موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120732
تعداد بازدید: 112
تاریخ انتشار: - 11 : 15
نيره حکمي ؛ حافظ کل قرآن کريم :
دوره حفظ يکساله قرآن کاشان، يک فرصت بندگي و خودسازي است.
نيره حکمي حافظ کل قرآن کريم که از شهرکرد با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان در سال تحفيظي 99-98 موفق به حفظ کل قرآن شده است گفت : دوره حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه يک فرصت بندگي و خودسازي است.

اين حافظ کل قرآن که متولدسال 81بوده در اين خصوص افزود : براي اينکه بخواهيم دردوره حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه موفق باشيم مهمترين کارشناخت موقعيت موجود است و ما اگر به خوبي درک کنيم که اين يک فرصت بندگي و البته يک فرصت خودسازي است قطعا از لحظه لحظه اين دوره به خوبي استفاده مي کنيم و در مواقعي که نيز در طول دوره خستگي ايجاد مي شود با يادآوري اين فرصت الهي قطعا روحيه اي کسب مي شود که انسان مي تواند دوباره با استواري راه خود را ادامه دهد.

وي که تحصيلاتش تا پايه نهم است واز شهرکرد در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان حضور يافته در خصوص انگيزه اش از ثبت نام گفت : اولين انگيزه اي که در من به وجود آمد انس بيشتر با کلام الهي و کسب جمال و برکات اين همنشيني بود.

نيره حکمي در ادامه افزود : واکنش دوستان و خانواده نسبت به اين موضوع مثبت بود و پدر ، مادر و دوستم مهم ترين مشوقين من در اين راه بودند.

اين حافظ کل قرآن  از ميان کلاسهاي جانبي که در طول طرح برگزار شد کلاس اخلاق را مفيدتر دانست و افزود : ازبرنامه هاي جانبي اين يکسال از برنامه هاي فرهنگي ،اردو و...مراسمات مذهبي و مناجات برايم مفيد تر بود و حضور در اردوي قم و مراسمات جشن اعياد ، تولد دوستان و مناجات هاي ماهانه از بهترين خاطرات به ياد مانده از اين يکسال است.

وي بابيان اين مطلب که در اين طرح علاوه برحفظ توانايي هاي لازم براي ترجمه و درک معارف و مفاهيم قرآن هم پيدا کردم گفت : ترجمه و تفسير آيات هر دو مطالبي را در بردارند که انسان از خواندن آنها لذت مي برد به همين دليل من تا جايي که مي توانستم هر دو را دنبال مي کردم .


نيره حکمي در پاسخ به اين که آيا مربي هاي شما به ويژه مربي حفظ، انتظارات شما را به عنوان يک شاگرد فراهم کرده است تصريح کرد: مربي حفظ بسيار صبور و خوش رفتار بود و اصلي ترين نياز ما در اين طرح که حفظ روحيه بود را براي ما فراهم کردند و تمامي اساتيد و مسئولين مدرسه هم هر کدام به روشي کمک حال ما در گذراندن اين دوره بودند.

وي درباره فضاي خوابگاه و توانايي وفق دادن خود با شرايط آن خاطر نشان کرد: در فضاي خوابگاهي و در ارتباط با هم اتاقي ها حس و حال بچه ها خوب بود و در کل خاطرات شاد و خوبي به ياد ماند  و در بعضي اوقات که دوري و سختي روي بچه ها و فضاي خوابگاه تا ثير مي گذاشت با توجه به رابطه ي خوبي که بين آنها بود اين مشکلات حل مي شد.

اين حافظ قرآن کريم افزود: تجهيزات مدرسه براي يک زندگي ساده فراهم بود و ما مشکلات زيادي در رابطه با کمبود تجهيزات خوابگاهي ، بهداشتي و رفاهي نداشتيم و از نظر درماني نيز مسئولين مانند مادري مهربان از ما مراقبت مي کردند و در صورت نياز مارا به پزشک مي بردند .

نيره حکمي با بيان اينکه براي ترويج معارف قرآن ، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام رسانه ها ، مسئولين و سازمانهاي دولتي بايد پار کار بيايند افزود : در خصوص تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب قرآن که مي فرمايند : « مابايد 10 ميليون نفر حافظ قرآن داشته باشيم » بايد اتحاد و يکپارچگي بين موسسات قرآني به وجود آيد تا بهترين روشها و امکانات براي تشويق حفاظ جهت حفظ آيات الهي در اختيارشان قرارگيرد.

وي در خصوص اينکه چه اقداماتي بايد در جامعه امروز و در مقابل اين همه  همجمه هاي ضد فرهنگي صورت بگيرد تصريح کرد : بهترين راه اين است که اگر پاي در عرصه حفظ قرآن گذاشتيم متکي بر حفظ جملات قرآن نشويم بلکه بگذاريم کلمات با روح و روان ما ترکيب شوند که اگر اين فرايند به خوبي صورت گيرد از آنجايي که قرآن کتابي است که هيچ گونه شکي در آن نيست يک حافظ توانايي آن را خواهد داشت که بسياري از شبهاتي که ايجاد شده است را برطرف نمايد.

نيره حکمي حضور در مدرسه شبانه روزي را تجربه ي بسيار خوب و آموزنده اي عنوان کرد و گفت : در حال حاضر و با توجه به ارتباط و آشنايي بيشتر با آيات الهي نسبت به قبل بر روي معيارهاي انتخاب دوست ، همسر ، روش زندگي و ... حساس تر شده تا آنها منطبق با آيات الهي باشد.

اين حافظ کل قرآن مهم ترين دغدغه اش پس از حفظ قرآن را تثبيت محفوظات عنوان کرد و گفت : مهم ترين برنامه ام بعد از بازگشت به زادگاهم علاوه بر تثبيت محفوظات برگزاري کلاس هاي قرآني در روستاي محل زندگي ام است .

نيره حکمي قرآن را « سفير عشق » ناميد و در پايان  گفت : با آيه 216 سوره بقره انس بيشتري دارم که خداوند مي فرمايد : « كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ  وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ  وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ» به اين معنا که «برشما کارزار(باکفار)نوشته ومقررشد و حال آن که براي شما ناخوشايند است، و بسا چيزي را خوش نداريد و آن براي شما بهتر است و بسا چيزي را دوست داريد و آن براي شما بدتر است ،و خدا مي داند و شما نمي دانيد.»

 

سوالات از نگاهي ديگر :

حضور در کاشان براي اولين بار : آرامش

دوره آزمايشي: دوره اي همراه با رقابت و رفاقت

پهن شدن سفره صبحانه و نهار: لذت دورهمي که قديما بيشتراحساس مي شد

مرخصي هاي طول دوره : پنج روز نوشته ولي سه روز خوانده مي شد