موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120682
تعداد بازدید: 485
تاریخ انتشار: - 1 : 15
اعظم ظفرمند؛ مربي نمونه موسسه اميرالمومنين ع کاشان:
مهرباني و دلسوزي و توان مديريت زمان از ويژگي هاي يک مربي قرآن است
اعظم ظفرمند، مربي قرآن کريم شعبه يک خواهران و خانه هاي نهج البلاغه که طي مراسمي در روز 18 ارديبهشت ماه 98 به عنوان مربي نمونه سال 97 موسسه اميرالمومنين ع کاشان معرفي وتجليل شد؛ گفت: مهرباني و دلسوزي، داشتن پوشش مناسب و توان مديريت زمان از ويژگي هاي يک مربي قرآن است.

ظفرمند متولد سال 58 داراي مدرک کارشناسي رياضي محض است که از سال 96 کار مربيگري خود را آغاز نموده و پس از ورود به عرصه مربيگري در  شعبه يک خواهران موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان؛ در دومين سال فعاليت خود به عنوان مربي نمونه اين موسسه انتخاب شد.


وي در خصوص نحوه آشنايي با موسسه اميرالمومنين عليه السلام گفت: توسط خاله عزيزم  با اين موسسه آشنا شدم که ايشان خود مشغول حفظ قرآن بودند و مرا هم به اين کار ترغيب کردند.
اين مربي قرآن که دوره هاي فنون کلاسداري و روش تدريس قرآن، تربيت مربي پيشرفته قرآني کودک، تربيت مربي نهج البلاغه، بازسازي وتثبيت قرآن، تجويد، صوت ولحن، تربيت پژوهشگر قرآني و تربيت داور حسن حفظ را نيز گذرانده است؛ افزود: دوست داشتم بعداز حفظ قرآن همچنان به کارم ادامه بدهم. چه زماني که مشغول حفظ بودم و چه حالا که مشغول تدريس هستم؛ حال خوبي دارم  که به واسطه آموزش قرآن، خود نيز ميتوانم‌چيزهاي زيادي يادبگيرم و نيز همزمان همين مطالب را آموزش بدهم و همين امر، انگيزه مرا در همکاري با موسسه اميرالمومنين عليه السلام بيشتر مي کند.
ظفرمند در بيان ويژگي هاي يک مربي قرآن خاطرنشان کرد: از نظر من يک مربي ابتدا بايد در زمينه کاري خود مطالعه کند و دانسته هاي خود را افزايش دهد .هم چنين رفتار و اخلاق يک مربي در برخورد با قرآن آموزان مهم است. مهرباني ودلسوزي براي قرآن آموزان، داشتن پوشش مناسب و برنامه ريزي درست و توان مديريت زمان از ديگر ويژگي هايي است که يک مربي قرآن بايد داشته باشد.


اين مربي نمونه درباره سخت ترين بخش کاري خود عنوان کرد: در طول اين يکسال به نظرم برنامه ريزي درست براي کلاسها به خصوص براي کلاس حفظ سخت ترين بخش کار بود. چون کلاس حفظي که به من واگذار شد؛ متاسفانه دچار ريزش شده بود و نياز به برنامه ريزي درستي داشت تا قرآن آموزان ازلحاظ روحي آمادگي لازم را پيدا کنند و بتوانند به فعاليتشان ادامه بدهند.
وي در بيان يکي از خاطرات شيرين خود طي سال کاري اش گفت: وقتي حس رضايت و قدرداني متربيان عزيزم در پايان کلاسهايم و به خصوص کلاس روخواني وروانخواني را مي بينم و ازاينکه  آنان مي توانند قرآن را بارعايت تمام قواعد بخوانند؛ شيرين ترين لحظات زندگي من است وخداوند را ازاين بابت شکر مي کنم.
ظفرمند در خصوص اينکه براي رسيدن به جايگاه مربي نمونه چه تلاش هايي انجام داده است، تصريح کرد: در اين مدت دوره هاي مربي گري را گذراندم و از تجربيات مربيان به ويژه استاد عزيزم؛ خانم زهرا سلمان طاهري استفاده کردم. علاوه بر اين، سعي کردم به توصيه هاي اساتيد، خوب گوش کنم و مطالعاتم را بيشترکرده و غيراز محتواي خود کتاب سعي مي کردم مطالب جذاب تر وتمرينهاي بيشتري براي کلاس آماده کنم و هم چنين از احاديث وروايات ضمن کار استفاده مي نمودم.


اين مربي قرآن دربيان احساسش در زمان معرفي به عنوان يک مربي نمونه ادامه داد: آن لحظه برايم غيرمنتظره بود و بسيار هيجان زده شدم و خداوند را شاکرم و نهايت سپاس را از مربيان عزيزم دارم.
ظفرمند ضمن اشاره به اين که تمام مجموعه در رسيدن وي به اين جايگاه نقش داشته اند، ادامه داد: به طور حتم پرسنل و همکاران بسيار موثر بودند. رابطين نهج البلاغه که با من کار ميکردند؛ درحد توان، سعيشان بر اين بود که اسباب کار را فراهم کنند و من مشکلاتم را به راحتي با آنها درميان ميگذاشتم. درکل پرسنل غمخوار، مسئول و همفکر اين موسسه در کسب اين موفقيت براي من سهيم بوده اند.
اين مربي نمونه درباره موسسه مردم نهاد قرآني اميرالمومنين عليه السلام کاشان گفت: موسسه اميرالمومنين عليه السلام داراي محيطي آرام وساده است وحالت روحاني دارد، داراي کارکنان و پرسنل معتقد و با اخلاق است و هم چنين فعاليتهاي خوبي در زمينه قرآن و نهج البلاغه و صحيفه سجاديه و...دارد؛ که براي من جالب وخوشايند است و اميدوارم درسايه اميرالمومنين عليه السلام بتواند به اهداف خود ادامه دهد.
وي درباره زماني که قرآن آموزانش از لحاظ روحي در شرايط خوبي نيستند؛ خاطر نشان کرد: ابتدا خوب به حرفهاي آنها گوش ميدهم و سعي ميکنم تسلي شان دهم و هم چنين برنامه ريزي درست را به آن ها آموزش دهم تا اميدوارانه به کارشان ادامه دهند و گاهي هم توصيه ميکنم براي آرامش به صحيفه سجاديه مراجعه کنند.
ظفرمند در پايان گفت: مادر عزيز، مهربان، رنجديده و زحمتکشم ونيز خاله ام بهترين مشوق هاي من در اين راه بودند. در کل راضي هستم که توانستم در زمينه قرآن خدمتي ارائه بدهم و وقتي احساس رضايت قرآن آموزان عزيزم را ميبينم خوشحال مي شوم وخدا را شکر ميگويم.

گفت و گو با اعظم ظفرمند از نگاهي ديگر:

کلاس درس: کلاس حفظ قرآن

حافظان قرآن : حاملان قرآن                  

دلنشين ترين سوره: الرحمن      

 بهترين قرآن آموز: عاشق واقعي        

سال 97 : سال پربار و پرتلاش   

آينده: توکل  

برگه آزمون: اضطراب و دقت

ساعت کاري: ساعت خدمت

موسسه اميرالمومنين: موسسه اي که مرا شناخت وپرورش داد