موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: گروهی، خدا را به شوق بهشت مى‏ پرستند، اين عبادت بازرگانان است و گروهی خدا را از ترس عذاب او مى ‏پرستند، اين عبادت بردگان است و گروهی خدا را براى سپاس او مى ‏پرستند، اين عبادت آزادگان است. (حکمت 237 نهج البلاغه)     
کد خبر: 120668
تعداد بازدید: 464
تاریخ انتشار: - 44 : 15
صبا بخشوده ؛ حافظ کل قرآن کريم:
حفظ قرآن ، بايد يکي از برنامه هاي اصلي آموزش و پرورش شود
صبا بخشوده حافظ کل قرآن کريم از شهر کاشان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-98 طي مدت ۹ ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: از مسئولين فرهنگي کشور مي خواهم که حفظ قرآن را يکي از برنامه هاي اصلي آموزش و پرورش قرار دهند.

بخشوده که متولد سال 82 بوده و از شهر کاشان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام حضور يافته، درباره اينکه از چه طريق با اين موسسه آشنا شده است؛ گفت: از طريق يکي از همکاران مادرم که پسرش در طرح حفظ يکساله قرآن موسسه اميرالمومنين عليه السلام شرکت کرده بود؛ با اين موسسه آشنا شدم.


اين حافظ قرآن کريم با اشاره به اين که هدفش از انتخاب مسير حفظ، درک قرآن و در نهايت خودشناسي است؛ ادامه داد: براي رسيدن به اين هدف تلاش بسياري کردم ولي هر چه هم براي درک قرآن تلاش کني باز کم است؛ زيرا قرآن داراي معارفي بي نهايت است.

وي درباره دليل خود از انتخاب مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه خاطر نشان کرد: از آنجا که حفظ قرآن در منزل و هم چنين در زمان تحصيل خيلي سخت است و نمي شود که انسان تمام وقتش را روي حفظ بگذارد؛ ترجيح دادم که اين هدف را در مدرسه شبانه روزي دنبال کنم ضمن اينکه در اينجا بسيار به خدا و اهل بيت عليهم السلام و نيز هدفي که داشتم؛ نزديک شدم.

بخشوده درباره ميزان گسترش فرهنگي قرآني در منطقه زندگي خود تصريح کرد: کاشان، شهري مذهبي است و ملقب به شهر نهج البلاغه و هم چنين بسياري از نوجوانان اين منطقه در زمينه اي قرآني فعاليت دارند.

اين حافظ قرآن کريم در پاسخ به اينکه يک مربي خوب بايد چه ويژگي هايي داشته باشد؛ عنوان کرد: يک مربي بايد خوش اخلاق و صبور بوده و بتواند در همه مراحل به تمام دانش آموزانش اميد ببخشد. در حديثي آمده که هر کس به تو چيزي آموخت؛ بدان که تو بنده او هستي. در اينجا لازم است بگويم که هيچ وقت نمي توانم محبت مربي حفظم را جبران کنم.

وي درباره کلاس هاي جانبي که در طول سال در کنار حفظ قرآن در مدرسه شبانه روزي برگزار مي شد؛ گفت: کلاس اخلاق بسيار آموزنده بود و توانست به ما کمک کند تا عادات و اخلاق خوب را جايگزين ويژگي هاي اخلاقي نامناسب کنيم.


بخشوده ادامه داد: کلاس امام شناسي بسيار عالي بود و هر آنچه يک شيعه بايد بداند را به ما منتقل کرد و هم چنين کارگاه هاي تربيت فرزند بسيار خوب و آموزنده، کاربردي در برهه هاي سخت زندگي و باعث هدايت انسان به سمت موفقيت مي شد.

اين حافظ قرآن کريم درباره برنامه هاي جانبي طرح حفظ يکساله افزود: از بين اردوهايي که برگزار مي شد؛ اردوي قم برايم بسيار خاطره انگيز بود. هم چنين برنامه هاي فرهنگي و شرکت در مناجات خواني ها لذت بخش بودند.

وي درباره تاثير زندگي خوابگاهي و بودن در کنار دوستان قرآني در منش و شخصيت فردي عنوان کرد: اين نوع زندگي باعث شد که فرد اجتماعي تري شوم و با تمام سختي هايي که داشت؛ روي پاي خودم بايستم. بسياري از عادات و رفتارهاي بدي که داشتم از بين رفتند و رفتارهاي خوبي از دوستان ياد گرفتم. مهم ترين تاثيري هم که بر من داشت اين بود که در حجاب و نماز من به تدريج تغييرات مثبتي ايجاد شد.

بخشوده مهم ترين مشوق خود براي حفظ قرآن را پدر و مادرش دانست و گفت: مادر و پدرم قرآن مي خواندند اما من آشنايي زيادي با اين کتاب نداشتم. با پيشنهاد مادرم در طرح آزمايشي شرکت کردم و آنجا بود که فهميدم جاي چه چيزي در زندگي ام خالي است.

اين حافظ قرآن کريم درباره برنامه خود در کمک به گسترش فرهنگ قرآني منطقه زندگي اش پس از پايان دوره تصريح کرد: قبلا مي گفتم که لزومي ندارد براي فهم قرآن، آن را حفظ کرد ولي حالا فهميدم که حفظ قرآن ، مقدمه اي براي درک اين کتاب آسماني است. پس تشويق اطرافيانم به حفظ، اولين کاري است که انجام مي دهم.

وي در پايان از انتظارش نسبت به مسئولين فرهنگي کشور گفت: از آنان مي خواهم که به منظور جبران خلاء هاي تربيتي و ديني نسل امروز، حفظ قرآن را يکي از برنامه هاي اصلي آموزش و پرورش قرار دهند  و از اين طريق ، انس دانش آموزان را با قرآن بيشتر کنند.


بخشوده آرامش يافتن و از بين رفتن حس تنهايي در مواقع سخت زندگي را از برکات حفظ قرآن دانست و به عنوان سخن پاياني گفت: در آيه 21 سوره نور آمده است که ؛اگر فضل و رحمت الهي بر شما نبود، هرگز احدي از شما پاک نمي شد، ولي خداوند هر که را بخواهد تزکيه مي کند، خدا شنوا و داناست. پس به خاطر ايجاد تغييرت اين گونه در زندگي همواره بايد خدا را شاکر باشيم که اگر خواست او نبود، ما هم چنان همان انسان قبلي مي مانديم.

اين حافظ قرآن کريم آيه 20 سوره شوري که مي فرمايد:« مَنْ کانَ يُرِيدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِي حَرْثِهِ وَ مَنْ کانَ يُرِيدُ حَرْثَ الدُّنْيا نُؤْتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ نَصِيب» و معني آن چنين است:« کسي که زراعت آخرت را بخواهد، به کشت او برکت و افزايش مي دهيم و بر محصولش مي افزائيم؛ و کسي که فقط کشت دنيا را بطلبد؛کمي از آن به او مي دهيم اما در آخرت هيچ بهره اي ندارد» را فرازي از قرآن معرفي کرد که با آن انس بيشتري دارد.