موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110346
تعداد بازدید: 510
تاریخ انتشار: - 43 : 18
تينا مساحي پور؛ حافظ کل قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه:
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه؛ محيطي مناسب براي رشد ديني و فرهنگي است
تينا مساحي پور حافظ کل قرآن کريم، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه از شهر اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 حافظ نهج البلاغه وصحيفه سجاديه شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه؛ محيطي مناسب براي رشد ديني و فرهنگي است.


مساحي پور که متولد سال83 بوده و از شهر اصفهان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين(ع) حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: دلم مي خواست در کنار قرآن که قبلا با شرکت در طرح يکساله به حفظش موفق شده بودم؛ نهج البلاغه را هم حفظ باشم تا از اين طريق بتوانم راه درست را انتخاب کنم.
اين حافظ کل قرآن،نهج البلاغه و صحيفه سجاديه که داراي رتبه دو در رشته حفظ قرآن و رتبه يک در رشته حفظ نهج البلاغه در سطح منطقه است؛ در ادامه به بيان واکنش خانواده، دوستان و اقوام درباره انتخاب خود مبني بر حضور در مدرسه شبانه روزي پرداخت و افزود: هر چند در ابتدا پدرم کمي ناراضي بود؛ اما کمي بعد رضايتشان جلب شد. اقوام مخالفت مي کردند و دوستانم هم نظر خاصي نداشتند.
وي که داراي مدرک حفظ کل قرآن نيز مي باشد؛ در پاسخ به اينکه در کنار حفظ نهج البلاغه در طول طرح به چه ميزان با ساير منابع اطلاعاتي آشنا شده و با کدام ارتباط بيشتري گرفته است، ادامه داد: با منابعي مثل پيام امام و شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد آشنا شدم. البته با پيام امام ارتباط بيشتري داشتم.


مساحي پور که موفق به قبولي در آزمون کتبي و شفاهي حفظ کل قرآن کريم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با نمره 100 شده است؛ براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن تاکيد بر وجود شرايط روحي، رواني و جسمي مناسب براي يک حافظ؛ گفت: تمرکز بالا، علاقه به حفظ، برنامه ريزي و مرورهاي روزانه؛  از ديگر موارد الزامي براي يک دوره حفظي است.
اين حافظ کل قرآن درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح نظير امام شناسي، فصاحت و... تصريح کرد: براي من کلاس امام شناسي و ترجمه و تفسير مفيد تر بودند؛ زيرا کلاس امام شناسي به من کمک کرد تا با امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف بيشتر آشنا شوم و کلاس ترجمه؛ زمينه ساز يادگيري نکات زيادي از نهج البلاغه براي من شد.
وي که دوره هاي قرآني  مفاهيم و تفسير، تجويد، احکام، قصص قرآني، صوت و لحن و روانخواني  را نيز گذرانده است؛ درباره مهم ترين مشکلات و دغدغه ها ي خود  طي دوران حفظ نهج البلاغه و صحيفه سجاديه عنوان کرد: نمرات و نوع حفظي که فراموش نشود از دغدغه ها و مهم ترين مشکل هم، دوري از شهر و خانواده بود.
مساحي پور در پاسخ به اين سوال که اگر قرار باشد بعد از دوره، حضور در اين مدرسه را براي اطرافيان به تصوير بکشيد، مهم ترين سخن شما چيست؛ گفت: در مدرسه شبانه روزي مي توان چيزهايي را به دست آورد که شايد هيچ وقت يا در هيچ برهه ديگري نمي توانست به دست بيايد.
اين حافظ کل نهج البلاغه درباره مهم ترين برنامه اش پس از بازگشت به شهر و ديار خود افزود: تثبيت قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه، کار کردن بيشتر روي مفاهيم و تفسير، تبليغ و برگزاري کلاس، آشنا کردن ديگران با موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان و تشويق مردم براي حفظ از مهم ترين برنامه هايم هستند.


وي در بيان بهترين خاطرات طول دوره حفظ يکساله اش عنوان کرد: سفر زيارتي مشهد مقدس، روز اول ورود به مدرسه شبانه روزي و روزي که اجازه حفظ صحيفه سجاديه به من داده شد از بهترين خاطراتي هستند که در طول اين مدت داشتم.
مساحي پور براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب نهج البلاغه که مي فرمايند:«امروز بيشتر از هميشه، ملت و جامعه اسلامي ما به نهج البلاغه نيازمند است» با توجه به هجمه هاي فرهنگي جامعه امروز تصريح کرد: با تبليغ بيشتر مردم و نهادهاي قرآني مي توان نهج البلاغه را از مهجوريت بيرون آورد.
اين حافظ کل قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه درباره مهم ترين دغدغه اش پس از حفظ قرآن، تصريح کرد: عمل به دستورات امير کلام؛ اميرالمومنين عليه السلام برايم مهم ترين دغدغه است. ضمن اين که پس از اين بايد به عنوان يک حافظ، سعي کنم که در خانواده، جمع دوستان و به تبع آن جامعه، نقش يک الگوي ديني و مذهبي را بهتر ايفا کنم.
وي در پايان از کتاب نهج البلاغه با عنوان راه و رسم درست زندگي کردن ياد کرد و گفت: فرازي از خطبه 4 نهج البلاغه  يعني« مَنْ وَثِقَ بِماءٍ لَمْ يَظْماء» که معناي آن، چنين است:« آنکس که بر وجوب آب اطمينان دارد؛ هرگز تشنه نمي ماند»  سخني از اميرالمومنين عليه السلام است که با آن انس بيشتري دارم.

سوالات از نگاه ديگر:
اولين مشوق براي ثبت نام: مادرم
دوره آزمايشي: ترس مردود شدن و تلاش مضاعف
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: خيلي خيلي سخت و غم انگيز
شرايط خوابگاهي: برايم سخت بود ولي عادت کردم
ترجمه و تفسير: شيرين
کلاس اخلاق: خيلي خوب

جزوات حفظ: خوانا، با خط درشت و مناسب حفظ
پهن شدن سفره صبحانه و نهار: وقتي براي جمع شدن در کنار دوستان
لحظه جدايي از هم کلاسي ها در پايان دوره: خيلي سخت
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه: محيطي مناسب براي رشد ديني و فرهنگي
بهترين سوغات کاشان: صحيفه سجاديه