موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 110500
تعداد بازدید: 527
تاریخ انتشار: - 52 : 13
فاطمه سادات محمودي؛ حافظ کل قرآن کريم:
مدرسه شبانه روزي قرآن ونهج البلاغه درکاشان؛ يک تکه از بهشت خدا در دنياست
فاطمه سادات محمودي حافظ کل قرآن کريم از شهر همدان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزي قرآن ونهج البلاغه درکاشان؛ يک تکه از بهشت خدا در دنياست.

محمودي که متولد سال81 بوده و از شهرستان بهار همدان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين(ع) حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: اگر بخواهم راستش را بگويم من به فکر حفظ قرآن نبودم و مي خواستم درس بخوانم و به خيال خودم به يک جايي برسم. براي همين رشته تجربي را انتخاب کرده بودم تا مثل خيلي ها اسم و رسمي پيدا کنم اما پيشنهاد مادرم همه چيز را عوض کرد.

وي که ميزان تحصيلاتش تا دوره اول متوسطه است؛ ادامه داد: در زندگي حرف مادرم خيلي بر من اثر گذار است و اينبار هم کار خودش را کرد. اگر چه به فکر حفظ قرآن نبودم اما از بچگي به آن علاقه داشتم... اجرايي کردن حرف مادرم انگيزه من براي حفظ قرآن شد. 

اين حافظ کل قرآن در ادامه به بيان واکنش خانواده، دوستان و اقوام درباره انتخاب خود مبني بر حضور در مدرسه شبانه روزي پرداخت و افزود: اقوام مذهبي اي دارم که همه از انتخابم استقبال کردند هر چند با حرف هايي نظير دوري راه و ...بر من خرده هم مي گرفتند. دوستان هم سعي مي کردند که مرا پشيمان کنند و مي گفتند:«از دَرسِت جا مي موني...يک سال عقب مي افتي...کنکور چي مي شه...».


محمودي عنوان کرد: اگر چه تصميم خودم را گرفته بودم اما گاهي هم با شنيدن اين حرفها دلسرد مي شدم. مخصوصا وقتي شنيدم که مدير مدرسه ام بعد از متوجه شدن تصميم من به سردي با خانواده ام برخورد کرده، آن موقع بود که حس غربت قرآن را خيلي بيشتر درک کردم.
وي در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است؛ گفت: خدا را شکر من قرآن را با معني حفظ کردم و مي توانم 95 درصد آيات را ترجمه کنم و بفهمم. در اين زمينه با ترجمه ابوالفضل بهرام پور آشنا شدم و هم چنين در زمينه تفسير نيز تفسير جوان، البرهان و چکيده اي از تفاسير نمونه و الميزان جمعا در اختيار ما قرار مي گرفت که واقعا عالي بود.
اين حافظ کل قرآن درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح تصريح کرد: از يک يک  کلاس ها در جايگاه خود بهترين استفاده را بردم. کلاس اخلاق مطالب زيادي را در حوزه اخلاق اسلامي و رفتارهاي درست ديني به من آموخت که هر جايي نمي شود به اين مطالب دست پيدا کرد.
محمودي ادامه داد: درباره کلاس امام شناسي مي توانم قاطعانه بگويم که هيچ کجا به اين صورت و با اين صميمت چنين کلاس هايي برگزار نمي شود. کتاب امام شناسي زياد هست اما مطالب را خالصانه آموختن، خود نياز به خلوص دارد. من از اين کلاس درسهاي واقعي زندگي را آموختم.

وي افزود: در قرآن آمده است« وَ رَتُّلِ الْقُرآنَ تَرتيلا»...در واقع تلاوت قرآن با صوت و لحن باعث اثرگذاري آن مي شود. مثلا براي کسي که ترجمه نمي داند خواندن از روي قرآن وقتي باعث جذب ميشود که با صوت و لحن همراه باشد. قرآن خواندن من به لطف آموزش هاي اين کلاس زمين تا آسمان متفاوت شد.
اين حافظ کل قرآن درباره کلاس ترجمه و تفسير گفت: مي توانم بگويم که هر چند زمان براي تفسير در طرح يکساله بسيار کم است اما همان لحظه اي که انسان، معناي واقعي برخي آيات و کلمات و داستان سوره ها را متوجه مي شود واقعا تکرار ناشدني است. چون اطلاع يافتن از واقعيت يک موضوع بسيار لذت بخش است.


محمودي براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن اشاره به اراده و پشتکار که رسيدن به هدف را ميسر مي کند؛ گفت: عامل ديگر داشتن آرامش خاطر است که بايد براي رسيدن به آن افکار اضافي را از ذهن بيرون ريخت. در غير اين صورت هر چقدر هم خوب پيش بروي بالاخره در جايي راه تو را به بن بست مي رسانند .
وي درباره برنامه هاي جانبي اين يک سال نظير برنامه هاي فرهنگي، مناجات، اردوهاي زيارتي سياحتي و...خاطرنشان کرد: از بين اين برنامه ها بهترين، روح بخش ترين و زيباترين آنها مناجات هايي  مثل مناجات شعبانيه، دعاهاي کميل شب هاي جمعه، خطبه فدکيه و دعاي عرفه بود
که در آن ها شرکت مي کرديم.
اين حافظ کل قرآن در پاسخ به اينکه مربي هاي شما به چه ميزان انتظارات شما را به عنوان يک شاگرد برآورده کرده اند؛ پاسخ داد: الحمدلله مربي حفظ من يکي از مربيان واقعا دلسوز بودند که تا حالا داشته ام. ايشان صبور بودند و هواي شاگردانشان را مثل يک مادر داشتند.
محمودي گفت: اگر قرار باشد بعد از دوره، حضور در اين مدرسه را براي اطرافيانم به تصوير بکشم؛ به آن ها مي گويم که هيچ جا و هيچ زماني نمي تواند مثل اين مدرسه و اين يکسال باشد. هر کس شايد فقظ يکبار در عمرش بتواند چنين فضايي را تجربه کند...مدرسه شبانه روزي يک تکه از بهشت خدا در دنياست.
وي دربيان مهم ترين دغدغه هايش پس از حفظ قرآن؛ عنوان کرد: خودسازي و بعد هم رفتن به سراغ اخ القرآن يا نهج البلاغه و صحيفه سجاديه مهم ترين دغدغه هايم پس از حفظ قرآن هستند. ازاين پس به عنوان يک حافظ قرآن براي دوستان و اطرافيان بايد در زمينه رفتار، گفتار و اخلاق سعي کنم که الگو باشم و با برگزاري کلاس، آنچه فراگرفته ام به ديگران بياموزم و هم چنين خود را نيز از جهت علمي ارتقا دهم.
وي درباره نقش يک مجموعه مردم نهاد قرآني چون موسسه اميرالمومنين ع در تربيت ديني جامعه گفت: اين موسسه با نيت خالصانه و خداپسندانه خود توانسته است جوانان زيادي را به خود جذب کند و به لطف خود آقا اميرالمومنين ع  پابرجاست.
محمودي در پايان آيه 186 سوره بقره که مي فرمايد:« وَ اِذا سَألَکَ عِبادي عَنّي فَاِنّي قَريبٌ اُجيبُ دَعْوَتَ الدّاعِ اَذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبوا لي وَلْيُومنوا بي لَعَلٌهُمْ يَرْشُدون» و معني آن چنين است:«و چون بندگان من( از دوري و نزديکي) من از تو پرسند (بدانند که) من به آن ها نزديکم، هر گاه کسي مرا بخواند دعاي او را اجابت مي کنم پس بايد دعوت من را بپذيرند و به من بگروند باشد که رشد يابند» را فرازي از قرآن معرفي مي کند که با آن انس بيشتري دارد.

سوالات از نگاهي ديگر:
فرم پذيرش اول دوره: صدق و راستگويي به علاوه شفافيت
مصاحبه ورودي: با اطمينان و بدون استرس
دوره آزمايشي: جالب و پر تجربه
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: تجربه اول دوري
شرايط خوابگاهي: مثل يک خانواده
مرخصي هاي طول دوره: تجديد قوا
نمره انضباط: زير ذره بين