موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 110530
تعداد بازدید: 627
تاریخ انتشار: - 21 : 16
مريم ابراهيم وند؛ حافظ کل قرآن کريم:
هردانش آموز، درطول12سال تحصيل بايد حافظ قرآن شود
مريم ابراهيم وند حافظ کل قرآن کريم از شهر اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: هردانش آموز، درطول12سال تحصيل بايد حافظ قرآن شود.

ابراهيم وند که متولد سال73 بوده و از شهر فلاورجان اصفهان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين(ع) حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: اول به فاصله گرفتن از روزمرگي و بعد به خودسازي نياز داشتم که براي برطرف کردن اين نيازها بهترين راه را در حفظ قرآن و سپس انس با آن يافتم.
وي خانواده وبه ويژه خواهرش را مهم ترين مشوق هاي خود در مسير حفظ معرفي کرده و ادامه داد: هر فرد بايد در کنار اهداف مادي که براي رسيدن به آن تلاش مي کند؛ يک سري اهداف معنوي را هم در نظر بگيردکه به نظرم حفظ قرآن که شاهراه شناخت دين است؛ رسيدن به اين اهداف را ميسر مي کند.


اين حافظ قرآن که ميزان تحصيلاتش تا ديپلم است
در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است؛ پاسخ داد: قبل از شروع حفظ، خود را ملزم به خواندن ترجمه آيات مي دانستم و اين خود مقدمه اي براي پي بردن به مفهوم آيه بود.
ابراهيم وند براي گذراندن يک دوره حفظي خوب ضمن اشاره به تلاش زياد، خسته نشدن و داشتن آرامش روحي؛ افزود:‌ ابتدا شخص بايد خود را بسنجد و نوع طرح را انتخاب کند و مرحله بعد انتخاب موسسه و استاد است که به نظرم هر چه استاد سخت گير تر باشد در نهايت، نتيجه بهتر خواهد شد.
وي درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح چون صوت و لحن، امام شناسي، اخلاق و ... تصريح کرد: کلاس امام شناسي و مباحث مطرح شده در آن، که ما را آرام آرام براي شناخت امام زمان عج آماده مي کرد؛ بسيار شيرين و لذت بخش بود.
اين حافظ قرآن درباره ميزان توانايي همراهي با شرايط خوابگاهي در طول دوره توضيح داد: قبل از شروع طرح، فقط خوبي هاي زندگي خوابگاهي را مي ديدم ولي با گذشت زمان متوجه شدم در کنار تمام لحظه هاي خوب و شاد در کنار هم بودن موظف به رعايت حقوق ديگران هم هستم.
ابراهيم وند درباره برنامه هاي جانبي اين يک سال نظير برنامه هاي فرهنگي، مناجات، اردوهاي زيارتي سياحتي و...عنوان کرد: دوره يک روزه مهدويت خيلي عالي بود. هم چنين شرکت در دعاهاي کميل شب هاي جمعه و مناجات خواني ها بسيار جالب بود و من دوست داشتم تمام اين برنامه ها را شرکت مي کرديم ولي به دليل حجم درس، گاهي برنامه ها را از دست مي داديم.


وي در پاسخ به اين سوال که اگر قرار باشد بعد از دوره، حضور در اين مدرسه را براي اطرافيان به تصوير بکشيد؛ مهم ترين حرف شما چيست؛ گفت: اين که نقطه عطف زندگي ام حضور در مدرسه شبانه روزي بود. من گم شده اي داشتم که در اين مدرسه پيدايش کردم .
اين حافظ قرآن کريم دربيان مهم ترين دغدغه هايش پس از حفظ قرآن؛ عنوان کرد: تثبيت حفظ و پس از آن ورود به تفسير و در کنار اين دو، عمل به آيات مهمترين دغدغه هايم هستند. البته مهم ترين برنامه ام مربوط به بحث مهدويت است که در مرحله اول شناخت بيشتر امام زمان عج و در مرحله بعد شناساندن ايشان و تبليغ زيبايي هاي ظهور براي خانواده، دوستان و اطرافيان را شامل مي شود.
ابراهيم وند  براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند:«ما بايد 10 ميليون نفر حافظ قرآن داشته باشيم» با توجه به هجمه هاي فرهنگي جامعه امروز تصريح کرد: حفظ قرآن که زمينه انس با آن و در نتيجه عمل را فراهم مي کند؛ بايد فراگير شود. به طوري که يکي از برنامه هاي هر فرد شود. البته بهتر است که حفظ در سن نوجواني صورت گيرد که هنوز شخصيت فرد در حال شکل گيري است.
وي افزود: به نظر بنده،  حفظ قرآن بايد وارد برنامه هاي آموزشي مدارس شود و فرد در طول 12 سال تحصيل، حافظ قرآن شود.
اين حافظ قرآن در پاسخ به اين سوال که هم اکنون به عنوان حافظ چه نقشي را مي توانيد در جمع خانواده، دوستان و به تبع در جامعه ايفا کنيد؛ گفت: اکثر افراد جامعه فکر مي کنند که حافظ شدن مساوي با عامل شدن است در صورتي که حفظ تنها مقدمه عمل است. هر چند اين گفته چيزي از وظيفه من کم نمي کند و بايد بيش از قبل مراقب رفتار خود باشم.
ابراهيم وند ادامه داد: البته اين نوعي توفيق اجباري نيز هست؛ چرا که خودم هم رشد مي کنم و براي همين، خدا را شاکرم. از طرف ديگر، وقتي بقيه شاهد تغيير در من باشند مشتاق به حفظ قرآن مي شوند و اين اتفاقي است که در خانواده و اقوام من رخ داده است.
ابراهيم وند در پايان از قرآن به عنوان «کتاب هدايت» يادکرد و قسمت پاياني آيه 2 و 3 سوره طلاق که مي فرمايد:« ...وَ مَنْ يَتَّقِ الّلهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً
۞ وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبْ وَ مَنْ يَتَوَکَّلْ عَلَي اَلّلهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اَلّلهَ بالغُ اَمْرِه قَدْ جَعَلَ اَللهُ لِکُلِّ شَيءٍ قَدْراً» و معني آن چنين است:« و هرکس تقواي الهي پيشه کند راه بيرون شدن براي او مي گشايد. و از جايي که گمان نبرد به او روزي عطا کند و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفايت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان مي سازد و بر هر چيز قدر و اندازه اي مقرر داشته است» را فرازي از قرآن معرفي کرد که با آن انس بيشتري دارد.

سوالات از نگاهي ديگر
فرم پذيرش اول دوره: استرس و وسواس براي تميز و کامل نوشتن
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: فکر نمي کردم اين قدر سخت باشد
شرايط خوابگاهي: راضي بودم
ترجمه و تفسير: شيرين و دلپذير
مباحثه: راحت ترين قسمت روز
هم بحث خوب: نعمت الهي
مرخصي هاي طول دوره: سختي دل کندن از خانواده