موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: شگفتا كه حسودان از سلامتی خود غافل مانده اند. (حکمت 225 نهج البلاغه)     
کد خبر: 110548
تعداد بازدید: 197
تاریخ انتشار: - 43 : 18
آمنه مومني؛حافظ کل قران کريم:
حفظ قرآن، خانه اول شناخت اسلام است
آمنه مومني حافظ کل قرآن کريم از شهر مقدس مشهد که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-96 طي مدت 9 ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: حفظ قرآن، خانه اول شناخت اسلام است.

مومني که متولد سال72 بوده و از شهر مشهد در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالومنين(ع) حضور يافته است؛ درباره انگيزه خود از ثبت نام در اين مدرسه گفت: عمل به تکليف تعيين شده يعني انجام منويات مقام معظم رهبري مبني بر اين که ما بايد ده ميليون حافظ قرآن داشته باشيم؛ انگيزه اصلي من از حضور در اين مدرسه بود.
وي که خواهر، پدر، مادر و يکي از دوستانش را به عنوان مهم ترين مشوق هاي خود در مسير حفظ مي داند؛ ادامه داد: براي تحقق اين فرمايش رهبري و مقابله با هجمه هاي فرهنگي در جامعه امروز؛ علاوه بر حفظ قرآن به نظرم تبليغ تمام حفاظ قرآني الزامي است؛ حتي اگر شده اين تبليغ خانه به خانه باشد.
 اين حافظ قرآن که ميزان تحصيلاتش کارداني کشاورزي است؛ ادامه داد: از ديگر انگيزه هايم اين بود که مي خواستم از کلاس هايي نظير کلاس امام شناسي در کنار حفظ قرآن استفاده کنم. در ابتداي اين مسير، بعضي از دوستان مشوق من بودند و خيلي ها هم گفتند که از پس اين کار بر نمي آيم اما به لطف خداوند موفق شدم.


مومني در پاسخ به اينکه در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيدا کرده است؛ گفت: بيشتر زمان خود را بر حسن حفظ گذاشتم اما با ترجمه ابوالفضل بهرام پور و تفسير جوان و البرهان آشنا شده و از آن استفاده کردم.
وي براي گذراندن يک دوره حفظي خوب به تمرکز فکر و رفع دغدغه هاي ذهني به عنوان يک مسئله مهم اشاره کرده و گفت: تنها دغدغه اي که در اين دوره داشتم اين بود که بتوانم حفظم را در سطح کلاس پيش ببرم و از ساير دوستانم عقب نمانم.
اين حافظ قرآن درباره برنامه هاي جانبي اين يک سال نظير برنامه هاي فرهنگي، مناجات، اردوهاي زيارتي سياحتي و...عنوان کرد: به نظر من اردوهاي زيارتي
سياحتي هم از جهت آشنايي با اماکن تاريخي شهر کاشان و هم از جهت آشنايي با امامزادگان عليهم السلام و داستان زندگي شان مفيد تر بود.
مومني درباره کلاس هاي جانبي برگزار شده در طول اين طرح چون صوت و لحن، امام شناسي، اخلاق و ... افزود: هر کدام از کلاس ها در جاي خود لازم بود اما کلاس امام شناسي از حيث اينکه يکي از مهم ترين درسهاي زندگي را مي آموخت؛ مفيدتر بود.


اين حافظ قرآن ادامه داد: مي توانم بگويم موسسه اميرالمومنين ع به عنوان يک مجموعه مردم نهاد قرآني نقش موثري در اخلاق ديني من ايفا کرد. ضمن اين که حالا مهم ترين دغدغه ام پس از حفظ قرآن اين است که دين اسلام را بيشتر بشناسم و در واقع حفظ قرآن، خانه اول اين شناخت است.
وي از قرآن با عنوان «چراغ زندگي و حيات» يادکرده و آيه 102 سوره نسا که مي فرمايد:«
وَإِذَا كُنْتَ فِيهِمْ فَأَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلَاةَ فَلْتَقُمْ طَائِفَةٌ مِنْهُمْ مَعَكَ وَلْيَأْخُذُوا أَسْلِحَتَهُمْ فَإِذَا سَجَدُوا فَلْيَكُونُوا مِنْ وَرَائِكُمْ وَلْتَأْتِ طَائِفَةٌ أُخْرَىٰ لَمْ يُصَلُّوا فَلْيُصَلُّوا مَعَكَ وَلْيَأْخُذُوا حِذْرَهُمْ وَأَسْلِحَتَهُمْ وَدَّ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِكُمْ وَأَمْتِعَتِكُمْ فَيَمِيلُونَ عَلَيْكُمْ مَيْلَةً وَاحِدَةً وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ إِنْ كَانَ بِكُمْ أَذًى مِنْ مَطَرٍ أَوْ كُنْتُمْ مَرْضَىٰ أَنْ تَضَعُوا أَسْلِحَتَكُمْ  وَخُذُوا حِذْرَكُمْ إِنَّ اللَّهَ أَعَدَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُهِينًا» را فرازي از قرآن معرفي مي کند که با آن انس بيشتري دارد.
مومني ادامه داد: معناي اين آيه چنين است که « و هرگاه شخص تو در ميان سپاه اسلام باشي و نماز بر آنان به پا داري بايد آنها با تو مسلّح به نماز ايستند، و چون سجده نماز به جاي آوردند در پشت سرِ شما رفته و گروهي که نماز نخوانده بيايند و با تو نماز گزارند و البته با لباس جنگ و اسلحه، زيرا کافران آرزو و انتظار دارند که شما از اسلحه و اسباب خود غفلت کنيد تا ناگهان يکباره بر شما حمله ور شوند. و چنانچه باراني يا مرضي شما را از برگرفتن سلاح به رنج اندازد باکي نيست که اسلحه را فروگذاريد ولي از دشمن برحذر باشيد؛ خدا براي کافران عذابي سخت خوارکننده مهيا ساخته است».

سوالات از نگاهي ديگر:  
لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: با گريه و دلتنگي
دوره آزمايشي: شيرين و استرس زا
صوت و لحن: شيرين و جذاب
استماع نوار به صورت دسته جمعي: اتحاد بين بچه ها در خواندن
مرخصي هاي طول دوره: رفتن به محضر امام رئوف و خانواده
اردوي زيارتي مشهد مقدس: تجربه اي جديد در شهر خودم به عنوان زائر
مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله: به همه نوجوانان و جوانان پيشنهاد مي کنم
بهترين سوغات کاشان: نهج البلاغه