موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: دل لوح ديده است، يعنی هر آنچه كه ديده می بيند در دل ثبت می گردد.     
کد خبر: 120734
تعداد بازدید: 73
تاریخ انتشار: - 26 : 9
سارا شاهي ؛ حافظ کل قرآن و نهج البلاغه :
نهج البلاغه کاملترين دستورالعمل زندگي است
سارا شاهي حافظ کل قرآن و نهج البلاغه از اصفهان که توانست با حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان در سال تحفيظي 99-98 موفق به حفظ کل نهج البلاغه شود گفت : نهج البلاغه کاملترين دستورالعمل زندگي است.

وي که متولد سال 76 بوده و ازاصفهان در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله قرآن و نهج البلاغه مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان حضور يافته است درباره انگيزه خود از ثبت نام دراين مدرسه گفت : علاقه من به حفظ نهج البلاغه به 6 سال قبل برمي گردد . پس از اتمام حفظ قرآن در زمان تثبيت محفوظاتم هرازچندگاهي قسمت هايي از نهج البلاغه را با دوستم مي خوانديم .سوزناکي بعضي از خطبه ها ، غربت و تنهايي که در کلام مولا بود طوري من را شيفته ي نهج البلاغه کرد که تصميم گرفتم در اولين فرصت بعد از تثبيت قرآن به حفظ نهج البلاغه بپردازم .

اين حافظ کل قرآن و نهج البلاغه که داراي مدرک کارشناسي ارشد نهج البلاغه مي باشد دراين خصوص افزود : براي مقطع ارشد تنها رشته اي که خيلي خاص توجهم را جلب کرد رشته نهج البلاغه بود و هدفم از انتخاب اين رشته اين بود که از نهج البلاغه يک آشنايي کلي پيدا کنم تا انگيزه اي براي حفظ آن شود .

ساراشاهي در ادامه به نحوه آشنايي خود با مؤسسه اميرالمؤمنين عليه السلام کاشان پرداخت و خاطر نشان ساخت : باتمام جذابيتي که مباحث دانشگاه براي من داشت اما براي احاطه و تسلط به نهج البلاغه آن راکافي نمي ديدم تا اينکه از طريق يکي از دوستانم که از شهرکرد بود متوجه شدم در کاشان مؤسسه اي است که مدرسه شبانه روزي داشته و در مدت يکسال مي توان حافظ کل نهج البلاغه شد که با شنيدن اين خبر ازخوشحالي در پوست خود نمي گنجيدم.

وي که داراي مدرک کارشناسي در رشته علوم قرآن و حديث و همچنين مدرک تخصصي درجه 3 حفظ قرآن کريم است در ادامه به واکنش خانواده در باره انتخاب خود مبني بر حضور در مدرسه شبانه روزي پرداخت و افزود : همان سال آشنايي من با مؤسسه خانواده اجازه ندادند که در طرح حفظ يکساله نهج البلاغه ثبت نام کنم و خيلي ناراحت شدم ولي بلافاصله بعد از دفاع از پايان نامه ام رضايت دادند و من رهسپار کاشان شدم.


سارا شاهي در پاسخ به اين سؤال که اگر بخواهي حضور در مدرسه شبانه روزي حفظ يکساله نهج البلاغه را در قالب يک جمله بيان کني ؛مهمترين آن چيست گفت : طرح سنگين و فشرده اي است ولي شيريني و لذتي دارد که دوباره تجربه نمي کني و من محيط مدرسه را که به عنوان خانه من بود واقعا دوست داشتم .

اين حافظ کل قرآن و نهج البلاغه مهم ترين نقش در ترويج معارف قرآن ، نهج البلاغه و اهل بيت عليهم السلام را در ابتدا به عهده رسانه ها و سپس مؤسسات و مراکز قرآني غيردولتي دانست و تصريح کرد : فراهم کردن شرايط خوابگاهي با طرحي به اين ابعاد وسيع اتحاد و زحمت شبانه روزي افراد زيادي را مي طلبد.

وي براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در خصوص کتاب نهج البلاغه و اين که « امروز بيشتر از هميشه ملت و جامعه ي اسلامي ما به نهج البلاغه نيازمند است » بيان کرد : در مرحله اول هرکس بايد از خود و خانواده اش شروع کند .خانواده اي که با نهج البلاغه انس گرفت خود به خود اعضايش اطرافيان خود را به اين مسير تشويق مي کنند و جامعه اي که کلام و سيره اميرالمؤمنين عليه السلام دغدغه افرادش باشد خيلي از مواردي که به اشتباه جزء ارزشهايشان شده است محو و نابود مي شود.

سارا شاهي در پاسخ به اين سؤال که براي داشتن يک دوره حفظي خوب رعايت چه مواردي الزامي است گفت : به ميزاني که توسل و ايجاد انگيزه براي حفظ مهم است داشتن يک برنامه منسجم و پرهيز از اتلاف وقت هم نياز مي باشد.

وي در ادامه افزود: بهتر است هرکس قبل از ورود به حفظ و يا حتي در حين آن با روشهاي موجود در استفاده از انواع حافظه آشنا شود و آن را امتحان کند تا بهترين روش که با ويژگي هاي ذهنيش سازگارتراست را شناسايي کند.

اين حافظ کل قرآن و نهج البلاغه با بيان اين مطلب که در مدرسه شبانه روزي حفظ قرآن و نهج البلاغه ، علاوه بر حفظ توانايي هاي لازم براي ترجمه و درک معارف و مفاهيم نهج الباغه پيدا کرده است افزود : مهم ترين برنامه ام بعد از بازگشت به شهرمان تثبيت محفوظات و همچنين مطالعه شرح پيام امام اميرالمؤمنين عليه السلام و ديگر کتب تخصصي نهج البلاغه است.

سارا شاهي با اشاره به اينکه مربيان من به ويژه مربي حفظ ، انتظارات من را به عنوان يک شاگرد فراهم کردند گفت : مربي حفظ ما درک بالايي از فضاي خوابگاهي و دغدغه ها و مسائل ما داشتند و خيلي بيش تر از آن چيزي که در حيطه وظايف مربيگري تعريف مي شد براي ما وقت و انرژي مي گذاشتند .

اين حافظ کل قرآن و نهج البلاغه در خصوص شرکت در کلاسهاي جانبي اين يکسال در کنار حفظ نهج البلاغه از کلاس امام شناسي ياد کرد و گفت : کلاس امام شناسي من را با معارفي از خلقت و جايگاه اهل بيت عليهم السلام آشنا کرد که تا امروز جايي به اين صورت نشنيده بودم و جلساتي که موضوع زيبايي هاي ظهور بود دغدغه هاي من را براي شناخت امام زمانم و خدمت به ايشان چند برابرکرد.

وي ادامه داد : کلاس اخلاق هم بحث هاي کاربردي و شيرين داشت و با مثالهايي که استاد کلاس مي زدند خيلي زيبا و روان در ذهنمان مي ماند.

سارا شاهي  خانواده و دوستانش را مهم ترين مشوق خود در اين راه دانسته  و  در پايان گفت : با اين فراز از نهج البلاغه انس بيشتري دارم که حضرت در  نامه 27 نهج البلاغه مي فرمايند : « وَ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ يَشْتَدَّ خَوْفُكُمْ مِنَ اللَّهِ وَ أَنْ يَحْسُنَ ظَنُّكُمْ بِهِ فَاجْمَعُوا بَيْنَهُمَا، فَإِنَّ الْعَبْدَ إِنَّمَا يَكُونُ حُسْنُ ظَنِّهِ بِرَبِّهِ عَلَى قَدْرِ خَوْفِهِ مِنْ رَبِّهِ، وَ إِنَّ أَحْسَنَ النَّاسِ ظَنّاً بِاللَّهِ أَشَدُّهُمْ خَوْفاً لِلَّهِ.» به اين معنا که « اگر مي توانيد که ترس از خدا را فراوان ، و خوش بيني خود را به خدا نيکو گردانيد ، چنين کنيد ، هردورا جمع کنيد ، زيرابنده ي خدا خوش بيني او به پروردگار بايد به اندازه ي ترسيدن او باشد ، و آن کس که به خدا خوش بين تر است ، بايد بيشتر از ديگران از کيفر الهي بترسد.»


سؤالات از نگاهي ديگر :

حضور در کاشان براي اولين بار: طوري با آن عجين شدم که انگار ساليان ساله در اين شهرزندگي مي کنم

مصاحبه ورودي: هيجان و اميد

لحظه جدايي از خانواده در ابتداي دوره: خوشحالي و دعاي خيرشان انگيزه ي من را چند برابر کرد

شرايط خوابگاهي: نظم برنامه ها و صميميت فضاي خوابگاه برايم خيلي جذاب بود

تعطيلي روزهاي جمعه: خانه تکاني و کمبود وقت

کاشان شهر نهج البلاغه: ايمان و اخلاق خوب ساکنين آن