موسسه فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین علیه السلام کاشان

مجری طرح تخصصی حفظ، ترجمه، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: بدترين توشه برای قيامت، ستم بر بندگان است. (حکمت 221 نهج البلاغه)     
کد خبر: 80120
تعداد بازدید: 991
تاریخ انتشار: - 43 : 9
زهرا قرباني؛ حافظ کل قرآن ونهج البلاغه:
اي کاش همگي ارزش قرآن و نهج البلاغه را درک کنيم
زهرا قرباني حافظ کل قرآن کريم از شهرکرد که توانست با حضور خود در مدرسه ي شبانه روزي حفظ يکساله ي قرآن ونهج البلاغه ي موسسه ي اميرالمومنين (ع) کاشان در سال تحصيلي 96-95 طي مدت 11ماه فارغ التحفيظ شود؛ گفت: اي کاش همگي، ارزش قرآن و نهج البلاغه را درک کنيم.
زهرا قرباني که متولد سال 78 بوده و از شهرکرد است؛ مشوق خود براي حفظ قرآن را پدرو مادر دانست و گفت: واکنش پدر و مادرم خيلي خوب بود چون واقعا اين راه را دوست دارند. اما دوستانم ادامه ي تحصيل را ترجيح مي دادند و مي گفتند:« پشيمان مي شوي».

وي که تحصيلاتش تا پايه ي دوم دبيرستان است؛ از قرآن به عنوان« مرهمي براي قلب هاي شکسته » ياد کرد وگفت: انگيزه ام از حفظ قرآن، ساختن زندگي  با رنگ و بوي قرآني بود.
 اين حافظ قرآن کريم براي داشتن يک دوره ي حفظي خوب؛ سازگاري و اخلاق راعنوان کرد و افزود: نظم و توانايي در وفق دادن خود با شرايط و قوانين مختلف نيزجز عواملي هستند که اهميت دارند.
زهرا قرباني درباره ي شرکت درکلاس هاي جانبي( اخلاق و امام شناسي وصوت ولحن و...) در کنار حفظ قرآن، از کلاس امام شناسي  ياد کرد وگفت: در اين کلاس واقعا امام زمانم را خيلي بيشتر از قبل برايم آشنا ساخت وتوانستم وظيفه ام را به عنوان يک منتظر به خوبي درک کنم. 
وي در ادامه افزود:‌ کلاس صوت و لحن هم به خاطر بالا بردن سطح علمي معلم، واقعا دوست داشتني بود؛ نکات اخلاقي که در حين کلاس گفته مي شد واقعا به درد بخور بود و من تشنه ي اين طور مطالب بودم.
اين حافظ قرآن کريم درباره ي برنامه هاي جانبي در طول دوره بيان کرد: مناجات ها خيلي به دلم مي چسبيد و مراسماتي مثل خطبه ي فدکيه را خيلي دوست داشتم چون تا بحال نخوانده بودم و از زيارت ناحيه ي مقدسه لذت بردم و دعاي عرفه هم که در طرح آزمايشي رفتم خيلي خوب بود.
زهرا قرباني در بيان مهم ترين برنامه اي که پس از بازگشت به شهر خود دارد؛ گفت:آنچه مدنظر دارم؛ تثبيت قرآن است.
وي درشرح تفاوت شکل گرفته براي انتخاب معيار دوست و روش زندگي؛ قبل و پس از حفظ قرآن گفت: معيارم براي روش زندگي و ادامه ي زندگي تفاوت کرد چرا که فهميدم براي چه آمده ام به کجا مي روم و به خاطر چه چيز بايد زندگي کنم.

اين حافظ قرآن کريم در بيان بهترين خاطراتش در طول دوره گفت: روز تاسوعا که پرچم گنبد حرم آقا قمر بني هاشم (ع) را برايمان آوردند از بهترين خاطراتم بود و ديگري اردوي اصفهان بود که از همه ي اردوها برايم دلپذير تر و دوست داشتني تر بود؛ چون به گلزار شهدا رفتيم. 
اين حافظ قرآن کريم در بيان مهم ترين مطلبش براي توصيف حضور در مدرسه ي شبانه روزي براي ديگران گفت: پيدا کردن بهترين همدم و بهترين دوست براي تمام لحظات زندگي  و تا آخر عمرم؛ اتفاقي بود که در اين مدرسه برايم رخ داد. 
زهرا قرباني آيه 53 سوره ي زمر که مي فرمايد:« « قُل يٰعِباديَ اَلَّذينَ أسرَفوا عَلَي أَنْفُسِهِم لا تَقْنَطوا مِنْ رَحْمَةِ الله اِنَّ اللهَ يَغفِرُ الذُّنوبَ جَميعاً اِنَّه  هُوَالغَفورُ الرَّحيم » و معني آن چنين است:« بگو اي بندگان من، کساني که در حق خود [با گناهانتان] اسراف و ظلم کرديد، از رحمت خدا نوميد نشويد.خداوند همه ي گناهان را [به شرط توبه] مي پذيرد. همانا او بخشنده ي مهربان است » را فرازي از قرآن معرفي مي کند که با آن انس بيشتري دارد.
سوالات ازنگاهي ديگر:
حضور در کاشان براي اولين بار: گرماي هوا ، شوق و حرارت وجودي ام را بيشترمي کرد
مصاحبه ي وردوي:جالب و دوست داشتني
دوره ي آزمايشي:تلاشي زياد براي ورود به دوره ي اصلي
لحظه ي جدايي از خانواده:واقعا سخت
مباحثه: بهترين لحظات دوره
کلاس اخلاق: شيريني کلام وحي
پهن شدن سفره صبحانه ونهار:در کنار هم بودني خاطره انگيز
مدرسه شبانه روزي: رقم زدن تجربه اي بزرگ براي من
کاشان شهر نهج البلاغه:شهري پرخاطره و گرم