موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: شگفتا كه حسودان از سلامتی خود غافل مانده اند. (حکمت 225 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110468
تعداد بازدید: 267
تاریخ انتشار: - 39 : 10
نجمه السادات حسيني؛حافظ کل قرآن:
بهترين سوغات کاشان شناخت دين است
نجمه السادات حسيني حافظ کل قرآن کريم از شهر رفسنجان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: بهترين سوغات کاشان شناخت دين است.

حسيني که متولد سال78 بوده و از شهر رفسنجان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين(ع) حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: قبل از آشنايي با موسسه اميرالمومنين ع حفظم را در قالب يک طرح شش ساله در موسسه ديگري آغاز کردم.
وي که داراي تحصيلات ديپلم علوم و معارف اسلامي است؛ ادامه داد: به خاطر ادامه تحصيل فکر نمي کردم که بتوانم براي حفظ، شش سال زمان بگذارم؛ بنا براين تصميم گرفتم که حفظم را تا جايي که امکان دارد؛ ادامه بدهم.
از يک طرف هم به طرح هاي فشرده با بهره وري بالا به دليل استفاده مفيد از زمان علاقه داشتم. 


اين حافظ قرآن افزود: در اين زمان با موسسه اميرالمومنين ع آشنا شدم. موسسه اي که توانست در زماني اندک، مرا به يکي از اهدافم برساند.البته در ابتدا خانواده چندان با اين انتخاب من موافق نبودند و فاميل و دوستان هم در مورد سختي هاي دوري از خانواده برايم مي گفتند و از من مي خواستند که حفظم را در شهر خودمان ادامه بدهم.
حسيني  در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است؛ گفت: قبلا تا حدودي با کتاب هايي که در زمينه مفاهيم و ترجمه آيات قرآن بود آشنايي داشتم که آشناي ام بيشتر شد. هم چنين در طول اين دوره از کتاب هاي تفسيري البرهان، جوان، و نور نيز بهره بردم.
وي که دوره هاي روخواني و روانخواني و تجويد را نيز گذرانده است؛ براي داشتن يک دوره حفظي خوب با اشاره به لزوم ثبات انگيزه براي يک حافظ، خاطر نشان کرد: پايبندي به هدف رمز موفقيت است؛ هم چنين اگر حافظ در طول دوره از هدف و انگيزه اش کم بشود يا هدفش تغيير اساسي کند قطعا نمي تواند دوره حفظي خوبي را سپري کند.
اين حافظ کل قرآن درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح نظير صوت و لحن، اخلاق و ... تصريح کرد: کلاس اخلاق به دليل اينکه ديدگاهم را نسبت به خيلي از مسائل به خصوص تاريخ  بازتر کرد و هم چنين کلاس امام شناسي از آنجا که شاه کليد حل خيلي از مشکلاتم بود و دري به سوي آرامش، نگرشي تازه تر و زيباتر به عالم هستي و عرصه ظهور حضرت مهدي عج را بر من گشود؛برايم مفيد تر بودند.


حسيني در پاسخ به اينکه معيار شما در انتخاب دوست، همسر و...قبل از حفظ نسبت به بعد از آن چه تفاوتي کرده است؛ گفت: قبل از حفظ، نيمي از معيارهايم بر اساس اسلام و نيمي از آن بر اساس علاقه مندي هاي خودم بود اما بعد از حافظ شدنم معيارهاي شخصي برايم کم رنگ شده است.
وي که مادر، دوست و معلمش را مهم ترين مشوق هاي خود در انتخاب مسير حفظ قرآن مي داند؛ در بيان مهم ترين سخن خود درباره توصيف حضور در مدرسه ي شبانه روزي، ضمن مخاطب قرار دادن نوجوانان و جوانان گفت: اگر مي خواهيد راه درست زندگي را پيدا کنيد و سعادتمند شويد يکي از مسير هاي آن، راه يافتن به موسسه اميرالمومنين عليه السلام است.
اين حافظ قرآن درباره مهم ترين برنامه هاي خود پس از بازگشت به شهر رفسنجان؛ عنوان کرد: مهم ترين برنامه ام اين است که بتوانم اطلاعات ديني ام را به ويژه پيرامون قرآن و نهج البلاغه  افزايش دهم و تلاش کنم که به آنها عمل کنم.
حسيني در پاسخ به اينکه اگر قرارباشد به خاطر حفظتان تشويق شويد چه چيزي بيشتر از همه، شما را خوشحال ميکند؛ گفت: حفظ قران مقدمه است اگر قرار باشد هديه اي دريافت کنم در واقع چيزي مرا خوشحال مي کند که بتواند در مسير حفظ، همراهي ام کند. البته قبلا هديه ام را گرفته ام؛ همين که پدر و مادرم اجازه دادند که يکسال کنارشان نباشم تا به هدف خود برسم بهترين هديه است.
وي براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند:«ما بايد 10 ميليون نفر حافظ قرآن داشته باشيم» با توجه به هجمه هاي فرهنگي جامعه امروز تصريح کرد: بايد افرادي باشند که به جامعه امروز و به خصوص قشر جوان ثابت کنند که کتاب قرآن و نهج البلاغه منحصر به زمان گذشته نيستند و اين باور را در مردم به وجود آورند که قرآن کتاب زندگي و راهنماي آنان است.
اين حافظ قرآن افزود: هم چنين زمينه را براي حفظ لفظي و واقعي قرآن فراهم کنند؛ تنها در اين صورت است که بسياري از مشکلات امروز که به خاطر فقدان قرآن و نهج البلاغه ايجاد شده، کاهش مي يابد.
حسيني در پاسخ به اينکه هم اکنون به عنوان يک حافظ قرآن چه نقشي را مي توانيد در خانواده، جمع دوستان و جامعه ايفا کنيد؛ عنوان کرد: همان طور که مي دانيد زکات علم، ياد دادن آن است و من بايد با استفاده از تعليم و تبليغ به اندازه خود سعي کنم که اطرافيان را با نور قرآن آشنا کنم.
وي آيه 59 سوره انعام که مي فرمايد:« وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَيْبِ لا يَعْلَمُها اِلّا هَوَ وَ يَعْلَمُ ما في البِرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطَ مِنْ وَرَقَةٍ اِلّا يَعْلَمُها وَ لا حَبٌةٍ في ظُلُماتِ الاَرضِ وَ لا رطْبٍ وَ لا يابِسٍ اِلّا في کتابٍ مبينٍ» و معني آن چنين است:«و کليدهاي خزائن غيب نزد اوست، نمي داند آن را جز او و مي داند آنچه در خشکي و درياست و هيچ برگي از درخت نمي افتد مگر اينکه از آن خبر دارد و نه هيچ دانه اي در زير تاريکي هاي زمين و نه هيچ تر و خشکي جز آنکه در کتابي مبين مسطور است» را فرازي از قرآن معرفي مي کند که با آن انس بيشتري دارد.

سوالات از نگاهي ديگر:
حضور در کاشان براي اولين بار: پر ماجرا
مصاحبه ورودي: هيجان انگيز
دوره آزمايشي: پر از تجربه هاي تازه
شرايط خوابگاهي: درس زندگي و مسئوليت پذيري
حفظ درس جديد: با روحيه و اميد

مباحثه: فرصتي براي پي بردن به اشتباهات قبل از پرسش
تعطيلي روزهاي جمعه: زماني براي استراحت و تجديد نيرو
اردوهاي سياحتي: افزودن اطلاعات گردشگري و گاهي تاريخي
بهترين سوغات کاشان: شناخت دين
کاشان شهر نهج البلاغه: موسسه اميرالمومنين ع