بازي اند. آقاي ايماني به همراه پسر هاي 2 ساله و 11 ساله اش به نام هاي يوسف و ايمان در کنار شهربازي پارک، بساط فروش اسباب بازي پهن کرده اند.
او مي گويد:« در ماه رمضان چون جمعيت زيادي به اينجا مي آيند براي فروشندگي به پارک ملت مي آيم. اما بقيه سال در جاي ديگر مشغول فروش مي شوم. آيين حفظ خواني برنامه فرهنگي خيلي خوبي است. حين کار از فضاي برنامه هم استفاده مي کنم».
«ليلا نوري» دختري 12 ساله که يکي از خادمين موسسه اميرالمومنين عليه السلام است؛ توضيح مي دهد:« از کلاس سوم در اين برنامه خادم بوده ام. هر شب به اينجا مي آيم و در چيدن و جمع کردن صندلي هاي بچه ها که  مخصوص غرفه است کمک ميکنم. آيين حفظ خواني خيلي خوب است. تنوعش از ديشب بود که براي بچه ها از تلويزيون انيميشن پخش شد. من خيلي دوست داشتم».
زمان پخش انيميشن مي رسد. کوچه و بزرگ دور تلويزيون شهري داخل پارک جمع مي شوند. «فاطمه طبلچي» خادم موسسه اين چنين توضيح مي دهد:« موسسه با هدف پروردن يک خاطره خوب از فضاي قرآني تحت عنوان پارک قرآني در ذهن بچه ها به پخش انيميشن مي پردازد تا در آينده يک کشش و ميل دروني به آيين حفظ خواني، اين کودکان را به شرکت در برنامه سوق دهد».
او ادامه مي دهد:«همين بچه ها آينده جامعه اند. اگر شخصيتشان در پرتو قرآن شکل پيدا کند در آينده اي نه چندان دور مي توانند در نهادينه کردن فرهنگ غني اسلامي در کشورمان تاثير به سزايي بگذارند».
«حجت الاسلام ميثم يوسفي» مديرمرکزخدمات حوزه هاي علميه کاشان، يکي از کساني است که با برنامه همراهي مي کند. وي از کيفيت بالاي اين برنامه ابراز خرسندي مي کند و مي گويد:« اين جلسات پتانسيل فوق العاده اي دارد. من اين را حتي به فرماندار هم گفته ام. خيلي خوب بود اگر چنين برنامه اي هر شب در تمام پارک هاي سطح کاشان برگزار مي شد».

وي مي افزايد:« مي دانم که در برگزاري اين مراسم برخي کارشکني ها وجود دارد اما بايد جذب به اين برنامه فرهنگي را توسعه داد. مخصوصا از طريق فضاي مجازي. مثلا شما مي بينيد که يک خواننده که شهرت چنداني هم ندارد، ميميرد و يکباره از طريق فضاي مجازي ،تبليغات گسترده اي براي او صورت مي گيرد...».
حجت الاسلام يوسفي ادامه مي دهد:« به غير از فضاي مجازي مي توان از امام جماعت هاي مساجد هم استفاده کرد. الآن 250 امام جماعت براي ماه رمضان فعاليت مي کنند. اگر هر کدام در يک نماز درباره اين برنامه که خيلي ها اصلا از آن خبري هم ندارند، صحبت کنند و در همان نماز 100 نمازگزار در مسجد حضور داشته باشند در حدود 25 هزار نفر از همين طريق با آيين حفظ خواني آشنا مي شوند».
وي مي گويد:« هم چنين مي توان از کانون مساجد و از جلسه هاي قرائت قرآن که اکنون فکر مي کنم 700 جلسه در کاشان فعال هست دعوت شود که هر کدام در يکي از شب ها در برنامه حضور پيدا کنند».
لحظات پايان آيين حفظ خواني فرا مي رسد. آييني که هدفش نهادينه کردن يک فرهنگ غني يعني قرآن در افراد جامعه است و قادر است در نهايت ، مجموعه اي از افراد را بپرورد که بتوانند از فرهنگ غني اسلامي و ايراني خود صيانت کنند و سنگرهاي فرهنگي را با بصيرت در همه زمينه ها پويا و کارآمد نگه دارند.