موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110356
تعداد بازدید: 328
تاریخ انتشار: - 12 : 9
علي سواري حافظ قرآن و رتبه 17 کنکور سراسري سال97:
حفظ قرآن به زندگي نظم ميدهد/ در سال کنکور هم، يک جزء حفظ کردم
علي سواري؛ دانش آموز دبيرستان امام خامنه اي کاشان که توانست در کنکور سراسري سال 97 رتبه 17 کشوري در رشته انساني را کسب نمايد؛ گفت: صرف رتبه آوردن افتخاري ندارد؛ ادامه مسير مهم است.


سواري که متولد سال 79 است؛ درباره تلاش هاي خود در طول سال تحصيلي چنين گفت: از تابستان96 شروع به مطالعه کردم؛ البته در برنامه ريزي ام اشتباهاتي هم داشتم. درس خوان بودم اما درس خواندن براي کنکور را به طور جدي از مهر ماه شروع کردم؛ چون کنکور شيوه درس خواندن خودش را دارد. ابتدا هدفم که تحصيل در رشته اقتصاد بود را مشخص کردم.
وي ادامه داد: ساعت درس خواندنم طبق شرايط متفاوت بود. در تيرماه روزانه سه ساعت و در مرداد بالاي شش ساعت مطالعه داشتم. در شهريور از اين ساعت کاسته شده و اواخر پاييز مجددا به شش ساعت رسيد. به هر حال استفاده از تابستان در برنامه ريزي ها خيلي با اهميت است. اواخر اسفند روزانه 9 ساعت و در سه ماه آخر 12 ساعت در روز مطالعه داشتم. جايگاه خوب، تلاش متناسب با خودش را نياز دارد و اين که انسان مجبور است براي رسيدن به اهداف از يکسري خوشي ها دست بکشد.
رتبه 17 کنکور انساني در پاسخ به اين که آيا بعد از آزمون سراسري، کسب رتبه دو رقمي را پيش بيني مي کرديد؛ گفت: همان طور که خيلي از متخصصين گفته اند؛ کنکور يک تصادف است. به اين نحو که خيلي از افراد، رتبه اي که براي آن ها پيش بيني شده است را نمي گيرند...و من انتظار بيشتر از اين را از خودم داشتم.
سواري درباره سهم خانواده خود در کسب موفقيت اش عنوان کرد: به نظرم براي دسترسي به چنين هدفي يک مکان آرام نياز است. هم چنين وجود صفا و محبتي که بايد در طول اين دوران به فرد از طرف خانواده تزريق شود. همين جا از خانواده ام به خاطر حمايتشان تشکر مي کنم.
وي با اشاره به اينکه در زمان برنامه ريزي براي مطالعه کنکور تخاطب حضوري بين دوستان و هم کلاس ها اهميت زيادي دارد؛ افزود: يعني صرف درس خواندن شخص بي فايده است و درس خواندن در جوي متقابل تاثير گذار است. به ياد دارم که براي ثبت نام در آزمون هاي تستي به مدت يک ماه دست نگه داشتيم تا بتوانيم نظر اکثريت همکلاسي ها را جلب کرده و آن ها را نيز با خود همراه کنيم. پرسيدن از نوع برنامه ريزي ساير بچه ها، چگونگي اجراي آن و ميزان تست هايي که انجام داده اند؛ نوعي رقابت سالم به وجود مي آورد.
سواري ادامه داد: از استاد اسلامي که در اين مسير نقش يک راهنما و مشاوري خوب را براي من داشتند و زمان زيادي را به من اختصاص دادند؛ تشکر مي کنم.
رتبه 17 کنکور انساني در بيان واکنش خانواده و دوستان پس از شنيدن رتبه اش گفت: غالب افراد خيلي تشويق کردند و خوشحال شدند ولي دوستاني که با هم رقابت مي کرديم تعجب کردند و توقع بيشتري داشتند. به هر حال کنکور گذرگاهي است که بايد از آن گذشت. صرف رتبه آوردن افتخاري ندارد؛ ادامه مسير مهم است.

سواري در پاسخ به اين سوال که به نظر شما کنکور چقدر ملاک دقيقي براي سنجش توانايي ها و استعدادهاي دانش آموزان است؛ ادامه داد: سنجيدن تمام آمادگي 12 ساله فرد در يک آزمون چهار ساعته نمي تواند مطلوب باشد. اما طرح معدل که چند سالي است در حال اجرا شدن است ملاک بهتري است.
وي که در ورزش رزمي نيز مهارت دارد؛ درباره ميزان پرداختن به اين رشته در زمان کنکور تصريح کرد: اختصاصا کشتي کار مي کردم. ولي متاسفانه از ارديبهشت ماه نمي توانستم ورزش کنم. چون نيم ساعت ورزش کردن به قدري از فرد انرژي مي گيرد که ديگر تواني براي درس خواندن باقي نمي ماند.


اين رتبه 17 کنکور انساني که به انجام کارهاي فرهنگي و از آن جمله مداحي اهلبيت عليه السلام هم مي پردازد؛  درباره عاملي که باعث علاقه مندي وي به اين کار شده؛ افزود: همه ما به دستگاه نوکري اهل بيت عليه السلام ارادت داريم. يک سري از ويژگي ها در من ديده شده که افراد مرا تشويق کردند تا اين مسير را ادامه بدهم.
سواري با اشاره به مسئوليت يک مداح خاطر نشان کرد: گاهي اوقات يک مداح در 30 دقيقه زماني که دارد مي تواند به اندازه سخنراني که يک ساعت صحبت مي کند؛ تاثير گذار باشد. پس بايد از همين امکاني که دارد؛ بهره برده و معارف اهل بيت عليه السلام را به مردم بشناساند.
وي که از حافظين قرآن نيز به شمار مي رود؛ درباره حفظ خود گفت: حافظ کل نيستم. بعد از آشنايي با دوستان در موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان به صورت ويژه روي حفظ قرآن کار کردم و در همان سال کنکور هم يک جز از قرآن را حفظ کردم.
اين رتبه 17 کنکور با اشاره به اينکه حفظ قرآن به زندگي انسان ها نظم مي دهد؛ ادامه داد: در مسيري که حرکت مي کنيم؛ قرار است از هم سبقت بگيريم و چه چيزي بهتر از اين که ملاک پيش گرفتن انسان ها از همديگر قرآن باشد. فلسفه اول گرايش من به قرآن، همين عامل بود. علاوه بر اين، فرد براي رسيدن به هدفش نيازمند نظم است. طي کردن روال حفظ قرآن و مقيد بودن بر بازگشت و مرور به شخص نظم مي دهد.
سواري افزود: خيلي ها به قرآن دعوت مي شوند؛ قبل از آن که با فلسفه و فايده اش آشنا شوند. اما چقدر خوب است که روي اين موارد فکر شود. ما از اهل بيت عليه السلام روايت متواتري داريم که انسان بايد با قرآن مانوس باشد و بهترين روش براي انس گرفتن با قرآن، حفظ آن است.
وي گفت: زمينه خانوادگي براي حفظ قرآن اثر دارد؛ اما نه چندان. به نظرم دوستان هستند که مي توانند خيلي موثر باشند.
رتبه 17 کنکور انساني درباره اثر حفظ قرآن در مسير موفقيت اش خاطر نشان کرد: خدا به واسطه حفظ قرآن، لطف خود را شامل حال فرد مي کند و به زمان و حافظه اش براي به ياد سپاري مطالب برکت مي دهد. از نگاهي ديگر و در همان برهه کنکور نيز، درس ديني يکي از دروس عمومي است که تسلط به قرآن براي پاسخ گويي به سوالاتش بسيار کمک کرد و باعث شد که من براي زدن تست هاي ساير دروس زمان بخرم.

سواري به آيه 155 سوره بقره  اشاره کرد و گفت: « وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَيءٍ مِنَ اَلْخَوفِ وَ اَلْجوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ اَلاَموالِ وَ اَلْاَنْفُسِ وَاَلثّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصّابرين» که معناي آن چنين است:« و البته شما را به پاره اي از سختي ها چون ترس، گرسنگي و نقصان اموال و نفوس و آفات زراعات بيازماييم و صابران را بشارت و مژده دهيد»؛اين فرازي از قرآن است که با آن انس بيشتري دارم.
رتبه 17 کنکور انساني در پاسخ به اين که درباره جايگاه خود در چهار سال آينده چه تصوري دارد؛ عنوان کرد: انشاالله هر کجا که باشم خادم نظام اسلامي و مملکتم باشم. کنکور و دانشگاه به عنوان يک هدف برتر، شايسته اين همه تلاش و کوشش نيست؛ بلکه بايد اين زحمات را لايق هدف بالاتري بدانيم. ادامه حرکت انقلاب به اهداف عالي ما بسته است.