موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120675
تعداد بازدید: 1061
تاریخ انتشار: - 57 : 5
زکيه يسلياني؛ حافظ کل قرآن کريم:
افزايش توان هوشي و معنويت از برکات حفظ قرآن است
زکيه يسلياني حافظ کل قرآن کريم از اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي ۹8-۹7 طي مدت ۹ ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: افزايش توان هوشي، معنويت و ارتقا جايگاه در ميان دوستان و آشنايان از برکات حفظ قرآن است.

يسلياني که متولد سال 80 بوده و از نجف آباد اصفهان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام حضور يافته، درباره ميزان گسترش فرهنگي قرآني در منطقه زندگي خود گفت: نجف آباد تقريبا شهري با فرهنگ مذهبي و قرآني است و کلاس هاي قرآن فراواني دارد و من قبلا در اين کلاس ها شرکت مي کردم.


وي با اشاره به اينکه از طريق يکي از بانوان حافظ مدرسه شبانه روزي با اين مکان آشنا شده است؛ ادامه داد: وقتي تصميم به حفظ قرآن گرفتم؛ مي خواستم به جامعه القرآن اصفهان بروم اما به دليل مسير طولاني رفت و آمد از اينکار صرف نظر کردم. از طرفي شرايط خوابگاهي و وجود فضاي بهتر براي تمرکز و درس خواندن در مدرسه شبانه روزي سبب شد که اين مکان را انتخاب کنم.
يسلياني در ادامه درباره کلاس هاي جانبي طول دوره عنوان کرد: از بين کلاس ها، کلاس اخلاق بسيار پر محتوا و داراي يک مربي خبره بود  و کلاس امام شناسي بسيار معنوي و تکان دهنده و مربي کلاس بر بحث، مسلط و در پاسخ به شبهات و سوالات توانمند بود.کارگاه هاي تربيت فرزند هم با اينکه تعداد جلساتش زياد نبود اما تاثير گذاري زيادي داشت.


وي درباره يک مربي خوب بيان کرد: يک مربي خوب بايد بتواند روش حفظ را به دانش آموزان آموزش دهد و از روش هاي متنوعي براي حفظ و برگشت و مرور استفاده کند و نيز سعي کند کلاسي شاداب و با شور و نشاط داشته باشد و انگيزه متربيان را بالا ببرد.
اين حافظ قرآن کريم با اشاره به برنامه هاي جانبي طول سال تحفيظي عنوان کرد: از بين اردوها، اردوي قم بسيار عالي برگزار شد. هم چنين برنامه هاي فرهنگي اکثرا خوب و جذاب بودند. از بين مناجات خواني ها هم به نظرم شرکت در جلسات دعاي کميل خيلي برايم مفيدتر بود.
يسلياني در تاثير زندگي خوابگاهي و بودن در کنار دوستان قرآني در منش و شخصيت فردي اش گفت: زندگي خوابگاهي در اينجا که مکاني دور از دنياي مجازي است؛ سبب شد عادت هاي نامناسبم را ترک کنم، روحيه ام را تقويت کنم، مستقل شده و از وابستگي ام نسبت به خانواده بکاهم و نظرم  نسبت به زندگي و حجاب به کلي تغيير کرد.
وي شناخت خدا و رسيدن به رشد و موفقيت در زندگي را هدف خود از حفظ قرآن کريم دانست و تصريح کرد: مهم ترين مشوق هاي من در اين راه اول فرمايش مقام معظم رهبري در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن و سپس علاقه پدرم براي حافظ شدنم و هم چنين راهنمايي هاي خواهرم که خود حافظ قرآن است و نيز پخش يکي از برنامه هاي صدا و سيما بود.


اين حافظ قرآن کريم ادامه داد: تصميم دارم پس از پايان دوره و بازگشت به محل زندگي به برگزاري کلاس قرآن در مسجد محله بپردازم. هم چنين خيلي دوست دارم مباحث امام شناسي را در مدرسه و بسيج محله زندگي ام انتقال دهم. يکي از اهدافم نيز راه اندازي کانال هاي اطلاع رساني در اين زمينه و تشويق کردن نوجوانان براي حفظ قرآن است.
يسلياني درباره انتظاراتش از مسئولين فرهنگي جامعه گفت: اگر روي فرهنگ جامعه کار مي شد همه چيز درست بود. بها دادن به قرآن و افرادي که کار قرآني مي کنند و نيز زياد کردن مراکز فرهنگي؛ کاري است که بايد در وهله اول انجام شود. اما مسئله ديگري هم هست که مقام معظم رهبري خيلي به آن تاکيد دارند و آن بحث «آتش به اختيار» در زمينه فرهنگي است. که اين دستور ايجاب مي کند که حتي اگر مسئولان فرهنگي کاري نکردند؛ خودمان تلاش کنيم.
وي افزايش توان هوشي، معنويت و ارتقا جايگاه در ميان دوستان و آشنايان را از برکات حفظ قرآن دانست و عنوان کرد:زماني که موفق به حفظ قرآن شدم احساس مي کردم به خدا بيشتر نزديک شدم و آرامش زيادي را تجربه کردم.
اين حافظ قرآن کريم
آيه 44 سوره بقره که مي فرمايد:«  أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَکُمْ وَ أَنْتُمْ تَتْلُونَ الْکِتابَ أَ فَلا تَعْقِلُونَ» و معني آن چنين است:« آيا مردم را به نيکي ( و ايمان به پيامبري که صفات او آشکارا در تورات آمده ) دعوت مي کنيد ، اما خودتان را فراموش مي نماييد با اينکه شما کتاب ( آسماني ) را مي خوانيد! آيا نمي انديشيد؟» را فرازي از قرآن معرفي کرد که با آن انس بيشتري دارد.

Hoda
|
7 مرداد 1398 ساعت 11:54
0 0
عالی
Maryam
|
7 مرداد 1398 ساعت 11:56
1 0
نظریه های زیبایی دارین❤