موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: شگفتا كه حسودان از سلامتی خود غافل مانده اند. (حکمت 225 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110472
تعداد بازدید: 260
تاریخ انتشار: - 27 : 8
حديث محمدي؛ حافظ کل قرآن کريم:
قرآن کتاب هدايت، آرامش، اميد و برنامه زندگي بشراست
حديث محمدي حافظ کل قرآن کريم از کرمانشاه که با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه موسسه اميرالمومنين ع کاشان توانست در سال تحصيلي96- 97 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: قرآن کتاب هدايت، آرامش، اميد و برنامه زندگي بشراست.

محمدي که متولد سال1372 بوده و از شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه مي باشد؛ مادرش را اولين مشوق براي ثبت نام در مدرسه شبانه روزي دانست و گفت: انگيزه من براي شرکت در مدرسه شبانه روزي شناخت وحدت و هم بستگي بين آيات قرآن کريم؛ اين برنامه زندگي و هدايت انسان و هم چنين آشنايي و دستيابي به مفاهيمش بود.
وي که داراي مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد است؛ درباره اولين واکنش خانواده و دوستان و اطرافيان بعد از انتخاب مدرسه شبانه روزي افزود: براي خانواده ام باور اينکه چنين مدرسه اي در کشور وجود داشته باشد؛ سخت بود ولي اقوام از اين تصميم من بسيار خوشحال شدند. دوستان هم با تعجب مي پرسيدند؛ چگونه با اين مدرسه آشنا شدي و اينکه مگر حفظ قرآن در يک سال امکان دارد؟
اين حافظ قرآن کريم
در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است و با کدام منابع مطالعاتي آشنا شده؛ گفت: تا جايي که معناي ظاهري آيات و نيز آيات مشهوري که در مورد اهل بيت عليه السلام و فضيلت آن هاست را کاملا شناختم. به علاوه در زمينه ترجمه با ترجمه ابوالفضل بهرام پور و در تفسير با تفاسير جوان و البرهان آشنا شدم.


محمدي براي داشتن يک دوره حفظي خوب به توانايي سازگاري با شرايط جديد در زمان حفظ و آرامش روحي قرآن آموز اشاره کرد و ادامه داد: ذهن قرآن آموز بايد کاملا متمرکز باشد و هم چنين از لحاظ اخلاقي چه خود او و چه ساير دوستان و اطرافيانش در سطح عالي باشند.
وي که دوره هاي قرآني نظير تربيت مربي قرآني کودک را نيز گذرانده است؛ درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول دوره نظير اخلاق، امام شناسي، صوت و لحن و... گفت: همه کلاس ها عالي بودند اما کلاس امام شناسي به دليل طرح مباحثي در آن، که دروس دانشگاهي فاقد اين محتوا بودند؛ برايم بسيار شيرين تر بود و اينجا آن دغدغه شناخت اهل بيت عليهم السلام که اصل و ريشه هستند با لطف خداي منان پاسخ داده شد.
 اين حافظ قرآن کريم افزود: علاوه بر امام شناسي در درس اخلاق با خطبه شقشقيه اميرالمومنين عليه السلام آشنا شدم و در آن به صورت نکته به نکته بة مظلوميت امام عليه السلام و فرزندان ايشان پي بردم.
محمدي در مورد برنامه هاي فرهنگي، مناجات، اردوهاي زيارتي سياحتي و...عنوان کرد: شرکت در مراسم خطبه فدکيه و ناحيه مقدسه برايم بسيار لذت بخش بود. هم چنين سفرهاي زيارتي قم و جمکران و مشهد مقدس برايم دلنشين تر بودند.


وي درباره مهم ترين سخن خود که در قالب يک جمله به توصيف مدرسه شبانه روزي  براي ديگران بپردازد؛ گفت: شهر نهج البلاغه؛ شهري در ايران است که همه ساله به صورت شبانه روزي افرادي را در زمينه حفظ قرآن و نهج البلاغه پرورش مي دهد.
اين حافظ قرآن کريم در بيان يکي از زيباترين خاطرات خود در طول اين دوره حفظي گفت: يکي از خاطراتي که بسيار دوست داشتم شرکت در نمايشگاه بين المللي قرآن کريم بود که با يک روحيه معنوي و قرآني آن هم در ماه مبارک رمضان وارد فضاي جديدي شدم.
محمدي براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند:«ما بايد 10 ميليون حافظ قرآن داشته باشيم» با وجود هجمه هاي ضد فرهنگي در جامعه امروز خاطر نشان کرد: مردم بايد با قرآن آشنا شوند؛ حتي اگر شده با ظاهر آيات که به شکل آشنايي با معني و انس با تمام آيات حاصل مي شود و در کنار آن شناخت اهل بيت عليهم السلام نيز ضروري است. 
اين حافظ قرآن کريم در پاسخ به اين سوال که حفظ قرآن توسط وي چه تاثيري در نگاه افراد پيراموني اش نسبت به مسائل ديني ايجاد کرده؛ گفت: انتظارات از قبل بيشتر شده. خيلي بايد بيش از پيش به رفتار و کردارم توجه کنم چون ممکن است سايرين در برخي موقعيت ها به الگو برداري بپردازند. هم چنين بايد آستانه صبر و تحمل خود را بالا برده و روي خود کار کنم.
وي از کتاب قرآن به عنوان کتاب هدايت، آرامش، اميد و برنامه زندگي بشر ياد کرد و گفت: آيه 35 سوره نور «اَلّلهُ نُورُ السَماواتِ وَ اَلْاَرْضِ مَثَلُ نُورِه کَمِشْکوةٍ فيها مِصباحٌ اّلْمِصباحُ في زُجاجةٍ اَلزُجاجَةُ کَاَنَّها کَوْکَبٌ دُرٌيٌّ يُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبارکةٍ زَيتونةِ لا شَرقيَّةٍ وَ لا غَربيّةٍ يَکادُ زَيْتُها يُضيءُ وَ لَوْ تَمْسَسْهُ نارٌ نورٌ علي نورٌ يَهدي الّلهُ لِنوره مَنْ يشاءُ وَ يَضْرِبُ الّلهُ الاَمثالَ لِلنّاسِ وَ الّلهُ بِکُلِّ شيءٍ عليمٌ» فرازي از قرآن است که با آن انس بيشتري دارم.
محمدي درباره ترجمه آيه ذکر شده گفت: « خدا نور آسمانها و زمين است. داستان نورش به مشکاتي مانَد که در آن روشن چراغي باشد و آن چراغ در ميان شيشه اي که از تلالوء آن گويي ستاره اي است درخشان، و روشن از درخت مبارک زيتون که (با آنکه) شرقي و غربي نيست ( شرق و غرب جهان بدان افروز است) و بي آنکه آتشي زير آن را بر افروزد؛ خود به خود روشني بخشد. پرتو آن نور بر روي نور قرار گرفته و خدا هر که را خواهد به نور خود هدايت کند  و خدا اين مثلها را براي مردم مي زند و خدا به همه امور داناست».

سوالات از نگاهي ديگر:

لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: رسيدن به هدفي والاتر
شرايط خوابگاهي: بسيار عالي
حفظ درس جديد: هيجاني همراه با استرس
دوره آزمايشي: بسيار آرامش بخش
مباحثه: حک شدن آيات در ذهن
استماع نوار به صورت دسته جمعي: شيريني توصيف ناشدني
تعطيلي روزهاي جمعه: تلاش مضاعف
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن: معدن و دانشگاهي درون ساز
کاشان شهر نهج البلاغه: شهر علوي پرور