موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 110491
تعداد بازدید: 501
تاریخ انتشار: - 40 : 8
زهرا عروجلو؛ حافظ کل نهج البلاغه:
نهج البلاغه، درمان دردهاي روحي و جسمي است
زهرا عروجلو حافظ کل نهج البلاغه از شهر قزوين که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 10 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: نهج البلاغه ،درمان دردهاي روحي و جسمي ماست.

عروجلو که متولد سال71 بوده و از شهر قزوين در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: قصد حفظ قرآن را داشتم و مصاحبه ورودي ام در مدرسه شبانه روز ي براي حفظ قرآن بود. ولي مسئله اي پيش آمد که نتوانستم براي دوره آزمايشي قرآن خود را برسانم. همين مسئله باعث شد به چيزي که مي خواستم برسم.


وي که تحصيلاتش تا مقطع ليسانس مي باشد؛ در پاسخ به اينکه در کنار حفظ نهج البلاغه در طول طرح به چه ميزان با ساير منابع اطلاعاتي آشنا شده؛ ادامه داد: با منابعي مثل« پيام امام»  آشنا شدم.
اين حافظ نهج البلاغه براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن اشاره به احترام به قوانين مکان براي يک حافظ؛ گفت: مطيع بودن نسبت به نصايح اساتيد نيز بسيار راهگشاست.
عروجلو  درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح نظير امام شناسي، فصاحت و... تصريح کرد: کلاس امام شناسي برايم مفيدتر بود. امام، قرآن ناطق است؛ اگر امام شناسي جوان ها حل شود بسياري از مسائل حاشيه اي نظير حجاب و ... حل خواهد شد.


وي افزود:  حتي بدون امام نمي شود به توحيد و خداشناسي رسيد. ضمن اين که در نهج البلاغه هم خطبه هاي توحيدي اي ايراد شده که غير از امام هيچ کس نمي تواند چنين سخناني گفته باشد؛ انگار که ادامه وحي الهي به کلام حضرت نازل شده است و در واقع نهج البلاغه تفسيري از قرآن است.
اين حافظ نهج البلاغه درباره تغيير معيارهايش در انتخاب دوست، همسر، روش زندگي و... قبل از حفظ نهج البلاغه با پس از آن تصريح کرد: از آنجا که نهج البلاغه تمام رشته ها را اعم از روانشناسي، سياست، جامعه شناسي و... را در خود جا داده مطمئنا با شناخت اين معارف، معيارهايم تغيير کرده است.
عروجلو در پاسخ به اين سوال که اگر قرار باشد بعد از دوره، حضور در اين مدرسه را براي اطرافيان به تصوير بکشيد، مهم ترين سخن شما چيست؛ گفت: اگر مهاجرت در راه خدا داشته باشيد؛ خداوند هزاران مرتبه براي شما جبران مي کند. اوست که از مادر به شما مهربانتر است. اگر مي خواهيد با تفسير قرآن آشنا شويد که امتداد وحي الهي است؛ نهج البلاغه بخوانيد.
اين حافظ نهج البلاغه براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب نهج البلاغه که مي فرمايند:«امروز بيشتر از هميشه، ملت و جامعه اسلامي ما به نهج البلاغه نيازمند است» با توجه به هجمه هاي فرهنگي جامعه امروز تصريح کرد: نهج البلاغه مثل گنجي است که غربي ها بيش از ما از آن سود مي برند. اگر آموزش و پروش به جاي کتاب هايي که اکنون ارائه مي کند؛ قرآن و نهج البلاغه را مبناي آموزش قرار ميداد؛ هيچ وقت غربي ها جرئت نمي کردند عليه ما جنگ عقيدتي راه بيندازند و جوانانمان را گمراه کنند.
عروجلو ادامه داد: سيستم آموزشي بايد متحول شود، رشته هاي دانشگاهي بايد به سمت و سوي اسلامي گرايش پيدا کنند، سياست هاي ما بايد بر اساس نهج البلاغه تدوين شوند و در آخر اين که اقتصاد ما هم بايد توحيدي شود.
وي در پاسخ به اين سوال که هم اکنون به عنوان حافظ نهج البلاغه چه نقشي را مي توانيد در خانواده، جمع دوستان و جامعه ايفا کنيد؛ عنوان کرد: اينکه بيشتر مي توانم درد مردم را درک کنم. اگر قبلا به آنان بي توجه بودم و درکشان نمي کردم اکنون مي توانم درک بهتري از آن ها داشته باشم.
عروجلو از کتاب نهج البلاغه با عنوان آموزه توحيد و خودسازي ياد کرده و ادامه داد: بخش دوم خطبه 91 که مي فرمايد:« وَ لا تُقَدِّرْ عَظَمَةَ اَلله سُبْحانَهُ عَلي قَدْرِ عَقْلِکَ فَتَکونَ مِنَ الهالِکين» که معني آن چنين است:« عظمت خداي سبحان را با مقياس عقل خود اندازه مگير که هلاک خواهي شد» فرازي از نهج البلاغه است که با آن انس بيشتري دارم.
اين حافظ نهج البلاغه در پايان گفت: نهج البلاغه درمان دردهاي روحي و جسمي ماست. اگر در تاريکي و سرگرداني هستيم و از مبدا حقيقي که اهل بيت عليه السلام هستند؛ دور شده ايم به واسطه نهج البلاغه به اين مبدا نزديک شويم تا راه براي رسيدن به خدا برايمان هموار شود.

سوالات از نگاهي ديگر:
فرم پذيرش اول دوره: اشتياق
دوره آزمايشي: عالي
ترجمه و تفسير: لذت بخش
مرخصي هاي طول دوره: شيرين و فراموش نشدني
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله نهج البلاغه: کلاس خودسازي