موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: به خدا سوگند اين دنياى شما در چشم من خوارتر و پست تر است از استخوان بی گوشت خوك كه در دست گرفتار به بيمارى خوره باشد. (حکمت 228 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110509
تعداد بازدید: 265
تاریخ انتشار: - 54 : 8
سميرا عيسي وند؛ حافظ کل قرآن کريم:
قرآن درس زندگي است
سميرا عيسي وند حافظ کل قرآن کريم از لرستان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: قرآن درس زندگي است.

عيسي وند که متولد سال 70 بوده و از اليگودرز لرستان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين عليه السلام حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: اين که بتوانم در مدت زماني اندک، کل قرآن را بدون حاشيه حفظ کنم؛ انگيزه من براي انتخاب اين راه بود. البته اولين واکنش خانواده ام مخالفت بود که با اصرار و تلاش خودم موافقت کردند.


اين حافظ کل قرآن در پاسخ به اينکه در طول اين طرح علاوه بر حفظ چه توانايي هايي براي ترجمه و درک مفاهيم قرآن پيدا کرده است؛ ادامه داد: با کتاب ترجمه ابوالفضل بهرام پور آشنا شدم. هم چنين از کتاب جامع قرآن حکيم؛ ترجمه و تفسير آيت الله مکارم شيرازي براي خلاصه بعضي تفاسير آيات استفاده کردم. گاهي مطالبي که برگرفته شده از تفسير البرهان و جوان بود هم در اختيار ما قرار مي گرفت.  
عيسي وند که دوره هاي قراني تجويد، مفاهيم، تربيت معلم روخواني و روانخواني و هم چنين صوت و لحن را سپري کرده است؛ براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن اشاره به برنامه ريزي دقيق و شروعي پر انرژي و بدون دغدغه عنوان کرد: در طول يک دوره نبايد در انگيزه يک حافظ خللي وارد شود.
وي درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح تصريح کرد: کلاس امام شناسي برايم مفيدتر بود چون ديد مرا نسبت به امامم گسترده تر کرد و چيزهايي در اين کلاس ها ياد گرفتم که با آن آشنايي نداشتم. هم چنين از بين برنامه هاي جانبي طي طرح، شرکت در جلسات دعاي کميل خيلي لذت بخش تر بود.
اين حافظ قرآن درباره تغيير معيارهايش در انتخاب دوست، همسر، روش زندگي و... قبل از حفظ قرآن با پس از آن خاطر نشان کرد: در گذشته معيارهايم بسيار متفاوت بود چون در آن دوره به زندگي با يک ديد و خواسته ديگر نگاه مي کردم اما الان سعي مي کنم از ديد دين و قرآن به زندگي نگاه کرده و خواسته هايم را از اين طريق تعيين کنم که مطابق با رضايت اهل بيت عليهم السلام باشد.
عيسي وند در بيان مهم ترين سخن خود براي اطرافيان در زمينه توصيف حضور در مدرسه شبانه روزي؛ پس از پايان دوره حفظي اش گفت: مدرسه شبانه روزي جايي است که مي توان چکيده اي از تلاش هاي چند ساله را طي يک سال به دست آورد و پيشرفت قابل ملاحظه اي داشت.
وي درباره مهم ترين برنامه اي که بعد از بازگشت به شهر خود دارد؛ گفت: ادامه تثبيت و تسلط  بر قرآن، شرکت در کنکور کارشناسي ارشد و حفظ نهج البلاغه از مهم ترين برنامه هايم هستند. ضمن اين که فاصله نگرفتن از قرآن و آموخته هاي ديني ام و فراموش نکردن آن ها از مهم ترين دغدغه هايم پس از حفظ قرآن است.


اين حافظ کل قرآن با اشاره به نقش بسيار اساسي، کارساز، تعيين کننده و جهت دهنده يک مجموعه مردم نهاد قرآني چون موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان در تربيت ديني خود تصريح کرد: البته مهم ترين نقش در ترويج معارف قرآن، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام بايد بر عهده مسئولين و سازمان هاي دولتي باشد. چون با قشر وسيعي از مردم ارتباط داشته و بر نهادهاي مختلف، مديريت دارند.
وي در پايان از کتاب قرآن با نام «درس زندگي» ياد کرده و عنوان کرد:  قسمت پاياني آيه 2 و 3 سوره طلاق که مي فرمايد:« ...وَ مَنْ يَتَّقِ الّلهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً
۞ وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبْ وَ مَنْ يَتَوَکَّلْ عَلَي اَلّلهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اَلّلهَ بالغُ اَمْرِه قَدْ جَعَلَ اَللهُ لِکُلِّ شَيءٍ قَدْراً» و معني آن چنين است:« و هرکس تقواي الهي پيشه کند؛ راه بيرون شدن براي او مي گشايد. و از جايي که گمان نبرد به او روزي عطا کند و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفايت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان مي سازد و بر هر چيز قدر و اندازه اي مقرر داشته است» فرازي از قرآن است که با آن انس بيشتري دارم.

سوالات از نگاهي ديگر:
فرم پذيرش اول دوره: هيجان و استرس
دوره آزمايشي: بهترين دوره
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: خيلي سخت
شرايط خوابگاهي: سرشار از تفاوت
تعطيلي روزهاي جمعه: فرصت جبران
حفظ درس جديد
: قدمي براي شروع بهتر
ترجمه و تفسير: مقدمه تدبر
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه: پر از موفقيت براي شاگردان
کاشان شهر نهج البلاغه: آرزوي کودکي ام