موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120730
تعداد بازدید: 228
تاریخ انتشار: - 26 : 17
محدثه توکلي ؛ حافظ کل قرآن کريم :
گسترش مؤسسات قرآني بهترين راه تحقق 10 ميليون حافظ قرآن است.
محدثه توکلي حافظ کل قرآن کريم ازشهرکرد که با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان در سال تحفيظي 99-98 موفق به حفظ کل قرآن کريم شده است گفت : توسعه و گسترش مؤسسات قرآني بهترين راه تحقق منويات مقام معظم رهبري در تربيت 10 ميليون نفر حافظ قرآن است .

وي که متولد سال 84 بوده در اين خصوص و در بيان هدفش از ثبت نام در دوره حفظ افزود : هدفم از حضور در مدرسه شبانه روزي عمل به سخنان مقام معظم رهبري که فرمودند : مابايد 10 ميليون حافظ قرآن داشته باشيم و همچنين آموختن راه و رسم زندگي خداپسندانه بود .

اين حافظ کل قرآن که پدر و مادر خود را به عنوان اولين مشوق هاي خود براي ثبت نام در اين مدرسه مي داند در ادامه گفت: براي تحقق اين امر و همچنين مقابله با هجمه هاي ضدفرهنگي جامعه امروز؛علاوه بر توسعه و گسترش مؤسسات قرآني ، اگر حافظان قرآن عاملان آن هم باشند مردم بيشتر به حفظ قرآن علاقه مند مي شوند .

وي داشتن تمرکز بالا ، برنامه ريزي دقيق و هم چنين خواندن هرروزه برگشت و مرور را از ملزومات يک دوره حفظي خوب دانست و بيان کرد : مربيان من به ويژه مربي حفظ که خوش برخورد و مسلط به قرآن کريم و تفسير آن بودند انتظارات من را به عنوان يک شاگرد فراهم کردند.

توکلي درباره کلاسهاي جانبي که در طول سال در کنار حفظ قرآن در مدرسه شبانه روزي برگزار مي شد گفت  : کلاس صوت و لحن برايم مفيد تر بود چرا که من را با خيلي از نکات جالب آشنا کرد که قبلا کاملا از آن بي اطلاع بودم  و مهم ترين دغدغه ام در طول طرح اين بود که سعي کنم تجويد و صوت و لحن قابل قبولي داشته باشم .


اين حافظ کل قرآن همچنين افزود : کلاس اخلاق را هم خيلي دوست داشتم چرا که استاد کلاس با مثال هاي جالب سعي مي کردند جان کلام را به ما ياد بدهند و مي توانم بگويم مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام به عنوان يک مجموعه مرد نهاد قرآني در تربيت ديني افراد تا حدود زيادي موفق عمل کرده است.

محدثه توکلي درباره برنامه هاي جانبي طرح يکساله عنوان کرد برنامه هاي مناجات خواني فوق العاده و برايم مفيدتر بودند و حضور در اردوي قم و جمکران ، جشن آغاز امامت صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف از بهترين خاطرات اين يکسال بودند. 

وي با بيان اينکه علاوه بر حفظ توانايي هاي لازم براي ترجمه و مفاهيم نيز پيدا کرده است بيان کرد : در زمينه ترجمه و تفسير با منابع مطالعاتي چون ترجمه ابوالفضل بهرام پور و همچنين تفاسير نور و مبين آشنا شدم که انس بيشتر من با تفسير مبين بود.

اين حافظ کل قرآن با ابراز رضايت از تجهيزات خوابگاهي گفت : در فضاي خوابگاهي و در ارتباط با هم اتاقي ها ، نظافت مکان و ... خدارو شکر خيلي سريع با اين شرايط همراه شدم و اگر بخواهم حضور در اين طرح را بعد پايان دوره حفظي ام در قالب يک جمله بيان کنم مي گويم : مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام با نظم ترين مکان است .

محدثه توکلي مهم ترين نقش را در ترويج معارف قرآن ، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام را به عهده رسانه ها دانست و افزود : هم اکنون به عنوان يک حافظ مي توانم با تبليغ براي دين خدا نقش خود را در خانواده ، جمع دوستان و... ايفا کنم و دوست دارم بعد از بازگشت به زادگاهم براي بچه هاي فاميل و آشنايان کلاس آموزشي برگزار کنم.

وي قرآن را زيباترين معجزه ناميده و در پايان گفت : با آيه 6 سوره انفطار انس بيشتري دارم که خداوند مي فرمايد : « يا ايها الانسان ما غرک بربک الکريم  » به اين معنا که «اي انسان ، چه چيز تو را به پروردگار بزرگوارت مغرور نمود؟»

 

سوالات از نگاهي ديگر :

حضور درکاشان براي اولين بار: تجربه اي تازه و جذاب

فرم پذيرش اول دوره : ترس و اميد

دوره آزمايشي : پيداکردن دوستاني خوب

لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره : سخت

حفظ درس جديد : عشق