موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: گروهی، خدا را به شوق بهشت مى‏ پرستند، اين عبادت بازرگانان است و گروهی خدا را از ترس عذاب او مى ‏پرستند، اين عبادت بردگان است و گروهی خدا را براى سپاس او مى ‏پرستند، اين عبادت آزادگان است. (حکمت 237 نهج البلاغه)     
کد خبر: 120670
تعداد بازدید: 433
تاریخ انتشار: - 29 : 13
فاطمه سادات احمدي ؛ حافظ کل قرآن کريم:
مدرسه شبانه روزي نقطه تلاقي تهذيب نفس، تربيت معنوي و خودسازي است
فاطمه سادات احمدي حافظ کل قرآن کريم از شهر کرد که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 97-98 طي مدت ۹ ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزي نقطه تلاقي تهذيب نفس، تربيت معنوي و خودسازي است.

احمدي که متولد سال 81 بوده و از شهرکرد در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام حضور يافته، درباره ميزان گسترش فرهنگي قرآني در منطقه زندگي خود گفت: در محل سکونت من به آموزه هاي ديني اهميت داده مي شود و مردم تقريبا همگي از قشر مذهبي هستند.

وي درباره دليل خود از انتخاب مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه خاطر نشان کرد: از طرفي کمبود قرآن و ياد خداوند را در زندگي احساس مي کردم و از طرفي دوست داشتم مسير حفظ قرآن را خيلي زود طي کنم و زودتر با درسهاي اين کتاب آسماني آشنا شوم.


اين حافظ قرآن کريم ادامه داد: دوره آزمايشي باعث شد که بيدار شوم و تلنگري بود که به راه و روش و اهداف زندگي خود بيشتر توجه کنم. به نظرم مهم ترين نقطه قوت مدرسه شبانه روزي اين است که در کنار تجربه زندگي دسته جمعي، توجه انسان به معنويات بيشتر مي شود. در واقع مدرسه شبانه روزي نقطه تلاقي تهذيب نفس، تربيت معنوي و خودسازي است.

احمدي در پاسخ به اينکه چرا حفظ قرآن را در برنامه زندگي اش گنجاند؛ توضيح داد: احساس مي کردم که زندگي هر انساني نيازمند به يک تکيه گاه محکم و قوي است که در نظرم بهترين راه رفع اين نياز، آشنايي و تدبر در آيات قرآن و عمل به دستورات خداوند بود. پس اين خواسته را به عنوان هدف انتخاب کردم و به آن رسيدم. بعد هم ديدگاهم به زندگي تغيير کرد و حالا هدف هاي بزرگتري را در برنامه آتي خود قرار دادم.

وي پدر و مادرش را مهم تريم مشوق هاي خود در حفظ قرآن دانست و گفت: به لطف خدا، خانواده مذهبي اي دارم که به قرآن اهميت زيادي مي دهند. پدرم از همان دوران کودکي ام دوست داشت که من حافظ قرآن شوم و اين عوامل هم به نوبه خود محرک من براي طي کردن اين مسير بود.

اين حافظ قرآن کريم درباره کلاس هاي جانبي طرح حفظ يکساله توضيح داد: کلاس اخلاق، کلاس انسان سازي است و قدرت تشخيص راه از چاه را به انسان مي دهد. اميد به منجي بشريت و نزديک شدن به ايشان از نتايج کلاس امام شناسي براي من بود. هم چنين کلاس تجويد باعث شد که قرائت قرآن را به شيوه بهتر فرا بگيرم و کارگاه هاي تربيت فرزند علاوه بر اينکه شاد و مفرح برگزار مي شد؛ واقعا مورد نياز بود.


اين حافظ قرآن کريم درباره برنامه هاي جانبي طول طرح عنوان کرد: برنامه هاي اردو و مراسم دعاي کميل پنج شنبه شب ها براي تقويت روحيه و گرفتن انرژي براي ادامه راه خيلي خوب بود.

وي صبور بودن را از ويژگي هاي يک مربي خوب دانست و افزود: من توانستم اول به لطف خدا و بعد هم با تلاش و صبر مربي ام به اين مرحله برسم.

اين حافظ قرآن کريم در تاثير زندگي خوابگاهي و بودن در کنار دوستان قرآني در منش و شخصيت فردي خاطر نشان کرد: ما در مدرسه، درس هايي را در هر روز فرا مي گرفتيم و نيازمند اين بوديم که خودمان را براي عمل به آن آماده و متعهد سازيم. از آنجا که خوابگاه، جامعه کوچکي است که ما را براي ورود به يک جامعه بزرگ تر آماده مي کند؛ لذا اين جا مکاني براي انجام اين تمرينات و کسب مهارت براي ما بود.

احمدي ادامه داد: هم چنين پشتکار، رقابت سالم و نا اميد نشدن از مهم ترين تاثيراتي بود که زندگي خوابگاهي بر من داشت.

وي  درباره احساسش زماني که موفق به حفظ قرآن کريم شد؛ گفت: احساس کردم که مسئوليتم در برابر خود و خدايم بيشتر شده و حفظ قرآن، تنها سرآغازي بود براي طي کردن يک راه طولاني. به ياد اين فرموده حضرت علي عليه السلام مي افتم که؛ هر چيزي که شمردني است؛ پايان مي پذيرد و هر چيزي که انتظارش را مي کشيدي، خواهد رسيد.


اين حافظ قرآن کريم گنجاندن مفاهيم قرآن کريم و محتواي کلام اميرالمومنين عليه السلام را در حوزه آموزش و به خصوص آموزش ابتدايي از ضروريات دانست و ادامه داد: از مسئولين فرهنگي کشور مي خواهم که  به برگزاري کلاس هاي آموزش قرآن و نهج البلاغه براي کودکان، هم  راستاي با اجراي ساير اهداف فرهنگي اهميت دهند.

احمدي آيه 2 و 3 سوره طلاق که مي فرمايد:«  وَ مَنْ يَتَّقِ اللّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً  وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَنْ يَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِکُلِّ شَيْء قَدْراً » و معني آن چنين است:« و هر کس تقواي الهي پيشه کند، خداوند راه نجاتي براي او فراهم مي کند و او را از جائي که گمان ندارد روزي مي دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفايت امرش را مي کند. خداوند فرمان خود را به انجام مي رساند و خدا براي هر چيزي اندازه اي قرار داده است» را فرازي از قرآن معرفي کرد که با آن انس بيشتري دارد.