موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

میلاد با سعادت امام موسی کاظم علیه السلام بر عاشقان اهل بیت علیهم السلام مبارک باد     
کد خبر: 110598
تعداد بازدید: 234
تاریخ انتشار: - 46 : 9
مريم سادات محمدي؛ حافظ کل قرآن کريم:
آيات قرآن کريم، راهنمايي جامع و کامل براي تمام شئونات زندگي انسان است
مريم سادات محمدي حافظ کل قرآن کريم از شهرستان کاشان که توانست با شرکت در طرح ۶ ساله حفظ قرآن در موسسه اميرالمومنين(ع) کاشان با مربي گري «فاطمه لطفي نياسر» در سال تحصيلي 97-96 فارغ التحفيظ شود؛ گفت: آيات قرآن کريم، راهنمايي جامع و کامل براي تمام شئونات زندگي انسان است.

محمدي که متولد سال 64 است وبراي حفظ قرآن، در طرح ۶ ساله شعبه۱ خواهران موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان واقع در خيابان اباذر حضور يافته است؛ ضمن اين که از همسر،خواهر، مادر و مربي اش به عنوان مشوق هاي خود براي شروع حفظ ياد کرد؛ در بيان عاملي که او را به  اين کار علاقه مند ساخت؛ گفت: الگوي دوران کودکي ما يعني «سيد محمد حسين طباطبايي» و نيز آرامشي که در حفظ هر صفحه از قرآن پيدا مي کردم؛ اين علاقه و اشتياق را در من ايجاد مي کرد.
اين حافظ کل قرآن که داراي مدرک کارشناسي است؛ ضمن اشاره به جايگاه حفظ و قرائت قرآن در ميان خانواده ادامه داد: من يک خانواده مذهبي دارم که اهميت و تاکيد آن ها به حفظ و قرائت قرآن زياد است تا آنجا که مي توانم بگويم مادر و نيز مادربزرگ عزيزم که سال پيش از دنيا رفت؛ در اين راه براي من بهترين مشوق بودند.


 محمدي با اشاره به آشنايي با ساير علوم قرآني در طول اين دوره نظير ترجمه و تفسير، تجويد و صوت و لحن خاطر نشان کرد: ترجمه و تفسير صفحات در هر جلسه توسط مربي براي ما شرح داده مي شد. هم چنين با تجويد و صوت و لحن هم در حدي که در کلاس بيان مي شد؛ آشنا شدم.
وي
که دوره هاي قرآني نظير فنون کلاسداري و روش تدريس قرآن را نيز گذرانده است؛ تاثير يک مربي را در مسير حفظ بسيار زياد دانست و گفت: پشتکار ايشان علي رغم مشکلات زندگي و دو بچه کوچکي که در طول اين دوره حفظي، خداوند به او عطا کرد؛ ستودني است. ايشان در هر شرايطي سعي مي کردند که در کلاس حضور داشته باشند حتي با وجود تنها يک قرآن آموز که اين باعث دلگرمي ما بود.
محمدي که در تفسير موضوعي دانشگاهي، رتبه دوم و در جشنواره قرآن و عترت، رتبه چهارم کشوري را کسب کرده است؛ افزود: به نظرم يک مربي حفظ، بايد صبور و پر حوصله باشد، با تفسير، ترجمه و تجويد آشنا باشد و با قرآن آموزان، دوست باشد که خانم لطفي براي من نمونه کامل يک مربي مهربان هستند.
اين حافظ قرآن کريم در بيان احساسات خود در هر بار که موفق به حفظ صفحات معين در هفته نمي شد؛ عنوان کرد: حس مي کردم که يک کار نيمه تمام دارم يا يک گمشده که بايد پيدايش کنم؛ براي همين در هيچ شرايطي حفظم را ترک نمي کردم. بعد از اين که حفظ قرآنم به پايان رسيد نيز حس کردم؛ بار سنگيني که بر دوشم بود با موفقيت به سرانجام رسيد و به آرامش قلبي رسيدم.
محمدي درباره برکات مادي و معنوي حفظ در زندگي اش به اين آيه شريفه اشاره کرد و گفت: « اَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ»؛ براي من مهم ترين برکت قرآن، آرامش فکري و روحي است.
وي با اشاره به  تغيير ديدگاهش در حال حاضر نسبت به زمان پيش از حفظ قرآن تصريح کرد: هر موضوعي که در اطرافم رخ مي دهد؛ برايم جاي تامل است که با چه آيه اي از قرآن متناسب است. گاهي براي اين اتفاقات، موضوعي متناسب از آيات مي يابم و خيلي برايم شيرين است که قرآن اين چنين در زندگي ام جريان پيدا مي کند.

اين حافظ قرآن کريم درباره شيوه حفظي اش گفت: ابتدا به تلاوت صفحات گوش مي دادم. سپس تفسير، شان نزول و ترجمه را مي خواندم و در مرحله بعد، حفظ صفحات را همراه با تکرار و تثبيت انجام مي دادم.
وي به عنوان سخن پاياني افزود: خيلي ها به من مي گفتند که انشالله انسان، عامل به قرآن باشد و حفظ قرآن خيلي مهم نيست. اما من مي گويم که بايد واقع بين باشيم. ما آدم هاي معمولي که درگير کار و زندگي هستيم؛ چقدر در هفته قرآن مي خوانيم يا اگر مي خوانيم چقدر براي ترجمه و تفسير و تدبر وقت مي گذاريم؟ واقعيت اين است؛ خيلي کم يا به يک قرائت ظاهري بسنده مي کنيم.
اين حافظ قرآن کريم ادامه داد: به نظرم حفظ قرآن، مقدمه  فهم و عمل به آيات در متن زندگي است و اميدوارم همه کساني که مي توانند؛ زمان بگذارند و به سوي حفظ قرآن بروند تا انشالله در روز قيامت به دليل مهجور گذاشتن قرآن از ما شکايتي نشود.
وي از سوره «احزاب» به عنوان سوره اي که برايش دلنشين تر است يادکرده و گفت: آيه 34 که مي فرمايد:« وَاذْکُرْنَ مَا يُتْلَي فِي بُيُوتِکُنَّ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ وَالْحِکْمَةِ إِنَّ اللَّهَ کَانَ لَطِيفاً خَبِيراً» که معناي آن چنين است:« و آنچه که از آيات خدا و حکمت در خانه هايتان تلاوت مي شود ياد کنيد؛ همانا خداوند (نسبت به شما) داراي لطف و (از کارهاي شما) آگاه است.» را فرازي از قرآن مي دانم که با آن انس بيشتري دارم.