موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

میلاد با سعادت امام موسی کاظم علیه السلام بر عاشقان اهل بیت علیهم السلام مبارک باد     
کد خبر: 110477
تعداد بازدید: 312
تاریخ انتشار: - 2 : 10
رضوان حيدري؛ حافظ کل قرآن کريم:
موسسه اميرالمومنين ع کاشان؛ جامع، دقيق و برنامه ريزي شده عمل مي کند
رضوان حيدري حافظ کل قرآن کريم از شهرکرد که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: موسسه اميرالمومنين ع کاشان؛ کامل، جامع، دقيق و برنامه ريزي شده عمل مي کند.

حيدري که متولد سال 72 بوده و از سودجان شهرکرد در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين عليه السلام حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: بزرگترين آرزوي زندگي ام اين بود که بتوانم روزي قرآن را با تمام وجود در قلبم جاي دهم و به ياري خدا به جايي برسم که بتوانم حافظ و عامل واقعي قرآن باشم.


وي که داراي تحصيلات حوزوي است؛ ادامه داد: مادرم اولين مشوق من براي ثبت نام در اين طرح بود و حمايت و پشتيباني خانواده، دوستان و فاميل مرا مصمم کرد که حتما در اين دوره شرکت کنم.
اين حافظ قرآن کريم  در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است؛ عنوان کرد: هر آيه اي که حفظ مي کردم بايد معنا و مفهومش را مي فهميدم لذا هيچ آيه اي را بدون درک معنا حفظ نکردم. تفسير بعضي از آيات را هم که برايم مبهم بود از طريق قلم قرآني يا جزوات استادم مي خواندم. هم چنين به طور خلاصه از تفسير جوان، البرهان، نمونه و الميزان نيز استفاده کردم.
حيدري براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن اشاره به داشتن انگيزه و علاقه خيلي زياد به حفظ افزود: وجود يک برنامه منظم، مداوم و استاندارد و هم چنين هم مباحثه اي خوب هم خيلي مهم است.
وي درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح تصريح کرد: امام شناسي و اخلاق برايم مفيدتر بودند. از آنجايي که هدف از خلقت آدمي به کمال رسيدن اوست لذا در اين مسير پر پيچ و خم نياز به آموزه هاي قرآن دارد و از طرفي نياز به يک معلم خوب که بتواند اين کتاب قانون را شرح دهد وامام شناسي بهترين و موثرترين کلاسي است که مي تواند انسان را در مسير خوب بندگي کردن کمک کند.


اين حافظ قرآن ادامه داد: آموزه هاي امام شناسي به همراه دروس کلاس اخلاق که روح و جسم آدمي را از هر پليدي و رذيله اخلاقي شست و شو مي دهد؛ در کنار هم مي توانند انسان را به بالاترين حد آدميت و بندگي برسانند.
حيدري در پاسخ به اين که آيا مربي هاي شما به ويژه مربي حفظ، انتظارات شما را به عنوان يک شاگرد فراهم کرده است؛ گفت: بله حتي بيشتر از انتظاراتي که داشتم؛ به گونه اي که هر اقدام آن ها در عمل انجام و کمتر در حرف و توصيه ديده مي شد.
وي درباره تجهيزات خوابگاهي، امکانات بهداشتي، خدماتي، رفاهي و درماني طي دوره عنوان کرد: براي من همه چيز در حد عالي و برطرف کننده تمام نيازهايم بود و به شخصه هيچ کمبودي احساس نمي کردم.

اين حافظ قرآن درباره تغيير معيارهايش در انتخاب دوست، همسر، روش زندگي و... قبل از حفظ قرآن با پس از آن تصريح کرد: اکنون مصمم تر شده ام که اطرافيانم کساني باشند که مرا در مسيري که انتخاب کرده ام ياري کنند يا حداقل مانعم نباشند.
حيدري
درباره برنامه هاي جانبي اين يک سال نظير برنامه هاي فرهنگي، مناجات، اردوهاي زيارتي سياحتي و...خاطرنشان کرد: هر کدام از اين برنامه ها در جاي خود مفيد بود اما شرکت در مناجات و دعاهاي کميل حجت الاسلام حسن زاده بهترين و زيباترين لحظات انس با خدا بود.
اين حافظ قرآن تثبيت آيات را از مهم ترين دغدغه هاي طول دوره و از برنامه هايي دانست که پس از بازگشت به شهر خود مد نظر قرار داده است و افزود: هم چنين مي خواهم به عنوان عضو کوچکي از موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان مروج و معلم قرآن و نهج البلاغه شوم.
حيدري براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند:« ما بايد 10 ميليون نفر حافظ قرآن داشته باشيم»؛ با توجه به هجمه هاي فرهنگي جامعه امروز گفت: برگزاي حد اکثري کلاس هاي قران در هر محله، هر روستا و شهرستان و آشنايي مردم به ويژه کودکان و نوجوانان با حفظ قرآن و تشويق آن ها به اين کار مي تواند بسيار موثر باشد.
وي در بيان نقش يک مجموعه مردم نهاد ديني چون موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان در تر بيت ديني خود عنوان کرد: اين موسسه کامل، جامع، دقيق و برنامه ريزي شده عمل مي کند؛ به طوري که من نظير آن را در عملکرد هيچ ارگان، موسسه، حوزه و دانشگاهي نديده ام. کاش مي شد در تمام استان ها، شهرستان ها و روستاها چنين موسسه اي با اين پشتکار و مديريت دقيق دائر مي شد.
حيدري از کتاب قرآن به عنوان «قانون زندگي و بندگي» ياد کرده و افزود: آيه 24 سوره اسرا که مي فرمايد؛« وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرِّحمَةِ وَ قُلْ رّبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّياني صَغيراً» که معناي آن چنين است:« و هميشه پر و بال تواضع را با کمال مهرباني براي پدر و مادر بگستران و بگو پروردگارا با آن ها مهرباني کن همانگونه که در کودکي مرا تربيت کردند» فرازي از قرآن است که با انس بيشتري دارم.

سوالات از نگاهي ديگر:
دوره آزمايشي: بهترين دوره زندگي
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره
: راحت بود
حفظ درس جديد: با اشتياق و پر انرژي
مباحثه: از ضروريات و واجبات حفظ
هم بحث خوب: باعث ترقي و پيشرفت در حفظ
سرپرست خوابگاه: مهربان، جدي و منضبط

برنامه ريزي آموزشي: خيلي عالي
مرخصي هاي طول دوره: به اندازه
لحظه جدايي از هم کلاسي ها در پايان دوره: خيلي سخت