موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120731
تعداد بازدید: 142
تاریخ انتشار: - 11 : 13
فاطمه زهرا دري ؛ حافظ کل قرآن کريم :
حضوردر مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن کاشان؛ براي هر نوجوان و جواني لازم است
فاطمه زهرا دري حافظ کل قرآن کريم ازاصفهان که توانست با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان در سال تحفيظي 99-98 موفق به حفظ کل قرآن کريم شود گفت : حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن و نهج البلاغه کاشان براي هر نوجوان و جواني لازم است .

اين حافظ کل قرآن که متولد سال 83 بوده در خصوص هدف و انگيزه اش از ثبت نام در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه کاشان افزود : هدفم ازثبت نام و حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن آشنايي با سيره امامان عليهم السلام بود و چون به دليل دور بودن محل زندگي وجود خوابگاه براي من خيلي مهم و مورد نياز بود ، وجود شرايط خوابگاهي در مدرسه شبانه روزي کاشان و همچنين ورود به فضاي جديد انگيزه و ذوق من را براي ثبت نام بيشتر کرد.

وي که داراي رتبه سه در رشته حفظ 5 جزء اول مسابقات دانش آموزي مي باشد با بيان اينکه مهم ترين مشوقينم براي حفظ قرآن خانواده و دوستانم مي باشند در خصوص  اولين واکنش خانواده، فاميل و به ويژه دوستان بعد ازاين  انتخاب افزود : واکنش خانواده ام به نسبت خوب بود و دوستانم نيز خيلي استقبال کردند اما فاميل مخالفت هاي زيادي داشتند اما اين مخالفتها باعث سستي من در انتخابم نشد.


فاطمه زهرادري که در زمينه تکواندو داراي يک مدال طلا،سه مدال نقره و دو مدال برتر استاني و شهرستاني و بين باشگاهي مي باشد داشتن تمرکز بالا را در دوران حفظ خيلي مهم دانست و افزود : پاکسازي ذهن از ديگر مسائل ، داشتن اعتماد به نفس و همچنين حس رقابت براي بالابردن تلاش از ملزومات يک دوره حفظي خوب مي باشد.  

وي ضمن اينکه از قرآن به عنوان«کلام راه آموز» يادکرد؛ در باره ي تفاوت معيار انتخاب دوست، همسر و روش زندگي اش قبل از حفظ قرآن با بعد از آن بيان کرد: شخصيت من قبل از شرکت در دوره و بعد از آن خيلي تغيير کرد و از لحاظ دروني رشدي که به دست آوردم من رو خيلي خوشحال مي کند و بهترين سوغات کاشان براي من علاوه بر حفظ رشد فکري و روحي بود.

اين حافظ کل قرآن در پاسخ به اين که در کنار حفظ در طول اين طرح به چه ميزان در زمينه ترجمه ، درک مفاهيم و تفسير توانايي پيداکرده است گفت : در زمينه ترجمه خيلي قوي تر از آنچه که بودم عمل کردم و درک مفاهيم و معارف جذابيتي داشت که باعث شد من تصميم بگيرم بعد از اين دوره خيلي جدي تر آن را ادامه دهم .

وي در ادامه افزود : در اين طرح با منابع مطالعاتي در زمينه ترجمه با ترجمه استاد ابوالفضل بهرام پور و در تفسير با تفاسير نور، الميزان و مبين آشنا شدم .

فاطمه زهرا دري درباره کلاس هاي جانبي اين يکسال تصريح کرد : در ابتدا کلاس اخلاق برايم مفيدتر بود و جذابيت فوق العاده اي داشت و مباحثي در آن مطرح مي شد که قابل تفکر و تکان دهنده بود و در مرتبه بعدي کلاس امام شناسي که جزء يکي از اهداف من براي حضور در اين طرح بود.

اين حافظ کل قرآن  درباره برنامه هاي جانبي در طول دوره نظيرفرهنگي ،مناجات ، اردوها و ...خاطر نشان ساخت : شرکت در دعاي عرفه که در دوره آزمايشي برگزار شد فوق العاده و يکي از بهترين مراسماتي بود که در عمرم شرکت کرده بودم و مراسماتي چون دعاي کميل ، خطبه فدکيه و زيارت ناحيه مقدسه و ... هم به نوبه ي خود مفيد بودند.

دري مهم ترين نقش را در ترويج معارف قرآن ، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام را به عهده مردم دانست و عنوان کرد : براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند : « مابايد 10 نفر حافظ قرآن داشته باشيم همچنين براي مقابله با اين همه هجمه هاي فرهنگي در جامعه امروزي ، مردم بايد به هوش باشند و خود را در مقابل يکديگر مسئول بدانند و فعالانه براين امر تلاش کنند.

وي در ادامه افزود : من هم مي توانم به عنوان يک حافظ مبلغ اين راه باشم و با تشويق اطرافيان و همچنين برگزاري کلاسهاي قرآن نقش خود را در خانواده ، جمع دوستان و بالتبع آن جامعه ايفا کنم .

 اين حافظ کل قرآن در پاسخ به اينکه آيا مربي هاي شما انتظارات شما را به عنوان شاگرد برآورده کردند پاسخ داد: از مربي ها واقعا حرفي نمي شود زد از دلسوزي ، مهرباني ، احترام و صميمتي که با ماداشتندو ما احساس غريبه بودن نمي کرديم .

وي درخصوص ميزان همراهي خود با فضاي خوابگاهي در طول دوره خاطر نشان ساخت : فضاي خوابگاهي به دليل اينکه هريک از اعضا از شهرها و فرهنگ هاي مختلف بودند سختي هايي دارد اما شرايط خوابگاهي دوست داشتني بود و خدارا شکر با وجود قرآن و برکت آن صميميت و حس خواهرانه اي را به همه ي ما انتقال مي داد و اگر کسي هم ديگري را ناراحت مي کرد مدت زماني طول نمي کشيد که زود از دل هم در مي آورديم.

فاطمه زهرا دري در پاسخ به اين سوال که اگر قرار باشد بعد از دوره، حضور در اين مدرسه را براي اطرافيان به تصوير بکشيد، مهم ترين سخن شما چيست؛ گفت: کاشان شهر گنجينه هاي معنوي است و مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان بهشتي است که زود به دست آوردم و زود از دست دادم .

وي در پايان گفت : با آيه 65سوره يونس انس بيشتري دارم که خداوند مي فرمايد : « ولايحزنک قولهم ان العزه لله جميعا هو السميع العليم » به اين معنا که «و گفتار آنها تو را غمگين نسازد ، مسلما قدرت و پيروزي همه اش به دست خداست ، اوست که شنوا و داناست .»

حضور در کاشان براي اولين بار: احساس خوشبختي

مصاحبه ورودي : ترس از قبول نشدن

ترجمه و تفسير : خوشحال از کسب کردن دانش جديد

برنامه ريزي آموزشي: به وجود آمدن انگيزه

شام و خاموشي: شروع شيطنت ها