موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120699
تعداد بازدید: 340
تاریخ انتشار: - 41 : 10
براي سيزدهمين سال پياپي و به همت موسسه اميرالمومنين ع کاشان برگزار شد؛
اجتماع پرشور مردم کاشان در دعاي عرفه
20مرداد ماه 98 مصادف بانهم ذي الحجه، براي سيزدهمين سال پياپي، دعاي عرفه امام حسين ع به همت مؤسسه اميرالمؤمنين (ع) کاشان و ازساعت 15درحسينيه پنجه شاه اين شهرستان برگزار گرديد.

حجت الاسلام حسن زاده با بيان اين مطلب که اين مراسم با قرائت قرآن و زيارت پرفيض عاشورا آغاز شد؛ افزود: دعاي عرفه  که مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام  کاشان توفيق برگزاري آن را در روز نهم ذي الحجه  هر سال دارد،‌ با توفيق الهي و عنايت حضرت صاحب الامرعجل الله تعالي فرجه الشريف، سال به سال مورد استقبال گسترده عموم مردم کاشان از زن و مرد،‌پير و جوان و کودک و نوجوان قرار گرفته است؛ مراسمي  که هر ساله با ابهّت و عظمت بيشتري برگزار شده که بي شک به دليل عظمت روح حسين بن علي عليه السلام و شيفتگي و دلباختگي مردم به اين امام مظلوم مي باشد.


وي همچنين تصريح کرد: دعاي عرفه،مناجات بسيار زيبايي از وجود امام حسين عليه السلام است وامام عليه السلام وقتي مي‌خواهد اين دعا را شروع کند،باسپاس الهي آغازنموده وبعد خود را به عنوان انساني معرفي مي‌کند که اول نطفه بوده، به دنيا آمده، خداوند محبتش را در دل پدر و مادر گذاشته وسپس خداوند را معرفي مي‌کند؛ خداوندي که بزرگ است، مهربان، بخشنده، کريم و ... است و سپس شروع به اقرار به گناهان مي‌کند.


مديرعامل موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان با اشاره به حديثي از امام صادق عليه السلام که فرموده اند، چه بسا جنين در شکم مادر هم از برکات روز عرفه بهره مي برد، گفت: طبق روايات، عرفه روزي است که هر جا دستي به سوي آسمان بلند شود و دلي بشکند آنجا هم محل توجه خداست.
حجه الاسلام حسن زاده بااشاره به اين مطلب که اگر فردي دعاي عرفه را با تمام وجود بخواند و به فرازهاي دعا توجه کند مي‌تواند به جايگاه والايي برسد گفت:عرفه روزي است که خداوند، بندگان خود را به اطاعت وعبادت خود دعوت نموده و سفره جود و کرم خود را براي آنها گسترانيده و هرفرازي از دعاي عرفه دريچه اي از عشق و نور ومحبت و توحيد را در دل انسان گشوده است.


مديرعامل موسسه اميرالمومنين عليه السلام کاشان خاطر نشان ساخت: اين مؤسسه ، علاوه بر فعاليت در حوزه هاي آموزش عمومي و تخصصي قرآن و نهج البلاغه؛ فعاليت هاي تبليغي و ترويجي را نيز دردستور کار خود قرار داده است که از جمله مهمترين آنها مراسم مديحه سرايي، مرثيه سرايي و سخنراني تبليغي است.


وي گفت: اين مؤسسه، ترويج شعائر الهي و معارف اهل بيت عليهم السلام را از اهم ّوظايف خود مي داند که عملکرد اين مؤسسه در برگزاري هفتگي دعاي کميل حضرت امير المؤمنين علي عليه السلام، دعاي عرفه امام حسين عليه السلام، زيارت ناحيه مقدسه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشّريف، خطبه فدکيه حضرت زهرا سلام الله عليها و عزاداري ايام ماه محرم، به خوبي گواه اين مطلب است که باعث ترويج فرهنگ مناجات دراين شهرستان شده است.