موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120729
تعداد بازدید: 209
تاریخ انتشار: - 35 : 17
رقيه اسلامي منش ؛ حافظ کل قرآن کريم :
مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن کاشان ؛وقتي وارد زندگي من شد همه چيزتغيير کرد
رقيه اسلامي منش حافظ کل قرآن کريم که از شهرستان دزفول استان خوزستان با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان در سال تحفيظي 99-98 موفق به حفظ کل قرآن شده است گفت : مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن کريم کاشان وقتي وارد زندگي من شد همه چيزتغيير کرد.

وي که متولدسال 84 بوده و از شهرستان دزفول استان خوزستان  در مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان حضور يافته افزود : من در اين مؤسسه با قرآن انس گرفتم و بهترين سوغات من از کاشان رفتار خوب و حفظ قرآن است و آرزويم است يکبار ديگر به کاشان «شهرنهج البلاغه»بيايم.

اين حافظ کل قرآن کريم با اشاره به اينکه با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن و نهج البلاغه به آرزو و هدفم که حفظ قرآن بود رسيدم افزود : در اين مدرسه علاوه بر حفظ ، توانايي هاي لازم براي ترجمه و درک معارف و مفاهيم قرآن نيز پيدا کردم و مربيان من به ويژه مربي حفظ ، انتظارات من را به عنوان يک شاگرد فراهم کردند.

رقيه اسلامي منش با بيان اين مطلب افزود :  قرآن کلامي است که کل درس هاي مدرسه و دانشگاه را جمع کني به اندازه يک آيه ي آن مفهوم ندارد و در اين طرح با تفسير قرآن آشنا شدم و با تفاسيري مانند تفسير مبين ارتباط خوبي داشتم .

وي که داراي رتبه دوم در رشته قرائت مسابقات استاني مي باشد داشتن تمرکز زياد را از ملزومات يک دوره ي حفظي خوب دانست و گفت : از ميان کلاسهاي جانبي طرح شامل: اخلاق ، امام شناسي ، صوت و لحن و... کلاس امام شناسي برايم مفيدتر بود چون من در اين کلاس با امامان عليهم السلام آشنايي بيشتري پيدا کردم.اسلامي منش خاطر نشان ساخت : از برنامه هاي جانبي اين يکسال نظير برنامه هاي فرهنگي ، مناجات ، اردوهاي زيارتي سياحتي ، حضور در مراسمات مذهبي و ... حضور در مراسم دعاي کميل برايم فايده بيشتري داشت.

اين حافظ کل قرآن کريم در پاسخ به اين سوال که تجهيزات خوابگاهي ، امکانات بهداشتي ، خدماتي، رفاهي و درماني در اين يکسال چگونه بود آن را عالي برشمرد و گفت :  شرايط خوابگاه کامل بود و در فضا و شرايط خوابگاهي و در ارتباط با هم اتاقي ها و ... مانند دوست بوديم.

وي دربيان مهم ترين سخن و شاه بيت حرفهاي خود براي اطرافيان  درزمينه توصيف  حضور در مدرسه شبانه روزي پس از پايان دوره حفظي اش گفت : مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه « خانه قرآني » است و مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان ؛ مؤسسه خوبي است که با توجه به نقش آن در تربيت ديني به عنوان يک مجموعه مردم نهاد قرآني گمنام هستند.

اسلامي منش مهم ترين نقش در ترويج معارف قرآن ، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام را به مؤسسات و مراکز قرآني اختصاص داد و بيان کرد : براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند : « مابايد 10 ميليون حافظ قرآن داشته باشيم » با يد کلاسهاي قرآني زيادي برگزار گردد.اين حافظ کل قرآن کريم  با بيان اين مطلب که معيار انتخاب دوست ، روش زندگي و ... من الان تا قبل از حفظ قرآن کريم خيلي تغيير کرده است تصريح کرد : به عنوان يک حافظ قرآن با داشتن رفتارخوب مي توانم نقش خود را در خانواده ، فاميل ، جمع دوستان وبه تبع آن در جامعه ايفا کنم .

وي با اشاره به اينکه بعد از حفظ بايد مرور بيشتري داشته باشيم ؛ فراموش نکرد ن قرآن را مهم ترين دغدغه اش پس از حفظ عنوان کرد و افزود : مهم ترين برنامه ام بعد از بازگشت به شهر خودم تثبيت قرآن و پرورش دادن حافظه است .

رقيه اسلامي منش که پدر و مادر خود را اولين مشوق خود در اين راه مي داند ؛در پايان  گفت : با آيه 154 سوره بقره انس بيشتري دارم که خداوند مي فرمايد : « ولاتقولوا لمن يقتل في سبيل الله اموات بل احياء ولکن لا تشعرون » به اين معنا که « و به کساني که در راه خدا کشته مي شوند مرده نگوييد ، بلکه زنده اند ولکن شما در نمي يابيد.»

سوالات از نگاهي ديگر

مصاحبه ورودي : پر از استرس

دوره آزمايشي : خاطره اي ماندگار

لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره : کمي سخت

مباحثه : عاشق اين کار بودم

قرائت روزانه زيارت عاشورا : هميشه من ميخوندم