موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: به خدا سوگند اين دنياى شما در چشم من خوارتر و پست تر است از استخوان بی گوشت خوك كه در دست گرفتار به بيمارى خوره باشد. (حکمت 228 نهج البلاغه)     
کد خبر: 120678
تعداد بازدید: 599
تاریخ انتشار: - 51 : 6
حديث سادات شيراني؛ حافظ کل نهج البلاغه:
مدرسه شبانه روزي کاشان؛ تنها مرکز حفظ يکساله نهج البلاغه در کشور است
حديث سادات شيراني حافظ کل نهج البلاغه از اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي ۹8-۹7 طي مدت ۹ ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزي کاشان، تنها مرکز حفظ يکساله نهج البلاغه در کشور است.

شيراني که متولد سال 81 بوده و از اصفهان در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه اميرالمومنين عليه السلام حضور يافته با اشاره به اينکه از طريق يکي از بانوان حافظ نهج البلاغه مدرسه شبانه روزي با اين مکان آشنا شده است؛ ادامه داد: در حال حاضر هيچ مکان ديگري در کشور براي حفظ نهج البلاغه آن هم طي يک طرح يکساله وجود ندارد و به همين دليل من براي رسيدن به هدفم به کاشان آمدم.


وي افزود: برگزاري کلاس هاي فوق برنامه و به خصوص کارگاه هايي نظير سبک زندگي، نماز، ورزش و...هم چنين توجه هميشگي مسئولين به بچه ها و  اهميت دادن به نظم و انضباط از نقاط قوت مدرسه شبانه روزي مي باشد.
اين حافظ نهج البلاغه در ادامه درباره کلاس هاي جانبي طول دوره عنوان کرد: کلاس اخلاق خيلي عالي بود؛ مخصوصا تدريس کتاب معراج السعاده و اگر تعداد جلسات افزايش مي يافت ما مي توانستيم بهره بيشتري ببريم. کلاس امام شناسي، حب ائمه اطهار عليهم السلام را در من پرورش داد و اطلاعات تازه اي به من منتقل کرد.
شيراني ادامه داد: ترجمه و تفسير يکي از لحظات شيرين کلاس است که اگر استاد در اين زمينه مهارت داشته باشد و اهل مطالعه باشد؛ انتقال مطلب به خوبي صورت مي گيرد که خوشبختانه من در اين قسمت هم از وجود استادم بهره زيادي بردم. هم چنين کارگاه هاي تربيت فرزند با استادي که اطلاعات عمومي زيادي داشت؛ باعث شد من بيشتر روي خودم کار کنم.
وي درباره يک مربي خوب بيان کرد: يک مربي بايد بين خود و شاگردش حريم مشخصي را تعيين کند. هم چنين داشتن اخلاق عالي سبب بهبود روحيه و انگيزه شاگردان مي شود که خدا را شکر، استاد من با لبخندي که هميشه به لب داشت اين احساس را در من تقويت مي کرد. من هميشه مديون ايشان هستم و بايد بگويم استاد حفظ نهج البلاغه ام، بهترين استادي است که تاکنون داشته ام.


اين حافظ نهج البلاغه با اشاره به برنامه هاي جانبي طول سال تحفيظي گفت: همه اردوها خوب برگزار شد. علاوه بر اين، من مناجات خواني هاي آقاي حسن زاده و به خصوص شرکت در دعاهاي کميل را خيلي دوست داشتم. چون تمام خستگي ها و دلتنگي هايم در مجلس دعاي کميل از بين مي رفت و انرژي جديدي براي آغاز هفته بعد کسب مي کردم.
شيراني در تاثير زندگي خوابگاهي و بودن در کنار دوستان قرآني در منش و شخصيت فردي اش گفت:  خيلي تاثيرگذار بود. يک حافظ قرآن بايد انساني نرم خو و از خود گذشته باشد که موقعيت زندگي خوابگاهي، بودن در کنار چنين افرادي را برايم فراهم کرد. من سعي کردم در طول اين يکسال از تک تک رفتارها، منش ها و حتي مسائل اينجا درس تازه اي بگيرم. نظم وانضباط، تعامل با فرهنگ هاي گوناگون، استقلال و پشتکار فوق العاده از درسهايي است که در مدرسه شبانه روزي ياد گرفتم.

وي درباره هدف خود از حفظ کتاب نهج البلاغه توضيح داد: هميشه فکر مي کنم که مهجورتر از قرآن، نهج البلاغه است. چون حداقل قرآن در همه خانه ها هست و يا در مدارس، ساعتي را به قرآن اختصاص مي دهند اما کتاب نهج البلاغه که کتاب اول مسلمانان است حتي نزد خيلي از افراد مذهبي هم مهجور مانده و من دوست داشتم با حفظ اين کتاب، سهمي در زدودن مهجوريت از آن را داشته باشم.


اين حافظ نهج البلاغه ادامه داد: تصميم دارم پس از پايان دوره و بازگشت به محل زندگي در مرحله اول با بالا بردن سطح مطالعه و خواندن کتاب هايي که اساتيد معرفي کرده اند و در مرحله دوم با برگزاري کلاس حفظ نهج البلاغه از مبلغان کتاب نهج البلاغه باشم.
شيراني درباره انتظاراتش از مسئولين فرهنگي جامعه گفت: بايد در مدارس، يک ساعت درسي براي آموزش نهج البلاغه وجود داشته باشد  تا حب و انس نسل آينده با اهل بيت و اميرالمومنين عليهم السلام بيشتر شود و  هم چنين سعي شود به جاي ترويج فرهنگ غرب در جامعه، فرهنگ علوي بين مردم گسترش داده شود.
وي کسب آرامش را از برکات حفظ نهج البلاغه دانست و عنوان کرد: زماني که موفق به حفظ نهج البلاغه شدم؛ احساس کردم که تا حدودي وظايفم را نسبت به کلام مولا انجام داده ام و نيز نزديکي بيشتري به اميرالمومنين عليه السلام پيدا کردم که مهم ترين مشوق هاي من در اين راه پدر و مادرم بودند و کمک بسياري به من کردند.
اين حافظ نهج البلاغه
خطبه 121 نهج البلاغه را که مي فرمايد:«  وَ اقْبَلُوا النَّصِيحَةَ مِمَّنْ أَهْدَاهَا إِلَيْكُمْ وَ اعْقِلُوهَا عَلَي أَنْفُسِكُمْ .» و معني آن چنين است:« و نصيحت آن كس را كه خيرخواه شما است قبول كنيد، و در گوش كشانيد، و به جان بپذيريد  تا زيانبار نمانيد .» را فرازي از نهج البلاغه معرفي کرد که با آن انس بيشتري دارد.