موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: گروهی، خدا را به شوق بهشت مى‏ پرستند، اين عبادت بازرگانان است و گروهی خدا را از ترس عذاب او مى ‏پرستند، اين عبادت بردگان است و گروهی خدا را براى سپاس او مى ‏پرستند، اين عبادت آزادگان است. (حکمت 237 نهج البلاغه)     
کد خبر: 120672
تعداد بازدید: 427
تاریخ انتشار: - 24 : 16
فائزه سوراني؛ حافظ کل قرآن کريم:
مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن درکاشان؛ تنها مدرسه اي است که درس زندگي و معرفت را با بيان قرآن و اهل بيت ع به فراگيران آموزش مي دهد
فائزه سوراني حافظ کل قرآن کريم از اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي ۹8-۹7 طي مدت ۹ ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن درکاشان؛ تنها مدرسه اي است که سعي دارد درس زندگي و معرفت را با بيان قرآن و اهل بيت ع به فراگيران آموزش دهد.

سوراني که متولد سال 80 بوده و از نجف آباد اصفهان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام حضور يافته، درباره ميزان گسترش فرهنگي قرآني در منطقه زندگي خود گفت: در ميان دوستان و آشنايان، افرادي بودند که حافظ قسمت هايي از قرآن باشند و به موضوع حفظ قرآن علاقمند باشند. اما در مجموع در شهر ما فرهنگ قرآني زياد ترويج داده نمي شود.
   وي درباره دليل خود از انتخاب مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه خاطر نشان کرد: در مدرسه شبانه روزي کنترل وقت وجود دارد و سعي مي شود براي تمام اوقات برنامه ريزي شود. هم چنين در اينجا تنها به حفظ اکتفا نمي شود و برگزاري کلاس هاي امام شناسي، اخلاق، تفسير و مراسمات مذهبي؛ فضا را معنوي تر کرده است و انگيزه ما را براي رسيدن به هدفمان بيشتر مي کند.

اين حافظ قران کريم ادامه داد: به نظرم مدرسه شبانه روزي تنها مدرسه اي است که سعي دارد درس زندگي و معرفت را با بيان قرآن و اهل بيت عليهم السلام به فراگيران آموزش دهد. داشتن مسئولاني که با دل و جان کار مي کنند و نيز برگزاري کلاس هاي جانبي از نقاط قوت اين مدرسه است.
سوراني درباره ويژگي هاي يک مربي خوب عنوان کرد: يک مربي بايد بتواند شروع خوبي در کلاس داشته باشد. پر انرژي، اميدوار و اميد دهنده باشد و بتواند متربيان را به ادامه حفظ ترغيب کند. هم اکنون بايد از مربي حفظم که با صبوري، وقت خود را در اختيار من گذاشت و هر جا از توان و انرژي ام کاسته شد؛ راه جديدي را براي من باز کرد تشکر کنم.
وي
در تاثير زندگي خوابگاهي و بودن در کنار دوستان قرآني در منش و شخصيت فردي گفت: زندگي کردن در کنار دوستان قرآني خيلي لذت بخش است و در عين حال که باعث کسب تجربه مي شود؛ در شکل گيري يک شخصيت واحد که بر پايه استقلال بنا مي شود، به انسان کمک مي کند. اين نوع زندگي باعث شد که خودم را بهتر بشناسم و علايق و توانايي هايم را بسنجم.
اين حافظ قرآن با اشاره به هدف خود از حفظ اين کتاب آسماني بيان کرد: به دنبالي راهي بودم که بتواند مرا به خدا و اهل بيت عليهم السلام نزديک کند و به همين دليل حفظ قرآن را انتخاب کردم. هم اکنون مي توانم بگويم يکي از برکات حفظ براي من پيدا کردن يک ديد وسيع، آرامش و يافتن يک تکيه گاه بود.

سوراني از پدر  و مادرش به عنوان مهم ترين مشوق هاي حفظ قرآن ياد کرد و افزود: در خانواده من خيلي به قرآن و مباحث مذهبي علاقه نشان داده مي شود که مهم ترين دليل قرار گرفتن من در اين مسير همين موضوع مي باشد.
وي درباره انتظارش از مسئولين فرهنگي گفت: مهجوريت قرآن در زندگي روز مره ما نشان دهنده کم کاري ما و مسئولين فرهنگي کشور است. از يک کشور اسلامي انتظار مي رود که اجراي قرآن و قوانيني که بر پايه قرآن وضع مي شوند در چنين جامعه اي به مراتب بيشتر از آنچه که هست؛ باشد. به نظرم نقطه آغاز اين راه استفاده از اساتيد و معلمان خبره و مقيد در حوزه مدارس و دانشگاه ها است و هم چنين راه يافتن هنرجوهاي قرآني در صدا و سيما در گسترش اين مطلب بسيار موثر خواهد بود.
اين حافظ قرآن درباره احساس خود زماني که موفق به حفظ قرآن شده بود؛ بيان کرد: احساس خوشبختي مي کنم و فکر مي کنم به چيزي تمسک جسته ام که خيلي ها نسبت به آن آگاهي ندارند و از اين حيث من مي توانم نسبت به چنين کساني يک قدم جلوتر باشم.

سوراني آيه 36 سوره زمرکه مي فرمايد:«  أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ ۖ وَيُخَوِّفُونَكَ بِالَّذِينَ مِنْ دُونِهِ ۚ وَمَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ» و معني آن چنين است:« آيا خداي (مهربان) براي بنده‌اش کافي نيست؟ و مردم (مشرک) تو را از قدرت غير خدا مي‌ترسانند! و هر که را خدا به گمراهي خود واگذارد ديگر او را هيچ راهنمايي نخواهد بود» را فرازي از قرآن معرفي کرد که با آن انس بيشتري دارد.