موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120683
تعداد بازدید: 610
تاریخ انتشار: - 45 : 12
اعظم قاضي؛ معلم نمونه موسسه اميرالمومنين ع کاشان:
معلم متعهد بايد آموزش را وسيله اي براي رسيدن به اهداف متعالي بداند
اعظم قاضي، معلم دبستان دخترانه جنت که طي مراسمي در روز 18 ارديبهشت 98 به عنوان معلم نمونه سال 97 مدارس قرآني جنت موسسه اميرالمومنين ع کاشان معرفي و تجليل شد؛ گفت: معلم متعهد بايد آموزش را وسيله اي براي رسيدن به اهداف متعالي بداند.

قاضي متولد سال72 و داراي مدرک ليسانس علوم تربيتي است که از سال 96 همکاري خود را با موسسه اميرالمومنين عليه السلام آغاز نموده و پس از ورود به عرصه مربيگري در دومين سال فعاليت خود به عنوان معلم نمونه مدارس جنت موسسه اميرالمومنين عليه السلام انتخاب شد.


وي درباره روش آماده سازي دانش آموزانش در آغاز  هر روز که به منظور افزايش يادگيري آنان انجام مي داد؛ گفت: شروع روز و ساعت اول از لحاظ برنامه درسي  به انتخاب خود دانش آموزان بود تا ضمن ايجاد احساس راحتي، تمرکزو علاقه را در آن ها تقويت کنم و هم چنين به احوالات دانش آموزان توجه مي کردم تا وجود عوامل خارجي و بيروني در روند آموزشي آن ها خللي ايجاد نکند.
اين معلم نمونه در بيان تفاوت يک مدرسه قرآني با ساير مدارس گفت: توجه و تاکيد بر آموزه هاي مذهبي و قرآني، تلاش براي تاثير و نهادينه شدن اين آموزه ها در دانش آموزان و ايجاد علاقه و بينش قرآني حتي در دانش آموزاني که داراي خانواده هايي کم توجه به اعتقادات ديني هستند؛ از جمله تفاوت اين دو محيط هست.


قاضي درباره نحوه آشنايي با موسسه اميرالمومنين ع عنوان کرد: از طريق شرکت در دوره تربيت مربي قرآني پيش دبستان  با اين موسسه آشنا شدم و بعد هم آمادگي خود را جهت همکاري به عنوان معلم و مربي در اين مرکز اعلام کردم.
وي در نظر گرفتن ويژگي ها و تفاوت هاي فردي هردانش آموز را از جمله مواردي دانست که هر معلم متعهد بايد آن را در نظر داشته باشد و ادامه داد: قرار نيست همه دانش آموزان به يک سطح و هدف مشترک برسند؛ بلکه بايد براي هرفرد، هدفي جدا در نظر گرفت تا  او بتواند در طول سال تحصيلي حداقل به نيمي از آن برسد و در اين مسير، هميشه بايد شرايط خانوادگي فردي هم در نظر گرفته شود تا اميد به موفقيت دانش آموز در آينده همواره وجود داشته باشد.
اين معلم نمونه ادامه داد: هم چنين يک معلم متعهد بايد آموزش را وسيله اي براي رسيدن به اهداف متعالي بداند؛ نه دانش آموز را وسيله اي براي رسيدن به اهداف آموزشي. علاوه بر اين؛ بايد اين نکته را در نظر بگيرد که دانش آموز و معلم فقط محدود به کلاس درس نيستند و آموزش ها بيشتر بايد خارج از کلاس صورت گيرد چرا که دانش آموز تنها بخش کوچکي از وقت خود را در کلاس درس مي گذراند. در واقع او بايد براي زندگي در واقعيت و خارج از مدرسه هم آموزش ببيند و نسبت به مسائل روز آگاه شود و فرهنگ سازي و آماده شدن دانش آموز براي ورود به جامعه از کلاس و چارچوب درسي بسيار مهمتر است.
قاضي درباره برنامه خود در زمان آغاز به کار گفت: من برنامه اي کوتاه مدت را براي خود ترسيم کردم تا تجربيات لازم را بدست آورم که خوشبختانه در طي اين 8ماه به بخشي بزرگي از آن رسيدم. مي شود گفت که سرآغاز طرح ريزي يک برنامه بلندمدت، داشتن تجربه است که در اين راه، من چه طي يکسال کاري خود و چه طي کارآموزي هاي دوران دانشجويي به کسب اين تجربيات موفق شدم. 


وي که دوره هاي تربيت مربي قرآني مقدماتي و تکميلي کودک را گذرانده است؛ گفت: به نظرم رضايت خانواده ها از يک مدرسه قرآني در گرو مشاهده شاخصه هايي است که خود، مستقيم با آن سرو کار دارند؛ يعني پيشرفت رفتاري و آموزشي فرزندانشان چه از لحاظ قرآني و چه از لحاظ درسي.

اين معلم نمونه در پاسخ به اين سوال که اگر به گذشته برگردد آيا شغل معلمي را انتخاب مي کند و سخت ترين بخش کاري اش چيست؛ عنوان کرد: حتما باز هم اين شغل را انتخاب مي کنم. بايد بگويم که مسئوليت در برابر تعدادي از فرزندان اين سرزمين که موثر بر آينده و جامعه کشورشان هستند؛ سخت ترين بخش کاري من بود.
قاضي دربيان احساس خود در زماني که به عنوان معلم نمونه انتخاب شد؛ گفت: من در تمام اين مدت که به عنوان يک معلم فعاليت داشته ام؛ لحظه اي به نمونه شدن فکر نکردم. از نظر من تمام معلمان در شغل خود بايد بهترين باشند تا بتوانند الگويي براي دانش آموزان خود باشند. فقط اينکه ديده شدن زحمت هايم برايم لذت بخش بود.
اين معلم نمونه درباره موسسه اميرالمومنين عليه السلام تصريح کرد: در اين موسسه تمام افراد براي رسيدن به اهدافي عالي فعاليت دارند و همگام با نسل جديد از طريق دريافت آموزش هاي نو به سمت جلو حرکت مي کنند.
وي خانواده و همسر خود را مهم ترين مشوق هاي خود دانست و به عنوان سخن پاياني گفت: جمله «معلمي عشق است» براي من هميشه به عنوان يک شعار مطرح بود. اما هم اکنون به اين نتيجه رسيدم که جز «عشق» براي اين کلمه نبايد واژه اي جايگزين شود.