موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: شگفتا كه حسودان از سلامتی خود غافل مانده اند. (حکمت 225 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110343
تعداد بازدید: 359
تاریخ انتشار: - 33 : 15
گزارش توصيفي از دعاي عرفه موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان:
عرفه؛ شانه هايي که باهق هق گريه لرزان ميشوند و دلهاي تنگ براي حرم...
عرفه؛ لحظات خواستن و اجابت شدن است. روزي است که نگاه قلب ها بيش از هميشه به سوي آسمان معطوف مي شود. محشر چشم هاي باراني و نيازهاي آسماني است...تا فرا رسيدن موعد قرار مردم شهر نهج البلاغه براي قرائت مناجات عارفانه اين روز مجالي بيش نمانده است.

تمام پارکينگ سالن تختي کاشان با داربست و پارچه هاي برزنتي مسقف شده. زير تيغ آفتاب روز  سه شنبه 30 مردادماه 97 مصادف با نهم ذي الحجه، خادمين هيئت حافظان قرآن  نهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان با تعبيه پنکه هاي دستي در رديف کنار موکت ها به فاصله يک متر به يک متر، کولر هاي آبي که به صورت دستي از آب پر مي شوند و قرار دادن کلمن هاي بزرگ و تانکرهاي آب؛ سعي در ايجاد فضاي مطلوب تري براي برگزاري مراسم دارند.


 خانمي، نماز ظهرش را در همين مکان اقامه مي کند و در گوشه اي مي نشيند. خود را با نام محبوبه جويپا معرفي مي کند؛ و مي گويد:« اصالتا تهراني هستم اما ساکن کاشانم. از زماني که مراسم دعاي عرفه توسط موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان برگزار شده؛ در اين مراسم شرکت کرده ام. نحوه آشنايي ام با اين موسسه از طريق شرکت در دعاي کميل بود».
وي افزود:« من فضاي بعضي از هيئت هاي کاشان را دوست نداشتم؛ چون صحبت کردن خانم ها نمي گذارد که ...اما خالص بودن و خدايي بودن مراسم هاي موسسه، ويژگي اي بود که مورد توجه من قرار گرفت...به نظرم دهه اول ذي الحجه از روزهاي  بسيار با اهميتي است که در روز نهم آن امام حسين عليه السلام از مکه به سمت کربلا حرکت مي کند. هم چنين شهادت مسلم بن عقيل از ديگر اتفاقات اين دهه است»


پسر کوچکي بالاي جايگاه مي رود و نواي اذا الشمس کورت اش آرام جان شنوندگان مي شود.
ساعت 14 است؛ جمعيت، لحظه به لحظه بيشتر مي شود. دکور صحنه سالن، باب القبله حرم امام حسين عليه السلام است... دري که به سوي ايوان طلا گشوده مي شود. بر روي ديوارها، پرده هاي سياهي مزين به نام جناب مسلم بن عقيل نصب شده است.   
خانم ميانسالي با نام سکينه خيرخواه درباره مراسم دعاي عرفه مي گويد:« دو سه سال است که در دعاي عرفه موسسه اميرالمومنين عليه السلام شرکت مي کنم. از طريق پسرم که از شاگران خود آقاي حسن زاده بوده با موسسه آشنا شدم...دوست داشتم روز عرفه را در کربلا باشم اما قسمت و روزي ام شرکت در دعاي عرفه امام حسين عليه السلام در اينجا شد».


کليپ صوتي زيبايي در سالن پخش مي شود. بعد هم دعاي سلامتي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف و قرائت زيات امين الله... حجت الاسلام بني هاشمي سخن راني اش را آغاز مي کند... راجع به وجوب بيان احکام در مجالس صحبت مي کند و  بر مسئله حجاب و شبهه هايي که در اين موضوع براي خانم ها پيش آمده نکاتي را بيان مي کند. 
فائزه فيروزي؛ دانشجوي 20 ساله اي که در رديف اول، خلوت گزيده در باره اين مراسم مي گويد:« از زماني که با دعا و هيئت آشنا شدم در مراسم هاي موسسه اميرالمومنين عليه السلام شرکت کرده ام... اين مراسم ها يک حس خوبي دارد. حسي که جاهاي ديگر نيست...عرفه؛ روزي است که خدا از گناهان چشم پوشي مي کند و ما نيز به همين اميد اينجا حضور يافته ايم».

حجت الاسلام حسن زاده؛ مدير عامل موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان، خواندن دعاي عرفه را شروع مي کند...انگار اين احساس همنوايي با فرزندان حسين عليه السلام در زمان زمزمه دعاي عرفه است که قلب همه را تکان مي دهد. صداي «الهي العفو» با زلال اشک ها همراه مي شود.
خانم کشاورز يکي از اين مادراني است که با رقيه سه ساله اش در مراسم شرکت کرده و از حافظان قرآن موسسه اميرالمومنين عليه السلام نيز هست. او دليل حضور در مراسم را با وجود گرماي هوا؛ شور حسيني، خالص بودن، کيفيت و معنويتي دانست که در دعاي عرفه موسسه جريان دارد.

حجت الاسلام حسن زاده به زيبايي به تفسير حروف مقطعه «کهيعص» در قرآن مي پردازد:« کاف يعني کربلا...ها...هلاکت...ياء يعني يزيد...عين، عطش و صاد...صبر زينب...» تفسير هر حرف را که بيان مي کند؛ در سالن، غوغايي بر پا مي شود و مرد و زن ناله مي زنند.
مرد جواني در صف انتهايي رديف برادران نشسته است. مي گويد:« بار اول است که در اين مراسم شرکت مي کنم. به نظرم عرفه يعني تازه متولد شدن. من شنيده بودم که هر کس در ماه رمضان بخشيده نشد؛ عرفه، زمان آمرزيده شدن است...امروز واقعا اين مطلب را درک کردم و احساس سبک شدن دارم».
صداي نوحه اي آشنا در فضا طنين افکنده است...«قدم قدم، با يه علم/ ان شاالله اربعين ميام سمت حرم/ با مدد شاه کرم...» و بعد هم صداي ضجه هاي غريبانه، شانه هايي که در اثر هق هق گريه لرزان مي شوند و دل هاي تنگ براي حرم...

مرضيه چوپاني خانم خانه داري است که درباره حضورش در دعاي عرفه چنين مي گويد:« هفت سال است که در دعاي عرفه موسسه شرکت مي کنم. ديسک کمر دارم. قبلا جراحي کرده ام و حالا مجددا نياز به عمل دارم. همه مي گفتند به مراسم نرو؛ اما آمدم. تمام بچه ها و خانواده ام هم آمدند. بچه هايم مي گويند فقط مجالس حجت الاسلام حسن زاده... خيلي با سوز مي خوانند. بغض روي گلوي آدم سنگيني مي کند...امروز، روز آمرزش گناهان است. انشالله خدا گناهان همه مان را بيامرزد».
فرازهاي پاياني دعا قرائت مي شود. هزاران نفر از زن و مرد، پير و جوان و کوچک و بزرگ؛ ساعت هاي گرم تابستاني را به جان خريده و تا پايان مراسم مناجات خواني که بيشتر از چهار ساعت به طول مي انجامد؛ در سالن مي مانند. ثانيه هاي ظهر تا غروب عرفه يکي يکي سپري مي شوند. ثانيه هايي که در گذر خود، آرامشي عجيب بر جان ها مي تراوند...گويي نواي «اَدْعوني اَسْتَجِبْ لَکُم» محقق شده است